Žemaitkiemyje bus įkurti senelių namai

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Būsimų senelių namų pastato Žemaitkiemyje vizualizacija.

Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ

Žemaitkiemyje buvęs mokyklos pastatas taps senelių namais. Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus duomenimis, senelių namų poreikis – ypač didelis. Nors rajone yra dveji parapiniai senelių namai, jų nepakanka. Tai bus pirmieji savivaldybės įsteigti senelių namai.

Rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė sakė, jog senelių namų statyba – ne vieno, o kelių skyrių bendras projektas. Būsimoje įstaigoje planuojama apgyvendinti 24 asmenis. Pasak vedėjos, poreikis šiai paslaugai tiek rajone, tiek visoje Lietuvoje labai didelis, visur – eilės. Jei seniau socialinės globos komisija rinkdavosi kartą per mėnesį, tai dabar posėdžiai daromi kas dvi savaites ir kiekvieno jų metu tenka svarstyti po keliolika (11–12) atvejų.

 „Kiek asmenų guli slaugoje, visi po to renkasi socialinės globos įstaigas“, – kalbėjo vedėja.

Mūsų rajone yra dveji parapiniai senelių namai – Želvoje ir Deltuvoje, tačiau juose vietų nėra. Yra privačių iniciatyvų teikti tokio pobūdžio paslaugas, tačiau jų dar laukiama. Jasiuliškių socialinės globos namai yra valstybinė įstaiga, kurioje kasmet sumažinama apie 10 vietų. Todėl ir nutarta steigti savivaldybės senelių namus. „Visi nori paslaugų savo rajone, kad artimiesiems būtų paprasčiau lankyti, o ir pačiam žmogui labiau norisi likti savo krašte“, – sakė A. Leonavičienė.

Teiraujantis, ar bus steigiama panašių senelių namų rajone ir daugiau, sakė, jog tai priklausys nuo regioninių lėšų paskirstymo, nes tokiems projektams reikalingos investicijos.

Prieš dvejus metus prancūziško veiklos modelio privačius senelių namus Ukmergėje ketino statyti įmonių grupė „Senior group“, veikianti socialinės rūpybos srityje. Dairytasi sklypo, bet taip ir liko. Pasak A. Leonavičienės, dabar minėta grupė teikia socialinės pagalbos paslaugas į namus. Apie statybas jau nekalbama.

Per šį laiką pati savivaldybė ėmėsi iniciatyvos. Kovo mėnesį paviešintas projektas, kuriuo numatyta Žemaitkiemio mokyklos pastato rekonstrukcija. Pastatas Žemaitkiemio miestelyje yra Mokyklos gatvėje. Jo paskirtis iš mokslo bus pakeista į gyvenamąją, o patalpos bus pritaikytos gyventi įvairioms socialinėms grupėms, daugiausia orientuojantis į senyvo amžiaus žmones, kuriems reikalinga pagalba.

Numatyta pastate įrengti 16 kambarių, o teritorijoje – 7 vietų automobilių parkavimo aikštelę.

Dabar pastatas yra dviejų dalių. Vienoje dalyje bus naikinama pastogė ir įrengiamas antras aukštas. Pirmame aukšte numatomos valgykla su virtuve, buitinės patalpos, skalbykla, medikamentų laikymo, šilumos punkto patalpos. Bus poilsio kambarys su virtuvėle ir valgomuoju, du vienviečiai ir trys dviviečiai kambariai, vienas kambarys su garso izoliacija, budinčio darbuotojo kambarys, keturi sanitariniai mazgai gyventojams, vienas iš jų pritaikytas aptarnauti gulintįjį lovoje.

Antrame aukšte projektuojamos užimtumo patalpos, atskiros budinčio bei socialinio darbuotojų patalpos, keturi vienviečiai ir šeši dviviečiai kambariai, du iš jų bus su atskirais sanitariniais mazgais. Taip pat – poilsio kambarys su valgomuoju, šeši sanitariniai mazgai gyventojams, vienas iš jų pritaikytas aptarnauti gulintįjį lovoje.

Pagrindinis įėjimas bus pritaikytas neįgaliųjų poreikiams, pastate įrengiamas liftas, prie įėjimo vidiniame kieme – rampa, formuojami du evakuaciniai išėjimai.

Bus įrengti nauji vandentiekio, buitinių ir lietaus nuotekų tinklai, jungiami prie centralizuotų tinklų, šildymo „oras-vanduo“ ir rekuperacinė vėdinimo sistemos, nauja vidaus elektros instaliacija ir teritorijos apšvietimas, atnaujinama apsaugos nuo žaibo sistema.

Numatomas ir prieigų sutvarkymas – naujų takų iš betoninių trinkelių, vedimo linijų ir taktilinių paviršių, skirtų žmonėms su negalia, įrengimas, daržo zonos su sodo nameliu, pavėsinė su suoliukais, bus sodinami želdiniai.

Pasiūlymus parengė Klaipėdos projektuotojas UAB „Sunprojektai“.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *