Vaikų lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ kilus ūmiai žarnyno infekcijai susirgo ir vaikai, ir darbuotojai. Iš viso registruoti 9 ligos atvejai, tačiau užsikrėtusiųjų, kurie nesikreipė į medikus, gali būti ir gerokai daugiau.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė pasakojo, kad dar apie 30 asmenų skundėsi panašiais negalavimais, tačiau jie centre nėra registruoti kaip užsikrėtusieji infekciniu būdu.
Tačiau tikimybės, kad realus sergančiųjų skaičius gali būti didesnis, vedėja nepaneigė: „Gali būti ir taip, kad nesikreipia į gydytojus. Susirgimas nėra sunkus – dažniausiai vemiama, viduriuojama ne visuomet, temperatūros paprastai nebūna.“
Manoma, kad infekcija kilo dėl oro lašeliniu būdu plintančio viruso. Pasak jos, jokie antibiotikai tokiu atveju neskiriami. Atliekamos bendrą savijautą gerinančios procedūros.
Mirinavičienė pasakojo, kad pirmieji nusiskundimai blogavimu – vėmimu ir viduriavimu – darželyje pasigirdo praėjusį trečiadienį.
Keli vaikai buvo kelioms valandoms paguldyti į ligoninę. Jiems atliktos lašinės tirpalų infuzijos.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, penktadienį gavę pirmuosius pranešimus apie galimą norovirusinės infekcijos protrūkį, pradėjo tyrimą.
Kadangi norovirusu dažnai užsikrečiama nuo užkrėsto maisto, o po to virusas gali plisti ir oro lašeliniu būdu, buvo paimti mėginiai laboratoriniam tyrimui iš darželio maisto tvarkymo skyriaus. Mėginiai nuo virtuvės įrangos imti salmonelių ir koliforminių bakterijų nustatymui.
Nustatyta pažeidimų virtuvėje
Tiriant salmonelių neaptikta, tačiau koliforminių bakterijų yra nustatyta ant mėsos ir daržovių pjaustymo lentelių, stalo paviršiaus, šaldytuvo lentynos.
Vis tik E. Mirinavičienė neatmeta, kad infekcinio protrūkio priežastis – oro lašeliniu būdu plintantis virusas.
„Kad susirgusiųjų daugėja, infekcijos atveju įprastas dalykas. Ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, užsikrečia ir kiti šeimos nariai. Jų artimiausiomis dienomis gali būti ir daugiau“, – sako ji.
Kiek laiko truks infekcijos protrūkis, neprognozuoja, tačiau mano, kad geriausiu atveju – dar apie savaitę. Neatmetama, kad gali užtrukti ir ilgiau – užsikrėtusieji virusą nešioja ir platina apie 20 dienų.
Laukia pakartotinių tyrimų
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio direktorė Angelė Liausienė pasakojo, kad imamasi visų priemonių užkirsti kelią infekcijai. Vaikų darželis buvo uždarytas dvi dienas – praėjusį penktadienį ir šį pirmadienį.
„Vykdome nurodymus, kad vaikai nebūtų būryje – atsisakome bendrų renginių, muzikos ir fizinio lavinimo pamokėles vedame, valgome grupėse. Dezinfekavome patalpas. Minkštus žaislus išskalbėme skalbimo mašinoje. Juos ir kilimus išnešėme iš grupių ir sandėliuojame“, – pasakojo darželio vadovė.
Šios ikimokyklinės įstaigos virtuvė buvo uždaryta, maistas nuo antradienio pristatomas iš Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo restorano „Vilkmergė“.
Atliekami pakartotiniai tyrimai. Maistas darželio patalpose bus pradėtas ruošti tuomet, kai juos atlikus rezultatai atitiks normas.
Tokio įvykio nepamena
Darželyje pakabinta informacija tėveliams apie infekcijos protrūkį, tačiau direktorė sako, kad kiekvieno vaiko tėvai dar papildomai informuojami telefonu. A. Liausienė tikina jokių priekaištų iš tėvelių neišgirdusi: „Jei skambina, tai tik gauti kokios nors informacijos. Tikrai nieko pikto neišsako.“
Lopšelį-darželį „Nykštukas“ lanko 168 vaikai. Šį trečiadienį tėveliai į jį atvedė apie 90 vaikų.
„Tikrai negaliu pasakyti, kad darželis ištuštėjęs – tiek vaikų mums ne naujiena. Mes ir patys pasiūlome, kad jei turi galimybę, vaiką atvestų trumpesniam laikui – keletui valandų arba palaikytų namie“, – pasakoja direktorė.
Dvidešimt metų čia dirbanti A. Liausienė tikina, kad ūmios žarnyno infekcijos protrūkis kilo pirmą kartą.
Duomenys tik apytiksliai
Pasak E. Mirinavičienės, su ūmiomis žarnyno infekcijomis ikimokyklinės ugdymo įstaigos bei mokyklos į akistatą stoja ne dažnai. Ji prisiminė, kad paskutiniai tokie protrūkiai buvo 2004 ir 2007 metais.
2004-aisiais apie 20 „Šilo“ pagrindinės mokyklos pradinukų užsikrėtė dizenterija. Manoma, kad bakterijos nešiotoja buvo viena mokyklos darbuotoja.
2007 metais ūmiomis žarnyno ligomis masiškai sirgo dviejų darželių vaikai. Lopšelyje-darželyje „Eglutė“ 15 vaikų susirgo salmonelioze. Užkrato šaltinis nenustatytas. Lopšelyje-darželyje „Saulutė“ kilus maisto toksino infekcijai užsikrėtė 17 vaikų. Tačiau išskirti, koks konkrečiai tai buvo sukėlėjas, nepavyko.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, registruotas vaikų sergamumas ūmiomis žarnyno infekcijomis 3,5 karto didesnis nei suaugusiųjų.
Tačiau E. Mirinavičienė sako, kad šie duomenys neatskleidžia realios padėties, koks yra santykis. „Į vaikų vėmimus, viduriavimus tėvai tiesiog greičiau reaguoja, veža juos į polikliniką. Tuo tarpu patys suaugusieji į gydytojus kreiptis nelabai ir skuba“, – aiškina ji.