Tiems, kurie nori patirti aštresnių įspūdžių, siūloma neįprasta ekskursija – „Černobylio zona“. Ukmergiškius registruotis į ją kviečia Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centras. Dalyviams žadama „postapokaliptinė atmosfera ir neprognozuojami nuotykiai“.
Kelionės į šį kraštą siūlomos vis dažniau, o susidomėjusiųjų irgi daugėja. Černobylio zona – 2 600 kv. km plotas, kur 1986 m. balandžio 26 d. įvyko globali katastrofa.
„Pasivaikščiojimas mieste, kur kažkada dirbo ir gyveno per 50 tūkstančių žmonių, tiesiogine prasme – prisilietimas prie radioaktyvios istorijos kiekviename apleistame bute, mokykloje, vaikų darželyje. Palikti asmeniniai žmonių daiktai, automobiliai, prekės parduotuvėse – neeilinis įspūdis. Vieta, kur kažkada iškrito mirtini kiekiai radioaktyvių dulkių, kurios išvijo žmones, tačiau nenugalėjo gamtos“, – taip organizatoriai kviečia ekskursantus.
Turizmo ir verslo informacijos centro siūlomos išvykos į Ukrainą programoje – Černobylio zonos „sostinė“ Černobylio miestas, avarijos likvidavime dalyvavusios technikos muziejus, Černobylio atominė elektrinė ir sprogusio reaktoriaus sarkofagas iš 200 m atstumo, „rudasis miškas“, kuriame po avarijos nusėdo didžiausias kiekis radioaktyvių medžiagų.
Taip pat – radiolokacinė antena „Duga-2“ – beveik 1 kilometro ilgio ir 150 m aukščio Šaltojo karo statinys, beveik visiškai palaidotas Kopačių kaimas, paliktos technikos kapinės ir iš reaktoriaus išmesta „karštoji dalelė“, nebaigti statyti reaktoriai ir jų aušinimo kaminai.
Tarp turistams siūlomų objektų – ir didžiausias Europoje „miestas vaiduoklis“ Pripetė, kuriame iki avarijos gyveno 50 tūkst. žmonių. Jame numatyta aplankyti miesto prieplauką, ligoninę, kino teatrą, muzikos mokyklą, centrinę aikštę, kultūros rūmus, viešbutį „Polesė“, vykdomąjį komitetą, atrakcionų parką, mokyklą, baseiną, kalėjimą, policijos nuovadą ir vaikų darželį. Jei leis aplinkybės – gyventojų butus.
Kviečiama apžiūrėti ir gamyklą „Jupiter“, kurioje iki avarijos buvo gaminami komponentai juodosioms dėžėms, o po jos kuriami likvidacijoje dalyvavę robotai. Į programą įeina ir ukrainietiškos naminės degtinės degustavimas.
Idėja surengti tokią ekskursiją kilo minėtos įstaigos Tolerancijos centro vadybininkei Erikai Buikauskienei. Įdomu, sako, pamatyti vietas, į kurias plūsta minios smalsuolių, o ir bendraminčius pakviesti yra galimybė.
„Žmonės registruojasi – norinčiųjų jau yra apie dešimt. Galima 15-ai žmonių. Jei bus daugiau, reikės antro autobuso. Numatyta važiuoti tik vienu, nes ten prie sienos ir taip labai ilgai laiko“, – pasakojo ji.
Ukmergiškius lydės ekskursijų organizavimo licenciją turintis asmuo, jau daug kartų lankęsis Černobylyje. Keliauti gali tik pilnamečiai, privalu turėti galiojantį asmens pasą.
„Išsiaiškinom, kad ten nėra nieko kenksmingo, nėra jokios rizikos. Radiacija Pripetėje netgi neviršija leistinos normos ribų. Skrendant lėktuvu, kaip mums sakė, galima gauti gerokai daugiau radiacijos“, – teigė pašnekovė.
Kelionės kaina vienam asmeniui – 300 eurų. Į ją įskaičiuota: lietuviškai kalbančio gido paslaugos, lydintis Černobylio zonos pareigūnas, leidimai patekti į šią zoną bei ekskursija joje. Taip pat – karinis davinys.
„Savo maisto negalima neštis. 9 valandų trukmės ekskursijoje jo apskritai nebus galima turėti. Prieš ją – 6-ą ryto – reikės suvalgyti gautą karinį davinį, kuris nėra gausus, bet – pakankamai sotus“, – pasakojo E. Buikauskienė.
Ekskursantams taip pat būtina turėti neperšlampamus batus ir drabužius, dengiančius visą kūną, vandens.
Ekskursija „Černobylio zona“ vyks rugsėjo 20–22 dienomis. Į Černobylį susiruošę keliautojai iš Ukmergės pirmiausia vyks į Kauną, važiuos nesiekdami Baltarusijos. Kelionė pirmyn ir atgal sudaro apie 2 500 kilometrų.