Elektromobilių bei plug-in, iš tinklo įkraunamų hibridinių automobilių savininkai turėtų visada žinoti, kur galima rasti artimiausią įkrovimo stotelę ne namuose ar darbo vietoje. Tai padeda planuoti keliones, lanksčiau prisitaikyti kasdienius maršrutus ir išvengti vadinamojo range anxiety arba nerimo dėl nuvažiuojamo atstumo. Yra programėlės bei informaciniai šaltiniai internete, kuriose pateikiamas elektromobilių įkrovimo stotelių Lietuvoje žemėlapis. Su šių šaltinių pagalba visada galėsite žinoti, kur bus artimiausia EV įkrovimo stotelė arba, kuriame kelionės taške ji bus pakeliui.
Atrask elektromobilių įkrovimo stoteles Lietuvoje
Lietuvoje veikia Viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų registravimo sistema, kurią kuruoja Via Lietuva (buvusi Lietuvos automobilių kelių direkcija). Atsidarius internetinį puslapį https://ev.lakd.lt/#map galima ne tik matyti visą EV stotelių žemėlapį Lietuvos teritorijoje, bet ir filtruoti informaciją pagal jums aktualius kriterijus. Tiek atsiradus naujoms stotelėms, tiek joms nustojus veikti, informacija matoma sistemoje.
Visgi, dar patogesnę galimybę rasti stoteles galite naudodamiesi programėlėmis išmaniajame telefone arba savo elektromobilio navigacijoje įdiegta duomenų baze, kuri gali nurodyti artimiausią stotelę.
Jeigu naudojate Elektrum Drive arba tokias programėles kaip Plugshare, Plusgsurfing, Electromaps, galite rasti konkretaus įkrovimo paslaugų operatoriaus stoteles arba tas stoteles, kurios bendradarbiauja su programėlės kūrėjais.
Dauguma vairuotojų būtent ir naudojasi programėlėmis arba navigacija automobilyje. Na, o kelyje apie EV stoteles informuoja ir kelio ženklai. Jeigu pamiršote įsivesti adresą navigacijoje, specialus įkrovimo simbolis nurodys, jog netoliese bus stotelė
Ar galima pasinaudoti nemokamomis elektromobilių įkrovimo stotelėmis?
Ko gero, visi žino, kad įkraunant elektromobilį namuose arba daugumoje viešų vietų, už suvartotą elektrą reikia sumokėti. Nors ilgą laiką dalis įkrovimo stotelių buvo nemokamos, dabar beveik visos įkrovimo stotelės Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ar aplink kitus miestus bei miestelius yra mokamos. Tokia tvarka galioja ir daugumoje kitų Vakarų valstybių. Vairuotojai vis dar turi galimybę naudotis nemokamomis įkrovimo paslaugomis tose stotelėse, kurios priklauso miesto ar rajono savivaldybei (ne privačiam verslui ar teritorijos savininkui) arba Via Lietuva bei jos stoteles administruojančiam Inbalance Grid.
Svarbu paminėti, kad prieš pradedant įkrauti savo automobilį, reikėtų įsitikinti ar stotelė yra mokama, ar ne. Šią informaciją lengva nustatyti per jau mūsų rekomenduotą Via Lietuva žemėlapį. Jeigu atsidarysite jo nuorodą ir pažymėsite filtrą Nemokama, iš karto matysite tik tas stoteles, kuriose gali būti stotelė nemokamam įkrovimui.
Kiek iš viso EV įkrovimo stotelių yra Lietuvoje?
Reikėtų pabrėžti, kad įkrovimo stotelių skaičius kitna, nes elektromobilių rinka nuolat auga. Dar 2023 m. pabaigoje Lietuvoje buvo ~1400-1500 viešųjų ir pusiau viešųjų elektromobilių stotelių. Iš jų ~200 buvo DC arba greitojo tipo, o likusios ~900 – AC. Ateityje tiek savivaldybės, tiek Susisiekimo ministerija nori gerokai plėsti viešo įkrovimo infrastruktūrą, tad tikėtina, kad skaičius per artimiausius metus ženkliai išaugs.
Elektrum Drive programėlė leidžia matyti bent ~600 elektromobilių įkrovimo stotelių Lietuvos ir kitų Baltijos šalių teritorijose. Parsisiųskite ir pradėkite naudotis jau dabar, kad įkrauti savo elektromobilį taptų dar patogiau bei paprasčiau. Daugiau apie Elektrum Drive https://www.elektrum.lt/lt/elektrum-drive