Ukmergės gydymo įstaigose šiuo metu beveik kasdien fiksuojami susirgimai COVID-19 liga. Tiesa, kol kas esame tarp penkių savivaldybių, kuriose užsikrėtimų mažiausiai.
Oficialiai fiksuojamas užsikrėtimų per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų rodiklis trečiadienio duomenimis – 55. Manoma, kad yra 33 sergantieji, kurių, žinoma, realybėje yra gerokai daugiau.
Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka sakė, kad ligoninės skyriai dėl COVID-19 neuždaryti. „Suserga vienas kitas darbuotojas, tačiau simptomai nesunkūs, tai didelių problemų darbo organizavimui nekelia“, – sakė direktorius.
Tiesa, Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje praėjusią ir šią savaitę yra apribotas lankymas, nes sukarščiavus keliems asmenims buvo nustatyti ligos atvejai.
„Dabar situacija gerėja ir tikimasi, kad kitą savaitę ribojimų nebereikės“, – sakė R. Civilka. Pasak jo, mirčių nuo COVID-19 ligoninėje nefiksuota.
Oficialiai skelbiamais duomenimis, daugiausia sergančiųjų dabar Pagėgių, Neringos, Rietavo savivaldybėse – užsikrėtimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų – daugiau kaip 200. Mažiausias šis rodiklis (mažiau nei 60) – Švenčionių, Šilalės, Varėnos, Ukmergės savivaldybėse.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nuo liepos kas savaitę užfiksuojama vis daugiau COVID-19 ligos atvejų.
Primenama, kad šiai ligai, kaip ir gripui ir kitoms ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms, būdingas tas pats plitimo kelias, o sergamumo pakilimas fiksuojamas rudens–žiemos mėnesiais.
Nuo 2022 m. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, COVID-19 buvo integruota į gripo ir kitų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) epidemiologinę priežiūrą. Visus metus stebima sergamumo šiomis ligomis dinamika.
„Europos ligų ir prevencijos centro duomenimis COVID-19 viruso aktyvumo didėjimas prasidėjo maždaug 6 savaitėmis anksčiau nei 2023 m. vasarą.
Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigose COVID-19 teigiamų atvejų skaičius yra didžiausias tarp 65-erių metų ir vyresnių asmenų, o tai rodo, kad pažeidžiamoms gyventojų grupėms vis dar gresia rizika susirgti sunkia liga“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė.
Specialistų teigimu, nėra duomenų, kad dabar cirkuliuojantis viruso Omicron variantas būtų pavojingesnis, susijęs su didesniu infekcijos sunkumu ar reikšmingai sumažintų vakcinos veiksmingumą.
Susibūrimuose, pavyzdžiui, oro uostuose, uždaruose koncertuose, svarbu nepamiršti užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių.
Labai svarbu kuo dažniau plauti rankas, jei nėra galimybės nusiplauti – jas dezinfekuoti. Taip pat svarbu laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti virusais, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos.
Pajutus į peršalimą panašius simptomus (gerklės ar galvos skausmą, nosies užgulimą ar slogą), reiktų likti namuose arba dirbti iš namų, nekeliauti, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose, vengti kontakto su kitais asmenimis, o negalint to padaryti dėvėti medicininę kaukę. Patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų.
UŽ inf.