Vaikų knygų dieną minėjome virtualioje pamokoje

Autorius Ukmergės žinios
Vaikų knygų dieną minėjome virtualioje pamokoje / Laičių kaimo bibliotekoje surengta žymiausio danų rašytojo H. Ch. Anderseno knygų paroda.

Vanda VINCKIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Laičių kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama kartu su pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno (1805–1875) gimtadieniu – balandžio 2-ąją.

Šią dieną daugybėje šalių rengiamos vaikų ir jaunimo literatūros savaitės. Jų metu vyksta konkursai, parodos, skirtos geriausioms pasaulio vaikiškoms knygoms.

Vaikų literatūros ištakos – mitai, liaudies kūryba. Pirmosios vaikiškos knygos taip pat buvo leidžiamos, remiantis Biblija, jos morale. Tai katekizmai, elementoriai, šventųjų gyvenimų aprašymai, moraliniai pamokymai, didaktiniai pasakojimai ir apsakymai. Pirmasis lietuviškas sakralinis eilėraštis – „Kalėdaitis dėl mažų vaikelių“ – pasirodė 1763 metais.

Karantinas nesutrukdė paminėti Tarptautinės vaikų knygų dienos. Laičių kaimo bibliotekoje surengta žymiausio danų rašytojo H. Ch. Anderseno knygų paroda.

Senamiesčio progimnazijos Laičių pradinio ugdymo skyriaus mokytoja Jolanta Zgirskienė pakvietė dalyvauti virtualioje lietuvių kalbos pamokoje.

H.Ch. Andersenui pasaulinę šlovę pelnė jo „Pasakos, pasektos vaikams“ (1835–1848). Danų batsiuvio ir skalbėjos sūnus, tesulaukęs 14-os, iškeliavo iš namų į Kopenhagą. Visas jo išsilavinimas buvo šešeri metai skaitymo ir rašymo įgūdžių, kuriuos įgijo gimtojo Odensės miesto labdaros mokykloje varguolių vaikams. Kopenhagoje mokėsi muzikos ir šokių meno.

Su humoru ir begale fantazijos H. Ch. Andersenas iš pradžių kūrė vaikams, vėliau savo pasakojimus praturtino subtilia ironija bei gyvenimo išmintimi, todėl jo kūrinius vis labiau ėmė vertinti ir suaugusieji. Jo kūryboje juntama stipri romantikos įtaka. Ryškiausi to pavyzdžiai: „Karalaitė ant žirnio“, „Sniego Karalienė“, „Bjaurusis ančiukas“, „Naujieji karaliaus drabužiai“.

Yra pasakotojų, kuriančių tarsi juvelyrai: jų tekstai skirti gerėtis, pamažu panirti į vaizduotės kuriamą pasaulį, ištirpti ir patirti širdimi visa tai, apie ką pasakojama. Skaitančiajam nevalia skubėti, nes vaizduotei reikia laiko viską sudėlioti ir nuspalvinti. Tie, kurie iš pasakos ištrauks tik vargšelį sustirusį siužetą, labai nuskriaus save. Tik kantriausiems pasakos atskleis savo išmintį. Taip ir keliauja jos daugel amžių, kalbėdamos tiesiai į širdį.

Tad nieko keisto, kad rašytojo gimimo dieną pažymime kaip Tarptautinę vaikiškos knygos dieną. Jo vardo auksinis medalis – aukščiausias kas dvejus metus teikiamas tarptautinis apdovanojimas vaikų rašytojams ir iliustruotojams, neretai vadinamas ir „mažuoju Nobeliu“.

Piniginio apdovanojimo laureatai negauna. Medalį su Anderseno atvaizdu parūpina Danijos karalienė, jis teikiamas Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos kongreso metu.

Virtualios pamokos metu aptarę šios dienos reikšmę vaikams, nusprendėme, jog apie perskaitytą knygą, straipsnį ar pasaką mokiniai gali parašyti arba nupiešti piešinį.

Pamoka buvo labai įdomi ir mums visiems nepaprastai patiko. Karantino metu ištuštėjusioje mokykloje atrodė, kad gyvenimas sustojęs, o pasirodo, NE! Technologijų dėka šiais laikais viskas įmanoma. Įdomi, aktyvi veikla – taip pat! Man regis, atsirastų nemažai mokinių, kurie norėtų ir toliau taip mokytis – juk nereikia niekur eiti iš namų…

Pasidžiaugę, kad visi esame sveiki, pakartoję taisykles, kaip reikia elgtis visiems karantino metu, atsisveikinome iki kito karto per ZOOM programą.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *