Užfiksuota rekordinė žievėgraužių tipografų populiacijos gausa

Autorius Ukmergės žinios
Užfiksuota rekordinė žievėgraužių tipografų populiacijos gausa /

Valstybinei miškų tarnybai tęsiant žievėgraužių tipografų populiacijos stebėjimą, užfiksuota didžiausia eglynų pagrindinių kenkėjų – žievėgraužio tipografo vabalų skraidymo gausa.

Šį pavasarį ji gausiausia nuo 2003 metų, kai pradėta vykdyti nuolatinė šių kenkėjų stebėsena. Jų daugėja ir Ukmergės miškuose.

22-iejose eglynų kirtavietėse iškabintose 132-iejose specialiose gaudyklėse gegužės 29 – birželio 1 dienomis buvo atlikta sugautų žievėgraužio tipografo vabalų antroji apskaita.

Nustatyta, kad kenkėjų populiacija, lyginant su 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu, gerokai išaugo 18-oje eglynų, viename ji išliko panašiame lygyje ir tik nežymiai pamažėjo 3-ijuose eglynuose.

Skelbiama, kad labiausiai kenkėjų pagausėjo Anykščių regione, kur sugauta vidutiniškai 2,6 karto daugiau vabalų nei pernai.

Ukmergės rajonas – tarp tų, kur kenkėjų populiacija per metus žymiai padidėjo.

Valstybinių miškų urėdijos Ukmergės regioninio padalinio miško apsaugos specialistas Evaldas Aštrauskas sakė, kad eglynų situacija mūsų rajone stebima visose girininkijose. Eglynų plotas regioniniame padalinyje apima 11 542 ha arba 31,8 proc. visų medžių rūšių. Didžiausi eglynų plotai yra Taujėnų girininkijoje – 741 ha (34 proc.), Pašilės girininkijoje – 1 724 ha (35 proc.),  Šešuolių girininkijoje – 1 234 ha (48 proc.).

„Pastaraisiais metais stebima tendencija, kad dėl drėgmės trūkumo eglynai tampa vis labiau pažeidžiami“, –  sakė E. Aštrauskas.

Jis pasakojo, kad gaudyklės išdėstytos balandžio mėnesio pabaigoje ir tikrinamos kas savaitę, mat jas reikia prižiūrėti, valyti.

Kiek kenkėjų populiacija rajone padaugėjo procentais, tikslių duomenų neturi, tačiau pastebi, kad jų kiekis didėja.

Galutiniai stebėsenos rezultatai paaiškės birželio mėnesį po trečiosios apskaitos, kurią vykdo Valstybinė miškų tarnyba.

Tarnybos specialistai pažymi, kad žievėgraužių tipografų populiacija per 2021–2022 metus nuo labai negausios pasiekė rekordines aukštumas. 2023 metais viena gaudykle sugauta 20 proc. vabalų daugiau nei per 2014 metų tą patį laikotarpį, kuomet buvo fiksuota gausiausia kenkėjų populiacija per visą 21-ų metų stebėjimų laikotarpį nuo stebėsenos pradžios. Pagausėjimą lėmė trejus metus pasikartojantys sausų ir kaitrių orų laikotarpiai, pernai rugpjūčio mėnesį vyravę ekstremaliai karšti ir sausi orai, šių metų balandžio ir gegužės sausi ir saulėti orai.

Galutinis žievėgraužių tipografų pirmos generacijos gausumas bus įvertintas atlikus trečiąją apskaitą birželio mėnesio pabaigoje, kuomet baigsis kenkėjo seserinės generacijos vabalų skraidymas.

Sausringas pavasaris buvo labai palankus masiniam kinivarpų skraidymui, eglių apnikimui ir dauginimuisi jose.

Valstybinės miškų tarnybos specialistai atkreipia miškų savininkų ir valdytojų dėmesį, kad visuose Lietuvos eglynuose susidarė palankios sąlygos žievėgraužių tipografų masiniams židiniams susidaryti ir plėstis.

Visų regionų eglynuose yra nesutvarkytų nudžiūvusių ir džiūstančių eglių, kurias kenkėjai apniko pernai. Taip pat miškuose pastebimi dideli kiekiai laikomos paruoštos spygliuočių medienos, kuri gali būti kenkėjų pasidauginimo ir plitimo šaltiniu.

Valstybinė miškų tarnyba rekomenduoja visiems miško savininkams žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač tuos, kuriuose kenkėjų židiniai jau buvo pernai.

Labai svarbu laiku pastebėti ir pašalinti iš miško žalias apniktas egles, jų vėjavartas, vėjalaužas ir labai pažeistus medžius bei užtikrinti medienos apsaugą miško sandėliuose. Birželio–rugpjūčio mėnesių laikotarpiu reikėtų susilaikyti nuo pagrindinių ir einamųjų miško kirtimų vykdymo eglynuose, o tuomet visą dėmesį ir pastangas sutelkti į sanitarinių miško kirtimų savalaikį atlikimą.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *