Ukmergiškiai pedagogai streike nedalyvauja

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Ukmergiškiai pedagogai streike nedalyvauja /

 Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, vadovaujama Andriaus Navicko, pradėjo dar vieną streiką. „Ukmergės žinių“ duomenimis, Ukmergės mokytojai jame nedalyvauja.

Dieną iki streiko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) sekretorė-referentė Vera Radiukevičienė sakė, kad greičiausiai ukmergiškiai streike nedalyvaus. Ji paminėjo, kad sąjungos gretos pasipildė naujais nariais – naujai įsikūrusiais vienetais įvairiose Lietuvos vietovėse, tačiau Ukmergėje narių nepadaugėjo.

Mūsų rajone sąjungai priklauso vienas susivienijimas – tai Antano Smetonos gimnazijos profesinė organizacija, vadovaujama  pirmininkės Ramutės Gilvydienės. Deja, susisiekus su ja, R. Gilvydienė pareiškė, kad su žiniasklaida nebendraus.

Antano Smetonos gimnazijos direktorius Adolfas Girdžiūna sakė, kad profesinė sąjunga, planuodama dalyvauti streike, pagal reikalavimus, darbdavį apie savo ketinimus privalo informuoti prieš penkias darbo dienas. Streiko išvakarėse direktorius panašaus pranešimo nebuvo gavęs.

Prieš tai įspėjamajame streike, kuris vyko rugsėjo 15 d., dalyvavo ir ukmergiškiai. Kodėl šįkart nutarė nedalyvauti, pirmininkė komentarų nepateikė.

Dauguma rajono mokytojų priklauso kitai – Lietuvos švietimo ir mokslo profesinei sąjungai (LŠMPS), kuri nestreikuoja. Dėl streiko mokyklų administracijoms tenka didelė našta, nukenčia mokinių ugdymo proceso kokybė.

LŠDPS rugsėjį streikuodama reikalavo šiemet pakelti mokytojų atlyginimus 20 proc., o nuo  sausio 1 d. – dar 30 proc. (iš viso – 56 proc.). Taip pat – mažinti mokinių skaičių klasėse ir mokytojų darbo krūvį.

Streikuojantys mokytojai žygiavo nuo savo ugdymo įstaigų iki pat Vyriausybės rūmų. Streikas truko visą mėnesį – iki spalio 28 d.

Tad lapkričio 22 d. prasidėjęs ir šiuo metu vykstantis streikas – jau trečias bandymas pasiekti savo reikalavimus.

A.Navickas sakė, kad LŠDPS yra padariusi kompromisą – sutinka, kad mokytojų atlyginimai nuo naujųjų metų būtų keliami 15 proc., o nuo rugsėjo – dar 15 proc. Tad šiuo metu siekia, kad bendrai atlygis kiltų per 30 proc.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rugsėjį pasiekė susitarimą su keturiomis mokytojų profesinėmis sąjungomis dėl jų keltų reikalavimų. Susitarimas buvo pasiektas su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga, Švietimo ir mokslo profesine sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimu, Lietuvos profesine sąjunga „Sandrauga“, pasiūlius kitais metais pedagogų darbo užmokestį didinti 21 proc., nuo sausio – 10 proc. Švietimo darbuotojų profsąjungos šie pasiūlymai netenkino ir ji iš derybų pasitraukė.

Kiek ilgai truks pastarasis streikas, pasak A. Navicko, priklausys nuo valdžios sprendimų. Tačiau greitos pabaigos nesitiki. Mano, kad prireiks pertraukos ir toliau teks tęsti streiką.

Pasidomėjus, kodėl jame nebedalyvauja ukmergiškiai, sąjungos vadovas sakė priežasčių nežinantis, tačiau džiaugiasi, kad Ukmergės mokytojai dalyvavo pirmajame streike. „Visų neperskambinau. Dabar daugiau dalyvauja naujai prisijungę nariai. Galbūt ukmergiškiai įsitrauks vėliau“, – kalbėjo jis.

Pasiteiravus, ar streiko dalyviai galėjo kaip nors (finansiškai ar morališkai) nukentėti, A. Navickas patikino, kad sąjunga streiko dalyviams kompensuoja nesumokėtą darbo atlygį. „Nebent kas nors kur nors būtų užstrigę – gal kas nepateikė ataskaitos apie dalyvių skaičių ar panašiai. Bet, mano žiniomis, pinigai kompensuoti visiems rugsėjo streiko dalyviams. Kalbant bendrai, moralinės priežastys gali būti. Įtampa, baimė, kartais ir spaudimas. Kai kurie vadovai streiko dalyvius pasikviečia pasikalbėti po vieną. Svarbus ir bendruomenės palaikymas. Dažnai į streikuotojus žiūrima neigiamai. Streiko dalyviai patiria didelį stresą, tad pasiryžti nelengva“, – kalbėjo A. Navickas.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *