Ukmergėje auga keturkojai čempionai

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Nekas Vilkiūkštis veteranų klasėje laimėjo pirmą vietą. Jūratė ir Nekas. J. Tamulienės asmeninio archyvo nuotr.

Ukmergėje jau dvejus metus vyko vokiečių aviganių šunų parodos, o šiemet pirmą kartą surengtas Pabaltijo čempionatas. Renginiai į mūsų miestą atkeliavo neatsitiktinai – daugėja šios veislės mylėtojų ir augintojų.

Ukmergiškė Jūratė Tamulienė, turinti vokiečių aviganių veislyną, – viena iš šios veislės gerbėjų. Pirmąjį ilgaplaukį vokiečių aviganį ji įsigijo prieš aštuonerius metus. Tada ji ieškojo šuns kiemui ir net negalvojo apie parodas. Pažįstami rekomendavo pirkti iš veislyno. Įsigijo Neką. „Tai jis atvedė į veislės pažinimo kelią“, – dalijasi Jūratė. Dabar Nekas Vilkiūkštis yra Lietuvos jaunimo čempionas, Lietuvos čempionas, Lietuvos GRAND čempionas, Latvijos čempionas, Lietuvos veteranų čempionas.

Pažinusi veislę moteris įsigijo ir kalaitę Olivią, kuriai dabar jau penkeri. Ją pirko tikslingai – dalyvauti parodose. Jos tėtis – 2017 m. pasaulio čempionas Gary Vom Huhnegrab. Moteris dresavo ir intensyviai ruošė kalaitę parodoms pusantrų metų.

Olivia Vilkiūkštis – ypač tituluota Jūratės augintinė. Ji yra Lietuvos, Latvijos, Estijos jaunimo čempionė, Baltijos jaunimo čempionė, Lietuvos, Latvijos, Estijos čempionė, Baltijos čempionė, Lenkijos čempionė, Lietuvos GRAND čempionė.

Kalaitė dalyvavo Lietuvos TOP šuns (tarp visų veislių) rinkimuose. 2020-aisiais jaunų šunų kategorijoje pateko į TOP šunų penketuką, 2021-aisiais suaugusių šunų kategorijoje – į TOP šunų dešimtuką. Taip pat visų veislių parodose net 5 kartus „BEST in Show“ konkurse laimėjo prizines vietas, iš kurių net du kartus pripažinta gražiausiu parodos šunimi.

„Kai Olivia laimėjo šį apdovanojimą, aš net verkiau“, – dalijosi Jūratė. Pasak jos, tada buvo retas atvejis, kad vokiečių aviganis ilgaplaukis būtų išrinktas gražiausiu ir geriausiu tarp įvairių veislių, kurių parodoje dalyvauja keli šimtai, šunų.

Pernai Olivia Vilkiūkštis, dalyvaudama specializuotose vokiečių aviganių parodose Lietuvoje ir Latvijoje atviroje klasėje, nepaisant labai didelės konkurencijos, užtikrintai laimėjo pirmas vietas.

Įkūrė veislyną

Pamilusi ilgaplaukius vokiečių aviganius J. Tamulienė įsteigė veislyną „Aristokratiška širdis“, kuriame išduodami kilmės dokumentai. Pasak Jūratės, tai – pirmas toks veislynas Ukmergėje. „Visiems mano augintiniams atlikti visi šiai veislei privalomi sveikatos tyrimai, ir jų rezultatai patys geriausi. Taip pat išlaikyti šiai veislei privalomi egzaminai – paklusnumo ir veislinės apžiūros“, – sakė pašnekovė.

Pirmosios arba A vados šunyčių, kurių tėvai – Olivia ir Nekas, sulaukė prieš dvejus metus. Joje buvo 3 kalaitės ir 4 patinėliai. Šios vados patinėlis Airon Aristokratiška širdis taip pat reprezentuoja veislyną įvairiose parodose.

Jis dalyvauja visų veislių ir specializuotose parodose ir užtikrintai užima prizines vietas bei taip pat jau yra surinkęs begalę titulų.

Vieną šios vados kalaitę Jūratė pasiliko ir augina iki šiol. Alicia Aristokratiška širdis dar tik dvejų metų, o jau yra Lietuvos ir Latvijos jaunimo čempionė, Lietuvos čempionė, Lietuvos GRAND čempionė…

Siekdama išlaikyti veislės standartą, veislyno steigėja daug domėjosi ir kitai vadai ieškojo patino. Tam vyko net į Vokietiją.

Šiemet kovo 8-ąją pasaulį išvydo Olivios atvesta antroji arba B vada, kurioje gimė devyni šunyčiai: 3 kalaitės ir 6 patinėliai. Jų tėtis – trejų metų patinas, pasaulio čempionate tarp suaugusių šunų užėmęs ketvirtą vietą, prieš tai jaunų šunų kategorijoje pripažintas antru. Pasak Jūratės, šių šunyčių kai kurie interesantai laukė visus metus.

Vieną iš antrosios vados kalaičių – Belą – Jūratė taip pat norėjo pasilikti, tačiau, įvertinusi savo galimybes skirti dėmesio augintinei, nutarė ją perleisti į šunyčio laukusios Rūtos Petronienės rankas. Matė, kad kalaitė labai rūpestingai auginama, tarp šeimininkės ir augintinės yra artimas ryšys. Pakalbino Rūtą ruoštis parodoms. Kalaitė namiškių vadinama Runa, nes mažylei šis vardas labai patiko.

Kaip paaiškino šunų veisėja, dokumentinis vardas suteikiamas, atsižvelgiant į vadą (A, B ir t. t.), bet žmonės savo augintinius gali vadinti kaip nori.

Parodos Ukmergėje

Specializuotas kasmetines vokiečių aviganių veislės šunų parodas ir kas trejus metus Pabaltijo čempionatą Lietuvoje organizuoja Lietuvos vokiečių aviganių savininkų klubas, kuriam priklauso ir J. Tamulienė. Anksčiau minėtos parodos vykdavo Marijampolės savivaldybėje. Ukmergėje daugėjant šios veislės šunų mylėtojų, ukmergiškių kvietimu klubas renginius perkėlė į mūsų miestą. Geografiškai užsieniečiams Ukmergė yra patogi vieta. Be to, organizatoriai džiaugiasi, kad savivaldybė svetingai priima, prisideda steigiant prizus. Taurės į įvairius kraštus iškeliavo su Ukmergės miesto herbu. Pabaltijo čempionatas taip pat kas trejus metus vyksta Latvijoje ir Estijoje.

Pasak Jūratės, dalyvauti parodoje – garbė. „Vien tai yra pasiekimas, nes iki ringo gyvūną apžiūri ir įvertina veterinaras, teisėjai“, – kalbėjo moteris. Teisėjai yra iš Vokietijos atvykę ekspertai, kurie gerai žino veislę ir teisėjauja pasaulinėse parodose. Be to, parodose susipažįstama su bendraminčiais.

Šiųmečiame Pabaltijo čempionate „Baltic sieger“, kuris vyko rugpjūčio 10–11 dienomis Ukmergės miesto stadione, aštuonerių metų Nekas Vilkiūkštis pirmą kartą dalyvavo veteranų klasėje ir užtvirtino Lietuvos veteranų čempiono titulą.

R. Petronienės auginama Bela Aristokratiška širdis iš antrosios vados pasirodė puikiai. „Jau 5-ių mėnesių amžiaus mažylės startas Pabaltijo čempionate davė stulbinančių rezultatų – pirma vieta šuniukų klasėje. Šioje grupėje dalyvavo veislynų iš Vokietijos kalytės, tad didelė laimė, kad mažylė pasirodė puikiai ir teisėjo iš Vokietijos buvo įvertinta geriausiai“, – neslėpė pasididžiavimo veisėja.

Atviroje klasėje pirmą vietą užtikrintai laimėjo pirmosios vados patinėlis Airon Aristokratiška širdis.

„Labai džiaugiuosi ir man tai – didelis įvertinimas, kad mano veislyne gimę ilgaplaukiai vokiečių aviganiai, išėję į naujus namus, savo pasiekimais džiugina naujus šeimininkus. Aišku, tai – didelis pačių šeimininkų indėlis, nes reikia įdėti daug darbo“, – kalbėjo pašnekovė.

Dar vieną pirmą vietą atviroje klasėje iškovojo kito veislyno kalytė, kurios tėtis yra Nekas.

Ukmergėje vykusiame Pabaltijo čempionate iš viso dalyvavo apie 200 augintinių iš įvairių šalių – Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Slovakijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų.

Dalyviai varžėsi skirtingose klasėse pagal amžių: išskiriamos 4–6 mėnesių šuniukų, 6–9 mėnesių mažylių, 9–12 mėnesių paauglių, 12–18 mėnesių jaunimo, 18–24 mėnesių pereinama, nuo 24 mėnesių neturintiems darbinio diplomo atvira, turintiems darbinė, nuo 8-erių metų veteranų klasės.

Čempionate atskirai varžėsi kalaitės ir patinėliai, taip pat išskirti ilgaplaukiai ir trumpaplaukiai. Kiekvienoje kategorijoje apdovanojamos penkios prizinės vietos.

Paroda buvo atvira ir nemokama. Pasak Jūratės, tokių renginių metu lankytojai turi progą susipažinti su šios veislės šunimis bei jų veisėjais ir „įsitikinti, kad vokiečių aviganis gražus ne tik savo išore, bet ir turi puikią fizinę kondiciją, temperamentą, veržlumą judant, turi puikų šuns ir vedlio tarpusavio ryšį“. Tad tokios parodos aktualios ir šviečiant visuomenę dėl atsakingumo įsigyjant augintinį, jį auginant bei įtraukiant jaunimą į aktyvią veiklą: sportą, dresūrą, naudingą laisvalaikio praleidimą su augintiniu.

Viena populiariausių veislių

Vokiečių aviganis yra viena populiariausių šunų veislių pasaulyje. Pasak pašnekovės, tai – ne kiemo šuo, kaip kai kurie galvoja, o žmogaus. Jis nori būti šalia, yra stabilus, lengvai dresuojamas, greitai perpranta šeimininko norus. Taip pat yra labai sportiškas, pasitikintis savimi ir, žinoma, tikras draugas.

Pasakojo savo šunims duodanti kuo daugiau laisvės – į voljerus uždaro tik, kai vyksta į darbą, o kuomet yra namuose, tai ir šunys būna šalia jos namuose ar kieme. Jūratės teigimu, augintiniai nuspalvino jos gyvenimą ryškesnėmis spalvomis, jie reikalauja aktyviai leisti laiką, priverčia judėti ir kasdien atneša daug džiaugsmo. Šeimininkei įdomu juos stebėti, plėsti savo žinias, kurių anksčiau visai neturėjo. Su žiniomis atsirado ir tikslai, o šunų auginimas tapo pomėgiu.

Dresuoti savo augintinius važinėja daugiausia į specialią aikštelę Kaune arba kartais į Vilnių. Su Neku lankydavosi ten kas savaitę. Ilgainiui pramoko dresuoti pati, tad su kitais augintiniais važiuoja rečiau – daugiau kontrolei ir socializacijai. Tai, pasak Jūratės, būtina bent kartą per dvi savaites. O norint aukštesnių rezultatų, apsilankymus reikia aktyvinti.

Treniruotės kainuoja. Išlaidos priklauso nuo aikštelių įkainių. Tačiau svarbiausia augintiniui skirti daug laiko.

Sako, kad daug kas klaidingai baiminasi, jog ilgaplaukiai šeriasi labiau, o prižiūrėti tokį kailį sunkiau. Išties šie šunys, kaip ir visi kiti, šeriasi du kartus per metus. Intensyviausiai – pavasarį. Antrasis šėrimasis būna rudeniop. Vis tik, pastebi, kad ilgas plaukas lengviau surenkamas. Šukuoja specialiomis šukomis. „Jeigu augintinio mityba tinkama, jo kailis būna gražus pats iš savęs“, – sako Jūratė. Savo augintiniams ji perka tik profesionalų maistą.

Atkreipia dėmesį, kad patinėliai yra gražesni. Kalaitės prieš rują, kuri būna kas pusę metų, nuplinka. Po to joms vėl atauga gražus kailis.

„Kiekvienas mano augintinis man yra išskirtinis ir kiekvieno atėjimo pas mane istorija yra neeilinė ir jų indėlis mano gyvenime yra labai didelis“, – dalijasi moteris.

Jūratė, be kita ko, su savo šunimis kviečiama ir į Ukmergės Socialinių paslaugų centrą, kur susitinka su dienos socialinės globos skyriaus lankytojais. „Man didžiausia dovana yra matyti, kokia ši veislė yra artima žmogui, kaip jie jaučia, myli juos bei geba prisitaikyti. Džiaugiuosi, kad mano augintiniai socialūs ir galime suteikti laimės aplinkiniams“, – sakė ukmergiškė.

***

Lietuvos vokiečių aviganių savininkų klubas veiklą vykdo nuo 1996 metų ir vienija visos Lietuvos šios veislės augintojus ir mylėtojus. Jau daugiau kaip 25-erius metus klubas organizuoja specializuotas parodas Lietuvoje.

***

Darbinė klasė – tai elitinė parodos klasė. Joje gali varžytis tik turintieji tarptautinį darbinį dresūros sertifikatą IGP (sporto su šunimis šaka) ir parodoje išlaikę drąsos, gynybinių savybių ir kovingumo patikrinimą.

***

IGP sportas su šunimis susideda iš trijų dalių. Pėdsekystės rungtyje šuo turi preciziškai eiti svetimo žmogaus pėdomis ir rasti pamestus iš skirtingų medžiagų pagamintus daiktus, juos pažymėti. Paklusnumo rungtyje – sutelkęs visą koncentraciją į vedlį eiti šalia, greitai atsisėsti, atsigulti, atsistoti, peršokti kliūtis. Apsauga – sunkiausia rungtis – šuo, pagal vedlio komandą bėgdamas pro stadione pastatytas palapines, turi surasti nusikaltėlį, jį aploti ir kąsti į specialią rankovę tik tada, kai šis mėgina pabėgti. Be to, turi vykdyti visas šeimininko komandas.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *