Nauja atliekų surinkimo tvarka gyventojams neatrodo priimtina. Glumina su ja susiję mokesčiai, trikdo šiukšlių išvežimo laikas, kuris dabar, anot ukmergiškių, visai „išsiderino“. Žmonės nuogąstauja: ar tik Ukmergė dar labiau nepaskęs šiukšlėse…
Individualių valdų savininkams, kurių ne vienas kreipėsi į mūsų redakciją, labai keista, kodėl dabar mieste buitinės atliekos renkamos ne tris, o tik du kartus per mėnesį. Žmonės prisipažįsta: nors rajono vadovai viešai daug apie tai kalba, jiems „vis tiek – vien klaustukai“.
Pavyzdžiui, nesupranta, kodėl, rinkliavą sumokėjus įprastai – už visus metus, šiukšlės bus vežamos rečiau. Painiavos, teigia skaitytojai, įnešė ir pasikeitę išvežimo grafikai.
Naujas buitinių atliekų tvarkytojas – konkursą laimėjusi UAB „VSA Vilnius“ – veiklą Ukmergėje pradėjo nuo kovo 28 dienos. Pagal sutartį ji mažiausiai penkerius metus organizuos mišrių komunalinių atliekų surinkimą mieste ir rajone.
Vis tiek per mažai
Mero Rolando Janicko aiškinimu, vietinės rinkliavos už šių atliekų surinkimą ir tvarkymą mokestis yra vienodas visiems Ukmergės rajono gyventojams – ir mieste, ir kaimo vietovėse. Tiesa, rajono savivaldybės administracija priėmė sprendimą iš individualių valdų savininkų mieste, taip pat ir kaime, buitines atliekas surinkti po 2 kartus per mėnesį, kas antrą savaitę. Šitaip, teigiama, siekiama nedidinti išlaidų ir paskatinti žmones aktyviau rūšiuoti.
Tačiau gyventojai sako nesuprantantys, kur tuomet „nukeliaus“ jų jau sumokėti rinkliavos pinigai. Juk išeitų, kad už šiukšles jie tiesiog permokėjo.
Savivaldybės teigimu, tikslas – kad kiekvienas gyventojas kuo daugiau atliekų išrūšiuotų. Esą tuomet mišriųjų susidarytų mažiau ir pakaktų dviejų jų išvežimo kartų.
Toks paaiškinimas žmonėms neatrodo racionalus. Įsitikinę, kad tiek – tikrai per mažai, nors ir rūšiuoja plastiko, stiklo bei popieriaus atliekas. Juk, pateikė pavyzdį skaitytojai, namuose – virtuvėje, vonios kambaryje, tualete – šiukšliadėžių, taigi ir jose susikaupiančių atliekų dėl naujos tvarkos tikrai nesumažėjo.
Nuo dažnio nepriklauso
Pasak savivaldybės atstovės spaudai Daivos Zimblienės, gyventojų mokamas nustatyto dydžio vietinės rinkliavos mokestis nėra susietas vien tik su surinktų atliekų išvežimo dažniu. Vadovaujantis atliekų skaičiavimo metodika kartą per metus, dažniausiai – jų pabaigoje, yra suskaičiuojamos visos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą sistemos pajamos bei išlaidos.
„Atsižvelgiant į jų santykį, gali būti perskaičiuojamas – didinamas, mažinamas arba paliekamas tas pats rinkliavos mokestis“, – sakė ji.
Anot D. Zimblienės, visos surinktos lėšos yra skirtos vien tik atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemai: jos administravimui, atliekų infrastruktūros plėtrai, įrengti konteinerių aikšteles, įsigyti naujus konteinerius. Kitoms reikmėms negali būti naudojamos.
Pils ant gatvės
Pasikeitė ir iš gyventojų valdų išvežamų atliekų surinkimo grafikai. Juos galima rasti savivaldybės tinklalapyje, taip pat skelbiami mūsų laikraštyje.
Kaimo vietovėse buitinės atliekos iš gyventojų surenkamos pagal anksčiau galiojusius grafikus.
Ant individualių konteinerių žadama suklijuoti specialius žymeklius turinčius lipdukus su atliekų išvežimo grafikais. Moderni integruota bevielio identifikavimo radijo ryšiu technologija leis fiksuoti kiekvieno konteinerio priežiūrą ir atliekų išvežimą realiu laiku, išvengti aptarnavimo problemų.
Tačiau ir tai siutina kai kuriuos ukmergiškius. Esą atliekų konteineriai yra jų nuosavybė, juos už savo pinigus įsigijo iš savivaldybės, tad kodėl turėtų leisti kitiems su jais kažką daryti.
Žmonės pyksta – sako pradėsiantys pilti šiukšles ant gatvės, jeigu jų niekas neišveš. Beje, dalijasi pastebėjimais skaitytojai, jau tikrų tikriausias pavasaris, o Ukmergėje, kaip žiemą, taip ir dabar visur pūpso kalnai šiukšlių.
Ragina kreiptis
Klausimų, skundų turintys gyventojai raginami kreiptis į naująjį atliekų vežėją. Bendrovės „VSA Vilnius“ vadybininkas Ukmergėje Alvydas Želnys informavo, kad gali skambinti nemokamu telefonu 8 800 00888. Taip pat – 8 700 70001, 8 620 65165, [email protected] arba galima kreiptis į savivaldybę, Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyrių: (8 340) 60351, 8 611 35277, [email protected].
Minėta įmonė atsakinga tik už buitines atliekas. Išrūšiuotų atliekų – plastiko, stiklo ir popieriaus – surinkimu ir toliau rūpinasi ankstesnis operatorius – „Ekonovus“. Jos iš miesto gyventojų išvežamos tiek pat sykių – dukart per mėnesį.