Ūkininkas: be paramos pokyčiai gali būti neįmanomi

Autorius Ukmergės žinios
Ūkininkas: be paramos pokyčiai gali būti neįmanomi /

Molėtų rajone kiaulininkystės ūkį turintis Aurimas Vitkauskas neslepia, kad jo atstovaujamai sričiai šiandien – ne patys lengviausi laikai. Tačiau tiek jam, tiek ir kitiems kiaulių augintojams optimizmo ir vilties suteikia Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) parama. „Be jos kai kuriuos būtinus pokyčius įgyvendinti būtų sunku“, – sako UAB „Takažolė“ vadovaujantis A. Vitkauskas.

Darbas be monotonijos

Darbą kiaulininkystės srityje A. Vitkauskas pasirinko tik baigęs mokslus. Tuomet įsidarbino įmonėje, kuri augino kiaules. „Turbūt labiausiai patiko tai, kad šiame darbe nėra monotonijos. Darbas įdomus, greita ciklų kaita. Taip likau šioje srityje iki šiol“, – pasakoja vyras.

Per 20 metų jis pripažįsta matęs ir šilto, ir šalto. „Kiaulininkystės sektorius nėra labai stabilus. Negali numatyti mėsos, grūdų kainų. Vienintelis būdas išsilaikyti – gamybinių rezultatų gerinimas, o tai – didesnė prievaisa, geresni priesvoriai“, – tvirtina A. Vitkauskas.

Norint to pasiekti, pasak jo, būtinos investicijos ir parama. Eidamas šiuo keliu „Takažolės“ direktorius ir sužinojo, kad KPP paramą administruoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA). Jis prisimena, jog apie paramos teikiamas galimybes išgirdo iš Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos, su kuria glaudžiai bendradarbiauja.

Pagerino biosaugos reikalavimus

Sužinojęs apie galimybes gauti paramą A. Vitkauskas ilgai nedvejojo. Užpildyta paraiška buvo pateikta NMA vertinimui. Dėl skirtos paramos UAB „Takažolė“ sutvarkė teritoriją, pastatė automatinius dezinfekcinius vartus, įdiegė kitas priemones, kurios gerokai pagerino biosaugos reikalavimus

„Vienareikšmiškai taip“, – užtikrina A. Vitkauskas, paklaustas, ar rekomenduotų kitiems kreiptis dėl paramos. Nes, jo žodžiais tariant, kiekviena parama įmonei yra naudinga. Ypač, jei ji padeda didinti gamybinius rodiklius, mažinti kaštus, gerinti darbo sąlygas.

Skirta daugiau kaip 4 mln. eurų

NMA specialistė Kristina Žukienė primena, jog nuo spalio 18 d. ūkinių gyvūnų laikytojai, siekiantys sumažinti pavojingų ligų paplitimo riziką savo ūkiuose, kviečiami kreiptis dėl paramos. Paraiškos ūkių biosaugai sustiprinti renkamos iki gruodžio 3 d.

Parama teikiama pagal KPP veiklos sritį ,,Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti pavojingų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes“. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta daugiau nei 4 mln. eurų paramos lėšų.

Dėl paramos gali kreiptis ūkinių gyvūnų laikytojai, užsiimantys žemės ūkio veikla. Fiziniai asmenys turi būti ne jaunesni nei 18 metų amžiaus ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą. Juridiniai asmenys – savo vardu įregistravę valdą“, – sako Kristina Žukienė.

Pareiškėjas iki paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai veikti ne trumpiau kaip vienerius metus. Būtina vykdyti gyvulininkystės veiklą, realizuoti produkciją rinkoje ir gauti pajamas iš veiklos, į kurios biosaugą investuojama pagal biologinių priemonių taikymo planą.

Kita sąlyga – pareiškėjo laikomi ūkiniai gyvūnai turi būti suženklinti ir registruoti Ūkinių gyvūnų registre, ūkinių gyvūnų laikymo vieta įregistruota Ūkinių gyvūnų registre ne vėliau kaip 2021 m. liepos 31 d.

Trečia sąlyga – parengtas biologinio saugumo priemonių taikymo ir tam reikalingų investicijų planas dėl biologinio saugumo priemonių ūkinių gyvūnų laikymo vietose turi būti suderintas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniu padaliniu iki paraiškos pateikimo.

Paraiškų skaičius nėra ribojamas

NMA specialistė atkreipia dėmesį, jog teikiamų paraiškų skaičius nėra ribojamas. „Galima teikti paraiškas vienai konkrečiai ūkinių gyvūnų laikymo vietai. Jei norima prašyti paramos dėl skirtingų ūkinių gyvūnų laikymo vietų – tą irgi galima daryti, tiesiog paraiškas reikia teikti atskirai“, – teigia K. Žukienė.

Finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Didžiausia paramos suma negali viršyti 100 tūkst. Eur.

Ką galima daryti gavus paramą pagal minėtą priemonę? Finansuojamos vidaus ir lauko aptvarų įsigijimo ir įrengimo, ūkinių gyvūnų pakrovimo / iškrovimo rampų ir (arba) aikštelių įrengimo išlaidos, uždarų praėjimo takų tarp pastatų įrengimo, dezinfekcinių purkštuvų, valymo, dezinfekcijos įrangos, plovimo-dezinfekavimo įrenginių ir transporto priemonių įsigijimo, pašarų terminio apdorojimo įrangos įsigijimo, konteinerių ir patalpų, skirtų laikyti gaišenoms, įrengimo ir įrangos įsigijimo, nuo graužikų, vabzdžių, paukščių ir kitų kenkėjų apsaugančios įrangos įsigijimo.

Taip pat finansuojamos išlaidos, susijusios su ūkinius gyvūnus prižiūrinčiais darbuotojais: buitinių persirengimo ir prausimosi patalpų įrengimo ir įrangos, darbo drabužių ir batų plovimo ir džiovinimo įrangos, maitinimo patalpų įrengimo ir įrangos.

Paraiškos priimamos NMA teritoriniuose paramos administravimo skyriuose adresais, nurodytais NMA svetainės skiltyje „Susisiekite“.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *