Rajone daugėja ūkininkų, patiriančių nuostolių dėl vilkų jų gyvūnams daromos žalos. Ją gali atlyginti savivaldybė, tačiau – tik tam tikrais atvejais.
Nuostoliai dėl papjautų ūkinių gyvūnų atlyginami iš Ukmergės rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų. Ūkininkams tokia galimybė, pasak Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Vilijos Grabauskienės, atsirado prieš porą metų.
Rašomas prašymas savivaldybei, žalos padarymo atvejį nagrinėja komisija. Pagal jos pateiktas išvadas sprendžiama, ar kompensuoti nuostolius. Pernai, anot vedėjos, ūkininkams buvo išmokėti 628 litai.
Ir šiemet savivaldybės administracija gavo nemažai prašymų atlyginti vilkų padarytą žalą. Vadovaujamasi Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų naudojimo rekomendacijose numatyta priemone „Vilkų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimas“. Ji turi būti įtraukta į Ukmergės rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2015 m. sąmatą.
Šios priemonės patvirtinimo sąmatoje klausimą kitą savaitę posėdyje spręs rajono savivaldybės taryba. Priemonei skirta suma – 2563 eurai: tiek prašoma atlyginti ūkininkų patirtą žalą. Tai gerokai daugiau nei praėjusiais metais.
Žalą kiekvienam atskiram asmeniui komisija apskaičiuoja pagal nustatytą tvarką. Jos narys Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistas Algirdas Pečiulis pasakojo, jog pirmiausia kreipiamasi į aptarnaujantį veterinarijos gydytoją. Jis turi pateikti įrašo apie gyvūno registraciją dokumentą. Ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo jame tvarką apibrėžia Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašas.
Pasak A. Pečiulio, iš įraše nurodyto gyvūno amžiaus, kitų duomenų nustatomas jo svoris. „Pagal tai skaičiuojama piniginė žala, komisija priima sprendimą dėl jos apmokėjimo“, – sakė jis.
Ne kiekvienu atveju sprendimas gali būti palankus kompensacijos prašytojui: „Jeigu šeimininkas pats nepasirūpino apsaugos priemonėm, paliko gyvūnus nakčiai – gali nutarti visai nemokėti. Taip pat ir tuo atveju, jei gyvūnas neregistruotas nustatyta tvarka.“
Dažniausiai vilkų aukos, dėl kurių šiemet į savivaldybę kreipėsi rajono ūkininkai, – avys ir ožkos. Vien per praėjusį mėnesį buvo papjauti 22 gyvūnai – tiek gauta prašymų iš rugsėjį jų netekusių šeimininkų. Vilkų padarytos žalos atvejai registruoti Deltuvos, Vidiškių, Želvos, Taujėnų, kitose seniūnijose.
Pastebima, kad plėšrūnų aukų padaugėjo, apribojus vilkų medžioklę. A. Pečiulio teigimu, situacija pasikeistų, gavus jai daugiau licencijų.
„Ir patys ūkininkai turėtų atkreipti dėmesį, kad savo turtą – gyvūnus – būtina saugoti“, – sako jis.