Miesto seniūnija parengė ir rajono tarybos svarstymui teikia Žmonių palaikų laidojimo ir kapinių lankymo Ukmergės rajone tvarką. Pagrindinė aplinkybė, kodėl reikėjo keisti anksčiau galiojusias taisykles, – Dukstynos kapinėse pastatytas kolumbariumas.
Naujoje tvarkoje atsirado griežtesnių apribojimų paminklų statytojams bei kapinių lankytojams.
Nauja tvarka nustatys leidimo laidoti rajono kapinėse išdavimo, kapaviečių ar kolumbariumo nišų skyrimo ir laidojimo jose, tvarkymo sąlygas.
Lig šiol laidojant ir tvarkant kapines vadovautasi 2010 m. patvirtintomis Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje esančių kapinių tvarkymo taisyklėmis. Miesto seniūnė Zita Pečiulienė pasakojo, kad pagrindinė aplinkybė, kodėl reikėjo keisti taisykles, – Dukstynos kapinėse pastatytas kolumbariumas.
Dokumente – daug su šia naujove susijusių punktų. Kolumbariumo niša atsakingam laidojančiam asmeniui bus nuomojama 99 metams už nustatytą nuomos mokestį. Siūloma, kad jis siektų 1200 eurų, tačiau dėl šios sumos dar verda diskusijos.
Siūlymą dar taip pat tvirtins rajono taryba.
Nuomos mokestis – vienkartinis ir sumokamas iš karto. Savivaldybės administracijos direktoriui išleidus įsakymą apie sutikimą nuomoti kolumbariumo nišą, būtų pasirašoma nuomos sutartis.
Siūloma, kad nuomos mokesčio lėšos būtų pervedamos į atskirą rajono savivaldybės sąskaitą ir naudojamos kitiems kolumbariumams įrengti.
„Pagerbdami mirusiuosius, lankytojai prie kolumbariumo gali padėti gyvų gėlių, uždegti žvakučių. Laidojimo metu atnešti gedulingi vainikai, krepšeliai, gėlės prie kolumbariumo laikomi tris paras“.
„Kremuotus žmogaus palaikus gali būti leidžiama išbarstyti kapinėse esančiame pelenų barstymo lauke“.
„Kolumbariumo niša gali būti laikoma tuščia (rezervuota)“.
„Ant kolumbariumo akmens plokštės užrašoma: religinis ženklas, mirusiojo vardas, pavardė, gimimo ir mirties metai. Ant plokštės gali būti užrašomi ne daugiau kaip keturių mirusių asmenų duomenys, jokie kiti įrašai ar pažymėjimai saugyklos nišą dengiančioje plokštėje nedaromi. Įrašai ant kolumbariumo nišos akmens plokštės daromi vienodo dydžio lietuviškomis raidėmis, vienodu šriftu. Įrašai gali būti paryškinami sidabrine spalva“.
„Akmens plokštės išdavimą ir tvirtinimą nišoje, įrašo ant kolumbariumo nišos plokštės iškalimą organizuoja už kolumbariumo priežiūrą atsakingas asmuo“.
„Vienoje išnuomotoje kolumbariumo nišoje saugoma ne daugiau kaip keturios urnos su kremuotais žmonių palaikais“.
„Kiekvieną kartą šeimos kolumbariumo nišoje laidojant urną papildomai nemokama“.
Šie ir kiti punktai įrašyti naujoje kol kas dar nepatvirtintoje, svarstymui teikiamoje tvarkoje.
Nustatytas laidojimo laikas
Pasak seniūnės Z. Pečiulienės, būta ir daugiau situacijų, vykstančių kapinėse, dėl kurių reikėjo tobulinti ir pildyti 2010 metais tvirtintas taisykles. Vienas iš siūlymų – kad Ukmergės rajono viešosiose kapinėse laidoti būtų leidžiama nuo 10 iki 17 val., valstybinių švenčių dienomis − nuo 14 iki 17 val. Ankstesnis laikas buvo nuo 8 iki 17 val., išskyrus didžiąsias metų šventes.
Siūloma riboti ir patį kapinių lankymo laiką: kapines lankyti būtų leista balandžio 1 d. – rugsėjo 30 d. – nuo 8 iki 21 val., spalio 1 d. – kovo 31 d. – nuo 9 iki 18 val. Apriboti kapinių lankymo laiką pasiūlyta net per Visų šventųjų ir Vėlinių šventes – lapkričio 1 ir 2 d. lankytis kapinėse būtų galima nuo 9 iki 22 val.
Skelbs paiešką
Griežčiau tvarkos rengėjai siūlo žvelgti ir į kapinių neprižiūrinčius asmenis. Miesto seniūnė Z. Pečiulienė pasakojo, kad pernai Vaižganto kapinėse valstybės lėšomis tvarkyta net 70 kapų, Dukstynos kapinėse – 50 artimiesiems nereikalingų kapaviečių.
Siūloma, kad neprižiūrėti žolėmis apaugę kapai jau po metų būtų skelbiami kaip neprižiūrimi. Už kapavietės priežiūrą atsakingas asmuo būtų raštu informuojamas, jog nesilaiko savo prievolių. Jei negalima nustatyti, kas atsakingas už kapavietės priežiūrą, apie neprižiūrimą kapavietę būtų skelbiama spaudoje, savivaldybės interneto svetainėje ir kapinių informacinėje lentoje.
Tokia informacija privalėtų būti paskelbta ne mažiau kaip 3 kartus. Jei per metus niekas nesikreiptų, savivaldybės administracijos direktoriui būtų teikiamas neprižiūrimų kapaviečių sąrašas ir prašoma spręsti tolesnio laidojimo jose klausimą.
Griežtins pasivažinėjimus
Siūloma kapinėse nustatyti daugiau apribojimų. Pirmiausiai – ypač sugriežtinti važinėjimą bet kokiomis motorinėmis transporto priemonėmis, išskyrus specialiųjų tarnybų transportą, kapinių priežiūros darbus atliekančios įmonės transportą, transporto priemones, vežančias neįgaliuosius.
„Ratuota“ teisė būtų suteikta laidojimo procesijos metu vežant palaikus, įvežti paminklus, statybinius gaminius ir medžiagas būtų galima, kai vežama ne mažiau kaip 75 kg tam skirtų medžiagų ir kai darbams atlikti reikalingas medžiagas sudėtinga gabenti iki kapavietės be transporto.
Įtvirtinti siūloma ir, regis, savaime suprantamus ribojimus: „žaisti bet kokius žaidimus, važinėtis riedlentėmis, riedučiais, ganyti gyvulius, vedžioti gyvūnus ar vaikščioti su jais“.
Privalės išvežti
Suklusti turėtų ir želdinių mylėtojai: siūloma uždrausti savavališkai bendrojo naudojimo vietose sodinti želdinius, o kapavietėse – miškams įveisti naudojamus ar kitus stambią šaknų ir šakų sistemą turinčius medžius.
Už turimos kapavietės ribos siūloma neleisti statyti suolų neatsiklausus leidimo, keisti priėjimų prie kapaviečių dangą.
Jei tvarkos punktams bus pritarta, griežtesnės tvarkos privalės laikytis paminklų statytojai: visas šių darbų vykdymo metu susidariusias atliekas – nugriautus, išardytus senus statinius, statinių ir statybinių gaminių nuolaužas, nepanaudotas statybines medžiagas jie privalės išvežti laikydamiesi Ukmergės rajono atliekų tvarkymo taisyklių.
Rajono tarybos posėdis, kuriame numatoma svarstyti parengtą Žmonių palaikų laidojimo ir kapinių lankymo Ukmergės rajone tvarką, vyks kitą savaitę.