Rima PIVORIENĖ
Moterų klubo „Feridė“ prezidentė
Tiuringijos moterų organizacijos ,,Deutscher Frauenring e. V.“ kvietimu Ukmergės moterų klubo „Feridė“ narės kartu su prezidente Rima Pivoriene lankėsi pas ilgametes partneres Miulhauzene.
Organizacijos pirmininkė Renate Weib pakvietė į Miulhauzeno tarpkultūrinę savaitę susipažinti su kitataučių moterų, gyvenančių Vokietijoje, problemomis ir patirtimi.
Miesto rotušėje mus pasveikino Miulhauzeno miesto merė. Ji džiaugėsi ilgalaikiais partnerystės ryšiais ir pakvietė apsilankyti senajame archyve, kuriame saugoma informacija nuo 16 a. Retai kur pavyksta išlaikyti nuo karų ir laiko nenukentėjusius rašytinius eksponatus. Juos parodė archyvo vadovas.
Miulhauzene gyvena 86 tautybių žmonės. Vienas iš miesto valdžios uždavinių – kuo greitesnė kitataučių žmonių integracija. Tam buvo skirta tarpkultūrinė savaitė, kurios metu kitataučiams organizuoti įvairūs renginiai, ekskursijos po miestą, susitikimai su politikais ir valdžios atstovais.
Savivaldybės lygių galimybių ir pabėgėlių vadovė papasakojo apie darbą su pabėgėliais, jų integraciją ir problemas. Kitatautės moterys kalbėjo apie iššūkius, su kuriais susiduria, ir vaišino nacionaliniais patiekalais.
Lankėmės ir stacionariame slaugos centre, kuriame vienviečiuose ir dviviečiuose apartamentuose gyvena 41 senolis. Namuose veikia kavinė, kirpykla. Vežimėliais judančios senolės gražiai pasipuošusios, apsikirpusios…
Miulhauzene yra 13 bažnyčių. 4 iš jų priklauso miestui. Vienoje iš jų įrengta moderni biblioteka, dvi atiduotos muziejui. Čia rengiamos parodos bei koncertai, ketvirtoje įsikūręs teatras.
Su muziejų direktoriumi kopėme į Šv. Marijos bokštą ir grožėjomės miesto panorama.
Apsilankėme ir Bad Langenzalcos vaistininkų muziejuje. Čia mus pasveikinęs miesto vicemeras akcentavo svarbų partnerystės vaidmenį ir išreiškė viltį, jog Ukmergės ir Bad Langenzalcos miestų įvairios organizacijos užmegs daugiau kontaktų.
Sužavėjo dailininko W. Tubkes monumentalus paveikslas Bad Frankenhausene. Jį dailininkas tapė daugiau kaip 10 metų. Kūrinys 14 m aukščio, jame pavaizduota 3 000 figūrų, 75 įvairaus gyvenimo laikotarpio scenos. Šis kūrinys buvo apdovanotas Europos kultūrinio paveldo atmintinu ženklu.
Nepaprastą įspūdį paliko Barbarosos ola, kurią 1865 metais atsitiktinai atrado darbininkai, kasdami tunelį varinių skalūnų kasybai.
Tai nepaprasto grožio 15 000 kvadratinių metrų ola, turinti plačias ertmes, požeminius ežerus. Žaliuose ežeruose atsispindi neįprastų formų olos akmenys.
Buvome labai pamalonintos, kad į mūsų atsisveikinimo vakarienę atvyko landratas (apskrities viršininkas) H. Zanker.
Jis kalbėjo apie bendravimo svarbą, tautų bendradarbiavimą ir pažadėjo su delegacija apsilankyti Ukmergės miesto šventėje.
Tikimės, jog mes galėsime svečiams parodyti savo pagražėjusį miestą. H. Zanker sakė, kad norėtų praplėsti partnerystės sutartį, kad kuo daugiau moksleivių, muzikantų, sportininkų galėtų užmegzti partnerystės ryšius. Moterų klubas ,,Feridė“ – kaip tik tokios – ilgos – partnerystės pavyzdys.