Kad pilietinė dvasia gali būti tvirtu pamatu, įrodo kovo 1 d. vykęs žygis „Eik ir sveik“, skirtas Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) paramai ir bendrystei.
Žygį surengė šios asociacijos partneriai „Trail Masters“.
Nuo pat ankstaus ryto žygeiviai iš visos Lietuvos traukė susipažinti su Ukmerge. Priklausomai, kokį maršrutą rinkosi – 8, 17 ar 26 kilometrų – vieni žygio dalyviai žvalgėsi tik po miestą, kiti – po gerokai platesnes apylinkes.
Susirinkusiuosius sveikino ir išlydėjo POLA komanda, partneriai, pacientų draugijos iš Radviliškio, Plungės, Jonavos, Ukmergės.
Žygeiviai kviesti rašyti palinkėjimus ir stende rišti vilties kaspinus, tokiu būdu palaikant visus einančius onkologinės ligos keliu.
Kiekvienas galėjo paremti POLA organizacijos veiklą bei gauti informacijos apie veikiančias vėžio prevencines programas. Dalyviai apžiūrėjo ukmergiškio Vido Patėjūno specialiai akcijai paruoštą raudoną automobilį.
POLA direktorė Neringa Čiakienė dėkojo „Trail Masters“ už gražų bendrystės įprasminimą. Pasak jos, žygis „Eik ir sveik“ – pati geriausia dovana pavasario proga.
Lietuvoje kasdien onkologinės ligos diagnozę išgirsta 50 žmonių, per metus – 18 tūkstančių. Išties dideliam skaičiui žmonių tenka gyventi patiriant sudėtingą, daug jėgų reikalaujantį, kartais ne vienus metus trunkantį gydymą.
Susiduriama ir su vis dar labai gajais mitais ir stigmomis, tad kai kurie apsisprendžia slėpti ligą. Tai – išties didelis emocinis krūvis, tad ligoniai skatinami būti atvirais ir kalbėti apie ligą, kuri tikrai nėra nei gėda, nei karma.
Siekiame ugdyti supratimą, kad vėžys yra ne vien vyresnio amžiaus žmonių liga, tad esant jaunam neva nėra ko nerimauti. „Mes skatiname žmones būti budrius, nenumoti ranka į kūno siunčiamus signalus. Net ir nieko nejaučiant reikia reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją ir atlikti profilaktinius tyrimus kartą per metus, skatiname kaip dovaną sau įteikti gimtadienio proga žinią, kad esu sveikas, o jei kartais būtų rasta pakitimų, tai būtų laimėtas laikas ir ligai užbėgta už akių“, – sako organizacijos vadovė N. Čiakienė.
Labai daug dėmesio POLA skiria fizinio aktyvumo, sveikatai palankios gyvensenos skatinimui, nes tai – geriausia vėžio prevencija tiek siekiant nesusirgti, tiek susirgus. Kovas – kolorektalinio vėžio žinomumo mėnuo, taigi šios ligos valdymui ir prevencijai labai svarbus fizinis aktyvumas. „Turime sudaryti organizmui galimybę judėti, reguliariai užsiimti fizine veikla, jėgos ir ištvermės pratimais stiprinti kūną, kad fizinio krūvio metu jis pats gamintų sveikimui ir atsigavimui reikalingas svarbias medžiagas“, – sako N. Čiakienė.
POLA vienija daugiau nei 57 tūkstančius onkologinių pacientų ir jų artimųjų. POLA kortelės suteikia galimybę daugeliui nuolaidų, organizacijos nariai gauna nemokamas konsultacijas, ginamos pacientų teisės, inicijuojami reikalingi viešojo valdymo pokyčiai.