Tautodailės parodoje – nuo juostų iki kryžių

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Tautodailės parodoje – nuo juostų iki kryžių / Autorės nuotr. S. Zinkevičiaus drožinėtose rankšluostinėse sukabintos tautinės juostos.

Ukmergės kultūros centre eksponuojami respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ Panevėžio regiono turo darbai. Juos pristato kūrėjai iš Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Panevėžio ir Ukmergės.

Regioninis turas – reikšmingas įvykis kultūriniame gyvenime. Ši paroda – keliaujanti – vyksta vis kitame rajone. Ukmergėje rajono tautodailininkų paroda surengiama kasmet, o regioninis turas paskutinį kartą mūsų mieste vyko 2016-aisiais. Šiemet ukmergiškiai ir miesto svečiai, apsilankydami parodoje, turi galimybę vienoje vietoje pamatyti viso regiono tautodailininkų atrinktus darbus.

Ukmergės tautodailininkų draugijos pirmininkas Stanislovas Zinkevičius sakė, kad parodai darbus pateikė 65 dalyviai, iš jų 63 dalyvauja konkurse „Aukso vainikas“. Galerijos erdves papuošė apie 350 per paskutinius penkerius metus sukurtų darbų. Dauguma dalyvių jų pristatė po penkis. Smulkių darbų – margučių, papuošalų ar kitų – buvo galima pateikti daugiau. Stambiųjų, tokių kaip skulptūros, – ne mažiau kaip tris.

Parodoje savo kūrybą pristatyti gali ne tik turintys tautodailininko statusą autoriai. Gausiausiai parodoje dalyvauja panevėžiečiai – 29 autoriai, iš jų 28 – tautodailininkai. Antrasis pagal gausumą yra Ukmergės rajonas – 19 autorių, iš jų – 13 tautodailininkų. Rokiškio rajono – šeši autoriai, Kupiškio – keturi, Anykščių – trys, Biržų bei Pasvalio – po du.

Kaip papasakojo S. Zinkevičius, tautodailė reprezentuoja tris meno sritis – vaizduojamąjį meną, taikomąjį meną ir kryždirbystę. Vaizduojamasis menas apima paveikslus, skulptūras, tautos tradicijas atspindinčius dirbinius – sodus, margučius ir panašius. Taikomajam menui priskiriami papuošalai, mezginiai, velti bei pinti gaminiai, siuvinėjimas, funkcionaliai pritaikomi keramikos dirbiniai, drožiniai ir kiti. Į kryždirbystę įsilieja drožyba ir kalvystė – tai gana stambūs medžio ir metalo kūriniai.

Paties S. Zinkevičiaus parodai pateiktos drožinėtos rankšluostinės pravertė eksponuojant tautines juostas. 

Parodoje Ukmergėje kai kurie darbai – didieji koplytstulpiai – pristatomi fotografijose. Dėl dydžio ir dėl to, kad yra stacionariai įrengti jiems numatytose vietose, darbų atgabenti į galeriją nebuvo galima.

Pasiteiravus apie parodos tikslus, Ukmergės tautodailininkų draugijos pirmininkas sakė, jog tokios parodos padeda pristatyti tautodailininkų darbus visuomenei, motyvuoja pačius tautodailininkus. Pasak jo, svarbu sudominti žmones. Naujų jaunų autorių į tautodailininkų gretas įsilieja mažai.

Iš visos gausios ekspozicijos bus atrinkti trys autoriai – po kiek-vieną iš skirtingų meno sričių. Jų darbai dalyvaus respublikiniame konkurso „Aukso vainikas“ ture.

Be to šios parodos metu atrenkami darbai, kurie bus eksponuojami 2024-ųjų metų „Dainų šventės“ tautodailės parodoje.

Lapkričio 4-ąją 11 val. rengiamas iškilmingas laureatų apdovanojimas ir parodos uždarymas. Atvyks visi autoriai. Laukiama apie šimtą dalyvių. Šventinę nuotaiką kurs folkloro ansamblis „Pyniava“. 

Parodą ir konkursą organizuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Panevėžio regiono turo darbų Ukmergėje organizavimu rūpinasi Ukmergės tautodailininkų draugija. Organizatoriai kviečia apsilankyti ir pasigėrėti aukštos meistrystės kūriniais.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *