Šventojoje vanduo užterštas – maudytis negalima

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Šventojoje vanduo užterštas – maudytis negalima / Gedimino Nemunaičio nuotr. Maudytis galima ne visuose vandens telkiniuose.

Ukmergės rajone šią vasarą, kaip ir kasmet tokiu laiku,  tiriama vandens telkinių kokybė.

Deja, atliekant pirmąjį tyrimą paaiškėjo, kad net trijose poilsiautojų pamėgtose maudynių vietose vandens kokybės rodikliai neatitinka Lietuvos higienos normos reikalavimų ir jose maudytis negalima.

Rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Vaida Puodžiūnienė informavo, kad mėginiai iš rajono vandens telkinių buvo paimti birželio 8-ąją.

Tyrimą dėl vandens užterštumo žarninėmis ląstelėmis ir enterokokais atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija Vilniuje.

Dėl didelio laboratorijos, į kurią suplaukia mėginiai iš visos šalies, užimtumo, rezultatų teko laukti  apie savaitę. Deja, jie parodė, kad Šventosios upėje ties Šventupe ir ties Vepriais bei Veprių ežere maudyklų vandens kokybės rodikliai neatitinka Lietuvos higienos normos reikalavimų ir jose maudytis negalima.

Skelbiama, kad šiose maudyklose žarninių lazdelių ir enterokokų kiekis viršija nustatytą leistiną normą. Nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, dervų likučių, stiklo, plastiko, gumos ir kitų atliekų vandens paėmimo vietose nerasta.

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Aplinkos sveikatinimo skyriaus vadovė Gražvydė Norkienė sakė, kad, gurkštelėjus užteršto vandens ar jo patekus į ausis ar akis, žarninės lazdelės ir enterokokai gali sukelti infekcines ligas – gali prasidėti pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pasireikšti kiti simptomai.

 Birželio 8-ąją rajone paimti maudyklų vandens mėginiai iš šių rajono vandens telkinių: Kadrėnų tv. (Vidiškių sen.), Šventosios upės (mieste, ties Vepriais ir ties Šventupe), Veprių ež., Kurėnų ež. (Vidiškių sen.), Siesikų ež., Žirnajų ež. (Pabaisko sen.), Taujėnų ež., Lėno ež. (Taujėnų sen.), Dirvonų (Pagojės) ež. (Deltuvos sen.), Virkščių tv. (Lyduokių sen.), Alaušo ež. (Žemaitkiemio sen.), Obelių ež. (Pivonijos sen.), Ilgajo ež. (Siesikų sen.), Šešuolių ež., Mateikiškių tv. (Šešuolių sen.), Makių ež. (Želvos sen.), Žemaitkiemio ež.

V.Puodžiūnienė sakė, kad kitas tyrimas greičiausiai bus atliekamas tik liepos mėnesį. „Reikėtų daryti po savaitės, bet labai brangiai kainuoja, o pinigų yra tiek, kiek skirta.“

Direktorė informavo, kad šiemet, kaip ir ankstesniais metais, pagal planą tiriamas 19-os telkinių vanduo. Pasirinktos žmonių labiausiai pamėgtos maudymosi vietos. Tyrimai atliekami vasaros mėnesiais: birželio ir liepos pradžioje bei rugpjūčio pabaigoje. Iš viso per sezoną – tris kartus. Tai savivaldybei kainuos 2,5 tūkst. eurų.

Pernai rajono vandens telkiniuose užterštumas nebuvo užfiksuotas nė karto. Direktorės duomenimis, Šventosios upėje ties Ukmerge užterštumas anksčiau viršijo normą tik vieną kartą prieš kelerius metus.

Direktorė paminėjo, kad apie nustatytą užterštumą papildomai informuoja visas seniūnijas. Kadangi Šventupė ir Vepriai yra vietovės, kur rengiamos vaikų vasaros stovyklos, pažadėjo atskirai informuoti ir savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrių.

Higienos instituto atstovė G. Norkienė sakė, kad užterštumo padidėjimo priežasčių gali būti įvairių – taršą didina nuotekų išleistuvai, laukinių paukščių buveinės, ypač, kai poilsiautojai lesina juos.  Tačiau esą dažniausiai užterštumas padidėja dėl fekalinės taršos. 

Pasidomėję, kaip situacija sprendžiama kituose rajonuose, sužinojome, kad maudykloje, nustačius, kad vanduo neatitinka Lietuvos higienos normų reikalavimų, per kelias dienas tyrimas pakartojamas ir stebima, ar padėtis pasikeitė.

Rajono savivaldybės gydytoja Dainora Šlinkšienė, pasiteiravus, ar nustačius užterštumą savivaldybė neskirs daugiau pinigų papildomiems tyrimams, sakė: „Tyrimai yra pabrangę. Žiūrėsim, koks užterštumas. Tarsimės. Vandens telkinius visos savivaldybės tiria pagal sudarytą planą. Gavę atsakymus, mes informuojame gyventojus, kad saugotų savo sveikatą ir nebūtų ligų protrūkio.“

Rajono savivaldybės gydytoja priminė, kad didžiausias pavojus kyla tiems, kurių silpnesnis ar nusilpęs imunitetas – vaikams, vyresnio amžiaus ar sergantiems lėtinėmis ligomis žmonėms.

Gyventojams rekomenduojama maudytis tik gerai žinomuose arba nuolat stebimuose paplūdimiuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Taip sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *