Rajono tarybos nariai nutarė vienašališkai nutraukti rajono šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos sutartį. Toks sprendimas priimtas balsuojant vardiniu balsavimu. Prieš balsavimą tarybos nariai visą valandą buvo įkalbinėjami už uždarų durų.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Autorės nuotr. Vardinio balsavimo biuletenius skaičiavo komisija.
Anot rajono vicemero, derybinės grupės dėl šilumos ūkio nuomos sutarties nutraukimo pirmininko Grigorijaus Malčanovo, balandžio 1-osios posėdyje tarybos nariai buvo informuoti apie galimybę vienašališkai nutraukti sutartį esant kitos šalies teisminiams pažeidimams. Iš šilumos ūkio nuomininkų buvo reikalaujama pateikti siūlymus dėl turto vertinimo, terminų, kitų sąlygų. Tačiau šis reikalavimas nebuvo įvykdytas.
Savivaldybė kreipėsi į advokatą Virgilijų Kaupą, kurio paprašė įvertinti medžiagą, susijusią su sutarties vykdymu, ir pateikti išvadą, ar yra teisinis pagrindas vienašališkai nutraukti sutartį, ar pažeidimai išties esminiai.
Advokato įsitikinimu, pažeidimai tikrai esminiai. Jis išvardino tris pagrindinius aspektus: šilumos ūkio modernizavimą turėjusi atlikti UAB „Ukmergės energija“ (šiuo metu – „Miesto energija“) nėra savarankiška bendrovė ir negali pati priimti sprendimų, nes jos akcininkai – tie patys, kurie ir išsinuomojo šilumos ūkį.
Antras svarbus punktas: pagal konkurso nuostatus investitorius negalėjo įkeisti turto, tačiau neseniai paaiškėjo, kad turtas įkeistas bankams.
Trečias esminis pažeidimas: nuomininkas įsipareigojo investuoti į šilumos ūkį 8 milijonus litų ir išlaikyti nurodytą šilumos kainą, tačiau investavo gerokai daugiau, o kaina ne tik nesumažėjo, o padidėjo.
Tarybos nariai pateikė pranešėjams daug klausimų. Domėjosi, kas bus ateityje, kai ūkį perimsime, teiravosi, ar Ukmergės savivaldybė pati viską padarė, kad sutartis būtų tinkamai įgyvendinta, ar pati nepadarė pažeidimų ir kiek preliminariai gali užtrukti teisminiai procesai, jei kita šalis kreipsis į teismą dėl vienašališko sutarties nutraukimo.
Į kai kuriuos iš klausimų bandė atsakyti didelę patirtį panašiuose teismuose turintis Nacionalinės dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lygos prezidentas Kęstutis Grinius.
Jis įsitikinęs, kad nutraukus šią sutartį dabar pirmiausiai nukentėtų vartotojas. Nes ginčai truks mažiausiai penkerius metus, o per tą laiką visos investicijos į šilumos ūkį bus sustabdytos. K. Griniaus manymu, savivaldybė turėtų priimti jai palankiausią sprendimą – išlaukti iki sutarties pabaigos 2015-aisiais.
Kitu atveju, gresia milžiniški nuostoliai. „Ką jūs šiandien čia darote. Kokia sutarties esmė? Šilumos kaina. O ją juk nustato komisija. Jums blogos investicijos? O kas jas numato? Ar ne jūs? Ar padarysit geriau, nei yra dabar? Apsiimčiau „Miesto energiją“ teismuose apginti vien su savo matematiko žiniom. Šiame kare daugiausiai nukentės vartotojas. Tai, ką bandote daryti, – protu nesuvokiama. Dėl to kentės mūsų anūkai“, – negailėjo emocijų kategoriškai prieš neapgalvotą ir skubotą žingsnį pasisakęs posėdžio svečias.
Tuo tarpu rajono meras Algirdas Kopūstas pareiškė, kad nutraukus sutartį vartotojai už šildymą mokės mažiau.
UAB „Energijos taupymo centras“ vadovas, nors, anot mero, buvo kviestas, neatvyko. Jo įmonės advokatas trumpai priminė vieną esminių dalykų – sumą, kurios reikalautų teismuose jų įmonė už tai, kad sutartis nutraukiama vienašališkai. Ji sieks keliasdešimt milijonų litų.
Išklausius pasisakymus dėl esminio visiems ukmergiškiams klausimo nutarta skelbti vardinį balsavimą. Po to, kai dauguma tokiam siūlymui pritarė, meras pakvietė išskirtinai tik tarybos narius pasitarimui už uždarų durų. Buvo pranešta, kad trumpas pasitarimas vyks 15 minučių, tačiau tarybos nariai tarėsi, tiksliau – buvo įkalbinėjami visą valandą.
Po pasitarimo balsų dauguma buvo pritarta sutarties nutraukimui.
Posėdyje tądien nedalyvavo Juozas Galiauskas ir Jonas Levulis.
Valdas Petronis (Naujoji sąjunga), Juozas Armanavičius (Liberalų ir centro sąjunga) pranešė, kad balsavime nedalyvaus, nes jų vadovaujamos įmonės atlieka šilumos trasų renovavimo darbus, tad galimi viešųjų ir privačiųjų interesų pažeidimai.
Liberalcentristai Romas Pivoras ir Regimantas Baravykas balsavo prieš sutarties nutraukimą.
Regina Kaupienė, Aleksandras Bulgarauskas (Tvarka ir teisingumas) biuletenius sugadino. Balsuojant šiuo klausimus skilo konservatorių nuomonės: Andrius Kalesnikas ir Antanas Dambrauskas savo biuletenius sugadino, o Evaldas Čirba balsavo už pasiūlymą.
Kiti 15 posėdžio dalyvių balsavo už sutarties nutraukimą.
Tarp Ukmergės rajono savivaldybės ir UAB „Energijos taupymo centro“ 2000 metų gruodžio 20 dieną pasirašyta sutartis dėl SP UAB „Ukmergės šiluma“, UAB „Šventupė“ ir UAB „Dainavos energetika“ šilumos ūkių modernizavimo ir renovacijos vienašališkai nutraukiama nuo gegužės 30 dienos.
Kas bus po to – kol kas visiška nežinomybė. Taip Lietuvoje šilumos ūkio nuomos sutartis nutraukiama pirmą kartą.
Tarybos narių ir šilumos tiekėjų komentarai
Valdas Petronis: „Niekas nežino, kas vyks po to, kai ūkis bus perimtas. Niekas konkrečiai į tą klausimą neatsakė. Šventupės ūkis yra parduotas, trečia katilinė šalia Vaikų globos namų, apie 90 šilumos punktų daugiabučiuose – irgi jų nuosavybėj, kas užtikrins vartotojams šilumos tiekimą. Per pusvalandį turėjom apsispręsti dėl kiekvienam ukmergiškiui aktualaus klausimo“.
Romas Pivoras: „Džiaugčiausi, jei būčiau neteisus dėl savo sprendimo. Per tą pasitarimą prieš balsavimą buvo kai kokios aplinkybės paaiškintos, bet į visus klausimus neatsakyta. Juk reiks tiekti gyventojam karštą vandenį, šilumą. Ta įmonė, kuri perima ūkį, šiandien negali pasakyti, kad viskas gerai“.
Regina Kaupienė: „Galvoju, kad tokie svarbūs klausimai negali būti sprendžiami neišdiskutavus, neatsakius į visus klausimus. Kas bus po to, niekas nežino, niekas į tai konkrečiai neatsakė. Kiek dar bus netesybų, kiek reikės samdyti advokatų, ką reiks daryti su tom katilinėm, kurios nebe mūsų, o mūsų likę tik vamzdžiai? Reikia mokytis iš klaidų, kurios jau buvo padarytos pasirašant sutartį. Juk atstovaujame žmonių interesams“.
Andrius Kalesnikas: „Už uždarų durų diskutavom, kas bus toliau, bet atsakymo neišgirdau, todėl ir balsavau prieš. Kaip nuo birželio 1 dienos bus tiekiamas karštas vanduo gyventojams, iš kur bus paimti pinigai šiam perimtam verslui? Turim numatyti 2-3 žingsnius į priekį, bet to nepadarėm“.
Rimas Paliulis, UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius: „Nutraukus sutartį mūsų įmonė taptų šilumos tiekėju. Šiandien man sunku pasakyti, kaip viskas bus toliau. Jei turtą perimsim geruoju – nekils jokių problemų. Kitu atveju bus teisminiai ginčai, bet tikiu, kad teismai eis savo keliu, o šilumos tiekimas – savu ir vartotojai nukentėti neturėtų“.
Artūras Stravinskas, UAB „Miesto energija“ generalinis direktorius: „Antradienį pirmą kartą garsiai išgirdome apie mūsų pažeidimus. Kol kas neturime jokių dokumentų: nei tarybos sprendimo, nei tokio sprendimo motyvų. Kai turėsime, analizuosime ir svarstysime savo tolesnius veiksmus“.