Susirgimų pamažu daugėja

Autorius Ukmergės žinios

Ser­ga­mu­mas gri­pu ir ūmių vir­šu­ti­nių kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jų (ŪVKTI) su­kel­to­mis li­go­mis pra­ėju­sią sa­vai­tę Lie­tu­vo­je pa­di­dė­jo.

Ma­žiau­sias ser­ga­mu­mas re­gist­ruo­tas Tau­ra­gės re­gio­ne (21,6 atv./10 000 gyv.), di­džiau­sias – Vil­niaus re­gio­ne (48,4 atv./10 000 gyv.). Šiek tiek ma­žes­nis ser­ga­mu­mas Pa­ne­vė­žio re­gio­ne – 29,7 ir Aly­taus – 29,9 atv./ 10 000 gyv.

Uk­mer­gė­je šis skai­čius – 35,56. atv./10 000 gyv. Gri­po at­ve­jų mū­sų ra­jo­ne kol kas ne­nu­sta­ty­ta. Vi­so­je Lie­tu­vo­je pra­ėju­sią sa­vai­tę nu­sta­ty­ta 15 gri­po at­ve­jų.

Vil­niaus vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro Uk­mer­gės sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Vi­ta­li­ja Mo­tie­jū­nie­nė pa­sa­ko­jo, kad  nuo pra­ėju­sių me­tų ru­dens jų įstai­ga duo­me­nis apie mi­nė­tus su­sir­gi­mus iš gy­dy­mų įstai­gų ren­ka iš­ti­sus me­tus. Anks­čiau tai da­ry­da­vo tik gri­po se­zo­no me­tu.

Iki pir­ma­die­nio pie­tų duo­me­nis apie ŪVKTI ir gri­pą pa­tei­kia vi­sos Uk­mer­gės gy­dy­mo įstai­gos. Vil­niaus vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro Uk­mer­gės sky­riaus spe­cia­lis­tai su­rink­tą sta­tis­ti­ką per­siun­čia Už­kre­čia­mų li­gų cen­trui, o šis – Eu­ro­po­je šią sta­tis­ti­ką ren­kan­čiai tar­ny­bai.

Eu­ro­pos li­gų pre­ven­ci­jos ir kon­tro­lės cen­tro duo­me­ni­mis, iš 25 ša­lių, ku­rios tei­kia in­for­ma­ci­ją apie ser­ga­mu­mą, net 24 ša­ly­se re­gist­ruo­ja­mas že­mas ser­ga­mu­mas gri­pu ir ŪVKTI. Mal­ta pra­ne­ša apie vie­ti­nį ser­ga­mu­mo ak­ty­vu­mą, o Bul­ga­ri­ja – vi­du­ti­nį.

Dau­ge­lio Eu­ro­pos ša­lių pa­tir­tis ro­do, kad į gri­pą pa­na­šias li­gas ir ūmi­nes kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jas šiuo me­tu su­ke­lia ir ki­ti kvė­pa­vi­mo ta­kų pa­to­ge­nai, o ne tik gri­po vi­ru­sas. Iš gri­po vi­ru­sų ti­pų iš­ski­ria­mi: pan­de­mi­nis A(H1), A(H3) ir B ti­po.

Skie­pai pri­pa­žin­ti efek­ty­viau­sia prie­mo­ne, ap­sau­gan­čia nuo gri­po ir jo su­ke­lia­mų kom­pli­ka­ci­jų. Skie­py­tis re­ko­men­duo­ja­ma kas­met prieš pra­si­de­dant epi­de­mi­niam gri­po lai­ko­tar­piui, lap­kri­tis – la­biau­siai tin­ka­mas mė­nuo.

Ka­dan­gi kas­met kei­čia­si gri­po vi­ru­sas ir kas­met ku­ria­ma nau­ja vak­ci­na nuo gri­po, skie­py­tis tu­rė­tų ir tie žmo­nės, ku­rie skie­pi­jo­si per­nai. Gri­po pro­fi­lak­ti­ka – kur kas pi­ges­nė ir efek­ty­ves­nė prie­mo­nė nei su­sir­gu­sių­jų gy­dy­mas.

Lie­tu­vo­je 2010–2011 me­tų gri­po se­zo­nui nu­pirk­ta 100 000 se­zo­ni­nės gri­po vak­ci­nos do­zių, ku­rios nau­do­ja­mos ri­zi­kos gru­pių skie­pi­ji­mui.

Nors ofi­cia­liai skel­bia­ma, kad tik ri­zi­kos gru­pių as­me­nys skie­pi­ja­mi ne­mo­ka­mai, me­di­kai ti­ki­na, kad ne­mo­ka­mai bū­tų pa­skie­py­ti ir į daž­ną gy­dy­mo įstai­gą at­ėję ri­zi­kos gru­pei ne­pri­klau­san­tys as­me­nys. Vak­ci­nos ga­lio­ji­mo lai­kas yra ri­bo­tas, tad me­di­kai lin­kę ge­riau ją pa­nau­do­ti, nei iš­pil­ti.

UŽ inf.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *