Nors sovietų kariuomenė iš karinio miestelio išsikraustė prieš du dešimtmečius, ši teritorija tebestovi apleista, o jos ateitis skendi miglose. Vis dėlto rajono valdininkai tikisi, kad teritorijos tvarkymo reikalai netrukus pajudės ir bus galiausiai nuspręsta, kaip ją panaudoti.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Karinio miestelio teritorijoje laukiama valymo darbų.
Buvusioje karinio miestelio vietoje prieš kurį laiką buvo sumanyta steigti industrinį technologinį parką, turistams patrauklias teritorijas, aktyvių pramogų centrą. Projektas garsiai viešintas šalyje ir rasti net galimi verslo partneriai, tačiau prasidėjus sunkmečiui šie ketinimai prigeso ir buvo laikinai padėti į stalčius.
Kaip ten bebūtų, kam teritorija būtų panaudota, pirmiausiai ją reikia sutvarkyti. Rajono savivaldybė daugiau nei prieš metus parengė projektą „Užterštų teritorijų Ukmergės kariniame miestelyje sutvarkymas“.
Aplinkos ministerija patvirtino šį beveik 2 milijonų litų vertės projektą. Vykdant jį numatyta nukasti įvairiais teršalais užterštą plotą, gruntą išvežti, o likusį – sutvarkyti.
Jau anksčiau gruntas buvo ištirtas ir nustatyta, kad aplinkai didžiausią grėsmę kelia nafta užteršti plotai buvusios degalinės bei buvusių dirbtuvių vietoje. Bendras smarkiai užteršto naftos produktais grunto plotas siekia daugiau nei tūkstantį kvadratinių metrų.
Pagal parengtą ir ministerijos palaimintą projektą karinio miestelio teritorija šiuo metu jau turėjo būti sutvarkyta. Tačiau projekto įgyvendinimas daugiau nei pusmečiui buvo užstrigęs teismuose, nes šiems darbams atlikti viešųjų pirkimų konkursą pralaimėjusi įmonė buvo apskundusi rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijos sprendimą.
Šių metų balandį Vilniaus apygardos teismas priėmė nutartį panaikinti rajono savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos sprendimą dėl konkurso laimėtojo.
Rajono savivaldybė nutarė šio pirmos instancijos teismo sprendimo neskųsti ir skelbti naują konkursą.
„Ilgiau bylinėtis tiesiog nebėra laiko. Kitaip visai nespėtume įsisavinti lėšų. Ir taip per tą laiką jau pasikeitė sąlygos, padidėjo projekto įgyvendinimo kaštai“, – pasakojo savivaldybės Juridinio skyriaus vyr. specialistė Diana Gervinskienė. Pasak jos, kol buvo rengiamas projektas, tebeveikė Beržutės sąvartynas, tad grunto išvežimo į jį sąnaudos buvo numatytos vienokios. Dabar sąvartynas uždarytas, gruntą teks vežti toliau ir sąnaudos didės.
Birželio pradžioje buvo paskelbtas pakartotinis viešųjų pirkimų konkursas, kuriame kviestos dalyvauti įmonės, galinčios įgyvendinti projektą „Užterštų teritorijų Ukmergės kariniame miestelyje sutvarkymas“. Konkurse dalyvavo keturios įmonės. Tarp jų – nė vienos ukmergiškių.
Praėjusią savaitę vyko pasiūlymų vokų atplėšimo procedūra. Šią savaitę vyksta pasiūlymus pateikusių dalyvių vertinimas.
Diana Gervinskienė tikisi, kad šįkart viešųjų pirkimų komisijos sprendimas nebus apskųstas ir projekto įgyvendinimui skirtas lėšas, kad ir vėluojant, pavyks įgyvendinti.
O kaip gi bus panaudota nuo teršalų išvalyta ir sutvarkyta buvusi karinio miestelio teritorija?
Rajono savivaldybės Investicijų ir užsienio ryšių skyriaus vedėja Rima Boškevičienė sako, kad rengiamasi grįžti prie šios teritorijos pritaikymo idėjų vystymo. Tam artimiausiu metu bus sudaryta darbo grupė, įtraukta šiemet pradėjusi darbą naujoji rajono taryba ir visi gerų sumanymų turintys ukmergiškiai.
R. Boškevičienė nemano, kad vertėtų visiškai nubraukti dar prieš sunkmetį subrandintą ir pakankamai išrutuliotą idėją pritaikyti teritoriją turizmui. Vis dėlto laikmetis pasikeitė ir galbūt atsirado naujų sumanymų, kuriuos rinks ir analizuos darbo grupė. Jai teks atsižvelgti į šiemet pabaigtą rengti Ukmergės miesto bendrojo plano koncepciją.
Rengę bendrąjį planą tyrėjai priėjo prie išvados, kad Ukmergės centrinė dalis per mažai apgyvendinta, tad tikslinga bent dalį karinio miestelio teritorijos pritaikyti gyvenamų namų kvartalo formavimui.