Nors ukmergiškiai pagaliau turi karštą vandenį, įtampa dėl šilumos ūkio situacijos rajone nemažėja. Dalis rajono tarybos narių penktadienį priėmė sprendimą inicijuoti neeilinį rajono tarybos posėdį, kuriame būtų nagrinėjama susidariusi situacija.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Į „kitokį“ susitikimą ukmergiškius sukvietė Liberalų ir centro sąjungos Ukmergės skyriaus frakcijos narys Regimantas Baravykas ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Kęstutis Grinius.
Penktadienį „Ukmergės žiniose“ rašėme apie rajono vadovų ir Seimo narių susitikimą su rajono gyventojais dėl šilumos ūkio problemos. Jame iš tribūnos liejos kalbos, kokie šaunuoliai yra ukmergiškiai, kilę į kovą su monopolininkais ir su juos palaikančiais valstybės vadovais. Tačiau tame susitikime nebuvo išklausyta kita pusė – nuomonė žmonių, nepritariančių rajono vadovų karui prieš Vyriausybę.
Įžeidinėjimų nedovanos
Šiai pozicijai nepritariantys ukmergiškiai praėjusią savaitę rinkosi į atskirą susitikimą. Į jį atvyko opozicinės frakcijos rajono taryboje nariai, „Miesto energijos“ darbuotojai bei tiesiog aktyvūs ukmergiškiai.
Diskusijai visus pakvietė vienas iš susitikimo iniciatorių – rajono tarybos narys liberalcentristas Regimantas Baravykas.
Savo poziciją susitikime pirmiausiai išsakė Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Kęstutis Grinius. Jo įsitikinimu, nedera valstybinėms institucijoms santykius aiškintis juodinant ir įžeidinėjant. Rajono vadovų įžeidūs kaltinimai, mesti premjerui, teisingumo ministrui, Kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkei, esą atsisuks bumerangu prieš pačią rajono savivaldybę. „Tokio atvejo, kad savivaldybė pradėtų karą prieš visą valstybę, Lietuvos istorijoje dar nėra buvę. Ir grąžos už šį karą ir įžeidinėjimus Ukmergė tikrai sulauks. Kaip gyvensim susipykę su visa valstybe? Jei kas galvoja, kad perėmus katilinę visiems bus geriau, tikrai – ne. Kaip išbrisim iš šitos problemos?“ – svarstė signataras.
Į „kitokį“ susitikimą ukmergiškius sukvietė Liberalų ir centro sąjungos Ukmergės skyriaus frakcijos narys Regimantas Baravykas ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Kęstutis Grinius.
Rajonu rūpintis laiko nebelieka
K. Griniaus manymu, sutartis su „Miesto energija“ prieš dešimt metų buvo pasirašyta neapgalvotai. Jis tai visada sakė ir savo žodžių neatsiima. Tačiau nutraukti sutartį, kai iki jos pasibaigimo termino teliko vos ketveri metai, esą buvo neprotinga. Juk po ketverių metų savivaldybės žinion būtų perėjęs visas turtas. Dabar gi laukia visiška nežinia, kasdieniai teismai ir milijoniniai ieškiniai.
Tuo tarpu visi kiti miesto reikalai stovi. Rajono vadovai nieko nedirba – tik važinėja po piketus, spaudos konferencijas ir teismus.
Romas Pivoras.
K. Griniaus manymu, bendruomenės pirmininko Juliaus Kazėno manipuliacija žmonėmis yra nedovanotina, o tikėjimas, kad perėmus savivaldybei katilines šildymas atpigs, – naivus. „Kiek galima tas bobutes apgaudinėti“, – žodžių nerinko signataras, kviesdamas svarstyti, ką darysim, kai valdžia atsitrauks, o problema liks.
„Kalti mes visi – taryba“
Liberalų ir centro sąjungos Ukmergės skyriaus frakcijos narys Juozas Armanavičius signataro kalbas vadino gąsdinimais ir svarstė, kad nieko labai baisaus gyventojams tikrai nebus. Jo manymu, visiems gyventojams vertėtų tiesiog atsijungti nuo centralizuoto šildymo ir statyti savo katilines. Tada galėsią šeimininkauti kaip tinkami.
Juozas Armanavičius.
Tos pačios frakcijos narys Romas Pivoras pasidžiaugė, jog šis susitikimas – pirmas kartas per keturis mėnesius, kuomet jis gali laisvai išsikalbėti ir išsakyti savo nuomonę. Tarybos nario teigimu, per tarybos posėdį, kuomet buvo sprendžiamas sutarties su „Miesto energija“ nutraukimo klausimas, jam pasisakyti nebuvo leista. Vienas iš nedaugelio prieš sutarties nutraukimą balsavęs politikas nesiteisino, kad jis mažiau nei kiti kolegos prisidėjo prie dabartinės situacijos rajone. „Kalti mes visi – taryba“, – sakė jis. Pabrėžė, kad rajono taryba nepriėmė sprendimo paskelbti rajone nepaprastąją padėtį. Ji net nebuvo apie tai informuota.
Sutarties nutraukimui nepasiruošė
Bendrapartietis Regimantas Baravykas akcentavo, kad šilumos ūkio nuomos sutartį reikėjo nutraukti ne taip, kaip tai buvo padaryta. Per 10 metų, kai buvo nuomojamas šilumos ūkis, nebuvo pasiruošta nutraukti sutartį. Sutartis nuo pat pradžių nebuvo prižiūrima.
Andrius Kalesnikas.
Susitikime kalbėjo ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai: Andrius Kalesnikas, Antanas Dambrauskas, Juozas Galiauskas.
Jie akcentavo, kad Ukmergės rajono taryboje varžoma demokratija, kad tarybos nariams trūksta informacijos ir kad būtina kviesti neeilinį tarybos posėdį, kuriame svarstyti, kaip išbristi iš susidariusios situacijos. A. Kalesnikas priminė, kad purvas ant šalies valdžios pilamas pačiu jautriausiu visoms savivaldybėms metu – kaip tik dabar, kai šalyje pradedamas svarstyti biudžetas.
Pasigenda demokratijos
Nuomones išsakė ir Ukmergės gyventojai: Juozas Daunys klausė, ką rajono taryba padarė, kad už šildymą mokėtume mažiau. Tam yra vienintelis būdas: katilines pritaikyti kūrenimui biokuru. Tačiau tokių sprendimų per ketverius valdymo metus net nebandyta priimti. Net ir nedalyvaujančiam posėdžiuose ukmergiškiui susidaro įspūdis, kad mūsų rajono taryboje visiškai nėra demokratijos.
Žodis buvo suteiktas ir katilinės gynimo organizatoriui, bendruomenės pirmininkui Juliui Kazėnui, „Miesto energijos“ darbuotojams, kitiems susitikimo dalyviams.
Juozas Galiauskas.
Inicijuos neeilinį posėdį
Susirinkusieji nutarė šaukti neeilinį rajono tarybos posėdį ir jame diskutuoti dėl situacijos rajono šilumos ūkyje. Norint šaukti neeilinį posėdį būtina surinkti devynis iš 25 tarybos narių parašus. R. Baravykas tikisi, kad tai padaryti pavyks. Jei reikiamo parašų skaičiaus nesurinks ir neeilinio posėdžio sušaukti neturės galimybių, vis tiek įteiks merui raštą, prašydami šį klausimą įtraukti į eilinio posėdžio darbotvarkę.
Klaidina visuomenę
Diskusijos dėl Ukmergės šilumos ūkio netyla ir Vyriausybėje.
Ketvirtadienį Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius priėmė Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje Jurgį Jurkevičių ir aptarė šilumos ir karšto vandens tiekimo situaciją Ukmergėje.
Nuspręsta sudaryti darbo grupę, kuri įvertintų mūsų atvejį, išsiaiškintų priežastis, dėl kurių kilo konfliktas, ir pateiktų siūlymus dėl sprendimų, kad nesikartotų panašios situacijos.
Ministro Pirmininko kancleris Deividas Matulionis Premjero vardu raštu kreipėsi į Ukmergės rajono savivaldybės merą Algirdą Kopūstą. Kancleris išreiškė susirūpinimą dėl padėties Ukmergės šilumos ūkyje, o ypač dėl gyventojų interesų.
Primenama, kad Vyriausybė visada pasisakė ir pasisakys už mažesnes šildymo kainas bei neleis bendrovėms piktnaudžiauti monopoline padėtimi. Tačiau teisingas tikslas turi būti įgyvendinamas teisinėmis priemonėmis. Savivaldybė savo iniciatyva nutraukusi sutartį ukmergiškius pavertė šio teisinio ginčo įkaitais. Kartu teigiama, kad Ukmergės rajono savivaldybė, sukėlusi ekstremalią padėtį, ją vėliau pati ir paskelbė.
Atkreiptas dėmesys, kad A. Kopūstas pats praėjusiais metais pritarė šilumos kainai, todėl savivaldybė klaidina visuomenę, neprisiimdama atsakomybės už savo pačios veiksmus. Savivaldybė privalo žinoti, kad teisinėse valstybėse valstybės institucijos negali priimti jokių sprendimų, kol nesibaigė teisiniai ginčai, ir tuo pačiu prisiimti savivaldybės sukeltas neigiamas pasekmes ant savo pečių.
Meras taip pat kviečiamas šiuo metu skiriamus šimtus tūkstančių litų teisinėms, viešųjų ryšių ir kitoms paslaugoms panaudoti ukmergiškių socialinėms problemoms spręsti.