Su Ukmergėje viešėjusiu finansų viceministru Algimantu Rimkūnu apžvelgtas ES…
Gedimino Nemunaičio nuotr. Susitikimas ukmergiškius sudomino – tuščių vietų buvo nedaug.
…struktūrinių fondų panaudojimas, apžiūrėti šiomis lėšomis rekonstruoti objektai, aptartas pasirengimas euro įvedimui.
Išgirdo ukmergiškiai ir prastų naujienų – savivaldybei nėra galimybių atgauti Ūkio banke užstrigusių 6 milijonų.
„Gražėjantis Ukmergės rajonas. Kokią eurointegracijos naudą ukmergiškiai jaučia? Kokių investicijų laukia“. Tokiomis temomis rajono vadovai, politikai, savivaldybės specialistai, verslininkai diskutavo penktadienį vykusiame susitikime su finansų viceministru A. Rimkūnu.
Diskusijoje dalyvavo Seimo nariai Arūnas Dudėnas ir Kazys Grybauskas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos Regionų departamento direktorius Rimvydas Vaštakas, ministro pirmininko patarėjas Justas Pankauskas, rajono meras Vydas Paknys, kiti valdžios ir verslo atstovai.
Diskusija vyko Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje. Aptartos ES struktūrinių fondų investicijos šalyje ir mūsų savivaldybėje. Aplankyti objektai, kuriuose rekonstrukcija vykdyta pasinaudojant ES struktūrinių fondų lėšomis, – Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centras, miesto viešosios erdvės, gatvės, piliakalnis, švietimo įstaigos. Taip pat vykta į Antano Smetonos dvarą Užugiryje.
Finansų viceministras A. Rimkūnas kalbėjo apie ES struktūrinių fondų panaudojimą ir apie pasirengimą euro įvedimui.
2007–2013 metais mūsų šaliai buvo skirta 6,7 milijardo eurų. Statistiniais duomenimis, kiekvienam Lietuvos piliečiui per septynerius metus teko 2,3 tūkstančio eurų.
Maždaug tiek turėtume gauti ir per 2014–2020 metus.
„Būtina kiekvieną gautą eurą išnaudoti taip, kad būtų kuriama ilgalaikė pridėtinė vertė, žmonės pajustų realią investicijų naudą“, – įsitikinęs A. Rimkūnas.
Diskutuota apie tai, ar Ukmergės savivaldybė eina teisingu keliu skolindamasi lėšas investicinių projektų įgyvendinimui. Skolinimosi limitą savivaldybė šiemet išnaudojo.
Viceministras priminė, kad „gyventi reikia pagal kišenę“. Jei jau nusprendžiama investuoti skolintomis lėšomis, reikia planuoti, kad kiekvienas atliktas investicinis projektas turi tarnauti lėšų pritraukimui.
2007–2013 metais mūsų rajone įgyvendinti bei įgyvendinami 76 ES fondų projektai, kurių bendra vertė – beveik 389 mln. litų.
Seimo narys A. Dudėnas svarstė apie tai, kad neretai tuos pačius projektus įgyvendinti būtų galima pigiau. Vyriausybei tereikia supaprastinti jų administravimo tvarką, nes vieną projektą administruojant kelioms institucijoms, dažnai žiūrima tik iš savo pozicijos. Pavyzdžiui, rekonstruojant gatves, ne visuomet suderinama komunikacijų rekonstrukcija, o tai gerokai išbrangina projektą.
UAB „Systemair production“ direktorius Mindaugas Martišius iškėlė problemą dėl kelio į Ukmergės pramonės parką būklės ir priminė, jog ši infrastruktūra svarbi viso rajono ekonomikos bei verslo vystymui.
Milijonai nešviečia
Buvo iškeltas ukmergiškiams aktualus klausimas apie sugriuvusiame Ūkio banke likusius rajono savivaldybės pinigus. Iki šiol tikėtasi, kad apie 6 milijonus pavyks atgauti.
A. Rimkūnas patikino, kad „kol kas nėra optimistinių žinių“. Susigrąžinti šių pinigų savivaldybei greičiausiai nepavyks dėl indėlių draudimo įstatymu nustatytos normos. O ji vienoda visiems – tiek gyventojams, tiek savivaldybei – 100 tūkstančių litų.
Ateityje viceministras patarė būti atsargesniems su bankuose laikomomis lėšomis. Jis priminė liaudies išmintį „nelaikyti visų kiaušinių vienoje pintinėje“.
Numato saugiklius
Viceministras aptarė Europos Komisijos siūlymą Lietuvai tapti euro zonos nare ir pasiruošimą euro įvedimui nuo 2015 metų. Šiuo metu euro zonoje – 334 milijonai gyventojų.
Svečias tikino, kad pagrindinis gyventojų nerimas dėl po euro įvedimo padidėsiančių prekių bei paslaugų kainų yra nepagrįstas. Vyriausybė žada naudoti tam tikrus saugiklius, kad euro įvedimo metu konvertuojant valiutas nebūtų piktnaudžiaujama. Nesąžiningiems verslininkams numatytos baudos.
Kaip pavyzdį pateikė euro įvedimą Latvijoje. 90 proc. kainų liko tokios pačios, pakilo ir sumažėjo po 5 proc. Ir pas mus tikimasi panašaus pokyčio.
Pasak pranešėjo, apskaičiuojant eurais atlyginimus, pensijas, stipendijas, kitas išmokas bei keičiant litus į eurus, bus apvalinama gyventojų naudai.
Viceministras siūlė nepulti keisti litų į eurus iš anksto. Mat nuo sausio 1 d. kurį laiką nereikės mokėti konvertavimo mokesčio keičiant litą į eurą visuose bankuose. Lietuvos banke bus keičiami neribotą laiką.
Be konvertavimo mokesčio litus į eurus 6 mėnesius nuo euro įvedimo keis AB „Lietuvos paštas“.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Svečiai lankėsi A. Smetonos dvare.