Streso valdymo metodai: atsipalaidavimo technikos ir strategijos užimtam gyvenimo būdui

Stresas dažniausiai apibrėžiamas kaip apsauginė organizmo reakcija, sukelta staigių pokyčių ar nepriimtinų aplinkybių. Trumpalaikis gali būti naudingas, mobilizuojantis energiją ir suteikiantis jėgų. Taip veikia maudymasis eketėje ar neilgai trunkančios fizinės apkrovos. Ilgalaikis, ypač sąlygotas psichologinių priežasčių, gali sutrikdyti organų veiklos reguliaciją ir taip sukelti įvairius sutrikimus bei ligas. Dažna situacija, kai darbinė veikla susijusi su internetu ir įvairiais dokumentais. Negerai, jei ir laisvalaikis leidžiamas skaitmeninėje erdvėje – žiūrimi filmai, naudojamasi verde kazino Lietuva siūlomomis pramogomis ar pasineriama į socialinius tinklus.

4P technika

Ilgalaikio streso priežastys dažnai būna akivaizdžios. Norint jas įveikti siūloma periodiškai naudotis 4 pagrindiniais metodais, kuriuos apžvelgsime lentelėje. Šią techniką rekomenduoja daugelis organizacijų ir gerai žinomų klinikų.

PavadinimasEsminiai momentaiPavyzdysPotencialūs pokyčiai
Pašalinti stresoriusStengiamasi vengti stresinės situacijos pradžiosSutvarkyti dienotvarkę, išbraukiant perteklines ir nervinančias užduotisStresas net neprasideda
Pakeisti situacijąAiškiai išreikšti savo emocija ir ieškoti kompromisoBandyti susitarti su antrąja puse, kad keistumėte nervinančią veiklą į tinkamą abiems pusėmsPanaikinamos streso priežastys
Prisitaikyti prie streso faktoriųStengtis pakeisti savo požiūrį į situacijąSusimažinti sau ir savo artimiesiems taikomus reikalavimusVidinių streso faktorių suvaldymas
Priprasti prie situacijosSusitaikyti su neišvengimais faktoriaisIšlieti savo jausmus ir sukauptą neigiamą energiją fiziniais veiksmaisSusikaupusios vidinės įtampos panaikinimas

Streso suvaldymo technikos

Daugeliui turbūt teko girdėti apie meditaciją, bet vidinis susitelkimas ir minčių nuraminimas išties padeda suvaldyti stresą. Svarbi ir kvėpavimo kontrolė, kuri leidžia valdyti emocinę būklę net ir būnant daug nervinės įtampos keliančiame susirinkime. Pradedantiesiems rekomenduojama lėtai kvėpuoti per nosį, įkvepiant ir iškvepiant lėtai suskaičiuoti iki trijų.

Esant galimybei pravartu pasivaikščioti gamtoje, miškingoje vietovėje ar prie vandens telkinio. Jei tai neįmanoma, galima tiesiog užsimerkti ir bandyti kelionės vaizdus atkurti atmintyje. Dažnai rekomenduojam ir progresyvi raumenų relaksacija. Jos metu patariama atsipalaiduoti, lėtai kvėpuoti ir peiliui atpalaiduoti įvairias raumenų grupes. Pradedama nuo kaktos bei veido raumenų ir palaipsniui judama link kojų pirštų.

Įsigyti augintinį taip pat gali būti veiksmingas būdas sumažinti stresą, bet reikalauja nemažai papildomo laiko ir pastangų. Jei šie faktoriai nėra problema galima išbandyti ir įvairius užsiėmimus – aromaterapiją, dailės ar kitos kūrybinės veiklos pamokas, plaukimą baseine, įvairias pirtis, masažus ar spa procedūras.

Egzotiški metodai

Joga yra daugelio žmonių kasdienybės dalis, ir ji efektingai padeda suvaldyti stresą. Kiekviename mieste nesudėtinga surasti pradedančiųjų grupe, o šiltuoju metu laiku būna ir parkuose nemokamai vedamų užsiėmimų. Tai chi yra kintiečių technika, formaliai siejama su koviniais menais. Ji derina lėtus, kontroliuojamus judesius ir įvarius kvėpavimo metodus. Sakoma, kad tai chi padeda sutelkti dėmesį, išsivalyti nuo vidinės įtampos ir pagerinti kūno koordinaciją. Šiam metodui skirtų studijų galima rasti daugelyje Lietuvos didžiųjų miestų.

Čigong (qigong) ir taidzi (taijiquan) yra sveikatinimo praktikos, susidedančios iš dinaminių pratimų, skirtų vidinei harmonijai apsiekti. VU Konfucijaus institute šio tipo užsiėmimus veda iš Kinijos atvykę sertifikuoti instruktoriai. Paieškojus internete galima rasti įvairių kursų, susijusių su šamanų tradicijomis, Pietų Amerikos varlėmis ir kitais egzotiškais elementais. Visi jie leidžia atitrūkti nuo nervinančios kasdienybės, patirti teigiamų emocijų ir susipažinti su kitos aplinkos žmonėmis. Šie faktoriai neabejotinai padeda užmiršti stresines situacijas ir pasikrauti teigiamu emociniu užtaisu.

Ilgalaikės strategijos

Jei trumpalaikiai metodai koncentruojasi į kvėpavimą ir jo valdymą, tai į ilgesnį periodą orientuotos praktikos prasideda nuo maisto. Netinkama mityba sustiprinti neigiamą reakciją į stresinius faktorius. Emocinis persivalgymas ar daug cukraus turintys produktai gali sukelti trumpalaikį palengvėjimą, bet ilgainiui jie tik didina stresą ir sąlygoja sveikatos problemas. O sveika mityba gali padėti suvaldyti stresines situacijas. Avokadas, jūros gėrybės ir įvairūs riešutai dažnai siejami su ilgalaikiu nuotaikos pagerėjimu ir pozityviu vidinės energijos balansu.

Stresui suvaldyti dažnai siūlomi įvairūs maisto papildai:

  • Melatoninas – rekomenduojamas, jei dėl įtemptos ir nereguliarios dienotvarkės sutriko cirkadinis ritmas, ar sudėtinga suvaldyti miego režimą;
  • Selenas – kaip kofaktorius įeina į daugelio su ląstelių pažeidimais kovojančių baltymų struktūrą;
  • Migdomoji vitanija (arba indiškasis ženšenis) – pasak Ajurvedos medicinos ši žolė padeda prisitaikyti prie psichinio ir fizinio streso sąlygų,
  • L-teaninas – moksliniai tyrimais įrodyta, kad aminorūgštis keičia neuromediatorių balansą smegenyse ir taip sumažina streso poveikį.

Adekvatus fizinis ir socialinis aktyvumas

Daugiau fizinės veiklos leidžia ištrūkti iš skaitmeninio streso rutinos ir padeda kūnui rasti natūralų balansą. Nepaisant visų šiuolaikinių tendencijų mūsų organizmai yra prisitaikę prie aktyvios veiklos ir įvairių judesių, o ne pelytės maigymo ir ilgalaikio sėdėjimo ergonominėje kėdėje.

Svarbūs ir socialiniai ryšiai. Gerai, jei turite draugą ar šeimos narį, kuris visados paremtų ir išklausytų. Priešingu atveju verta užmegzti naujas pažintis ar užsiimti kokia nors organizuota veiklas, kuri leistų suartėti su žmonėmis turinčiais bendrų pomėgių ir panašų požiūrį į pasaulį. Jei situaciją reikia suvaldyti greičiau pravartu kreiptis į psichologą ar kitą šios srities specialistą.

Ateities tendencijos

Technikos progresas, dirbtinio intelekto vystymasis, naujos skaitmeninės platformos – visa tai žada dar greitesnį gyvenimo tempą ir dar daugiau skaitmeninės įtampos mūsų gyvenime. Tad ir ateityje streso faktorių gali tik daugėti, ir bus vis sunkiau rasti laiko jiems suvaldyti. Tad bus itin svarbus sugebėjimas išlaikyti pozityvų požiūrį į ateitį, tinkamai atsipalaiduoti ir neprarasti vidinio balanso. Tikimės, kad aukščiau aptarti metodai ir toliau gelbės kovojant su nervine įtampa ir ilgalaikiu stresu.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *