Stiprinama vandens tiekėjų infrastruktūros apsauga

Autorius Vilma Nemunaitienė
Vandens tiekimo objektai privalės būti saugomi itin griežtai. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Aplinkos ministras pernai patvirtino Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių viešųjų geriamojo vandens tiekėjų ir nuotekų tvarkytojų  ir jiems priklausančios infrastruktūros apsaugos reikalavimus. Kaip teigiama, jie leis smarkiai sustiprinti vandentvarkos sektoriaus atsparumą galimoms grėsmėms. Tiesa, susimokėti už tai teks vandens vartotojams, mat į itin griežtą apsaugą reikės investuoti milijonines lėšas.

Yra numatyti konkretūs reikalavimai vandens tiekėjų objektų fizinės saugos užtikrinimo priemonėms, reglamentuoti veiksmai sutrikus elektros tiekimui, numatyta, kad viešasis vandens tiekėjas, valdantis bent vieną ypatingos svarbos objektą, privalo ne rečiau kaip kartą per metus organizuoti įmonės lygio funkcines pratybas.

Vandentvarkos įmonės kiekvienais metais turės pateikti Aplinkos ministerijai, Krašto apsaugos ministerijai, Viešojo saugumo tarnybai, Policijos departamentui ir įmones valdančioms savivaldybėms ataskaitas apie saugumo plane numatytų priemonių įgyvendinimą.

Rekomendacijas, į kurias buvo atsižvelgta rengiant šį teisės aktą, parengė Viešoji saugumo tarnyba.

Bendrovės „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas sako, kad, norint įvykdyti visus iškeltus reikalavimus, reikalingos milžiniškos investicijos, o kai kurie reikalavimų punktai atrodo sunkiai įgyvendinami.

Reikalavimuose nurodoma itin griežta apsauga: vaizdo stebėjimo kameros, judesio jutikliai, visų vandenviečių aptvėrimas itin aukšta tvora ar net pjaunančia viela, vadinama koncertina.

Taip pat reikės įsigyti itin galingus generatorius. Dabar tokius turi tik pagrindinė vandenvietė bei didesnių gyvenviečių vandenvietės, o reikėtų, kad būtų visose, kurių yra daugiau kaip trisdešimt.

Pasak direktoriaus, vienas toks generatorius kainuoja per dešimt tūkst. Eur, o kur dar tvoros ir kita įranga.

Pagal nustatytus nurodymus, pirmiausia turi būti atliktas bendrovių auditas, kas jau ir daroma.

Vandens tiekimo bendroves vienijanti asociacija jau kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kad šį peržiūrėtų kai kuriuos reikalavimus ir juos sušvelnintų. Tikimasi, kad bent į dalį prašymų bus atsižvelgta. Ministerijos nurodymus teks įgyvendinti per dvejus metus. Kadangi kitų šaltinių, iš kur tam gauti lėšų, nėra, pasak direktoriaus, tektų didinti geriamojo vandens kainas.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *