Šios kadencijos Seime dirbs ir du ukmergiškiai socialdemokratai Arūnas Dudėnas ir Indrė Kižienė, praėjusią savaitę davę priesaiką ir oficialiai jau einantys šias pareigas.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sudarė statistinį Seimo nario portretą pagal duomenis, kuriuos naujai išrinkti Seimo nariai VRK pateikė dar vasarą, kandidatuodami Seimo rinkimuose.
Jei apibendrintume visų 2024–2028 kadencijos Seimo narių informaciją ir iš jų sukurtume vieną Seimo narį, išeitų, kad tai – 51-ų metų amžiaus santuokoje gyvenantis vyras, turintis aukštąjį išsilavinimą, mokantis ne vieną užsienio kalbą, o jo turtas siekia daugiau kaip 280 tūkst. eurų.
28 buvę savivaldybių tarybų nariai
Seimo nario mandato siekė 8 savivaldybių merai, tačiau rinkėjų sprendimu į Parlamentą pateko tik vienas – Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius, kuris iki darbo Seime pradžios jau paliko mero pareigas ir šioje savivaldybėje kitų metų pavasarį bus surengti pirmalaikiai mero rinkimai.
Perrinkimo dar vienai kadencijai siekė 128 praėjusios kadencijos Seimo nariai, tačiau rinkėjų balsai nulėmė, kad Seime lieka 62 iš jų.
Dar 28 dėl darbo Seime jau paliko pareigas savivaldybių tarybose, į kurias buvo išrinkti. Juos rajonų savivaldybėse pakeis pasislinkusiame kandidatų sąraše esantys bendrapartiečiai.
Moterų skaičius nesikeičia
Seimo nario mandatus turi 103 vyrai ir 38 moterys – lygiai tiek pat, kiek ir prieš ketverius metus.
VRK duomenimis, Seimo narių amžiaus vidurkis pirmojo naujos kadencijos posėdžio dieną yra 50 metų ir 7 mėnesiai. 2020 m. šis vidurkis siekė 49,5 metų, 2016-aisiais – 51,6.
Didžioji dauguma Seimo narių yra 40–49 metų amžiaus grupėje (34,75 proc.). Daugiau kaip penktadalis yra sulaukę 50–59 metų amžiaus.
Maždaug tiek pat yra 60–69 metų amžiaus grupėje. 30–39 metų amžiaus grupėje yra 17 proc. Seimo narių. 3,5 proc. yra sulaukę 70 ir daugiau metų, o pačioje jauniausioje – 18–29 metų – amžiaus grupėje yra 1,4 proc. parlamentarų.
Solidžiausio amžiaus Seimo narę savo gretose turi Lietuvos socialdemokratų partija. Tai – 73-ejų Birutė Vėsaitė, kuriai, vadovaujantis Konstitucija, teko garbė pradėti pirmąjį naujos kadencijos Seimo posėdį.
Jauniausias Seimo narys – politinės partijos „Nemuno Aušra“ gretose esantis 28-erių Tadas Sadauskis.
8 milijonieriai
Seimo narių anketose yra ir jų turto bei pajamų deklaracijų išrašai.
Bendras visų 2024–2028 metų kadencijos Seimo narių turtas siekia 39 mln. 524 tūkst. 28 eurus.
Padalinus bendrą 141-o Seimo nario turto sumą, įskaitant privalomą registruoti turtą, vertybinius popierius, meno kūrinius, juvelyrinius dirbinius ir pinigines lėšas, ir išvedus vidurkį, išeitų, kad vidutiniškai vienas Seimo narys disponuoja daugiau kaip 280 tūkst. eurų turtu.
Turtingiausias Seimo narys yra politinės partijos „Nemuno Aušra“ gretose dirbsiantis Dainoras Bradauskas. Kukliausias – savo turto ir pajamų deklaracijoje deklaravęs nulius – parlamentaras – su Lietuvos socialdemokratų partija į Seimą išrinktas Ruslanas Baranovas.
VRK duomenimis, šiemet dėl Seimo nario mandatų varžėsi 25 milijonieriai, kurių kiekvieno privalomas deklaruoti turtas, vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai ir piniginės lėšos viršija 1 mln. ir daugiau eurų.
Rinkėjų sprendimu į Seimą išrinkti 8. Po 2 – Lietuvos social-demokratų partijos ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos gretose esantys nariai. Po vieną milijonierių turi partijos „Laisvė ir teisingumas“, Liberalų sąjūdis, „Nemuno Aušra“ ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.
Yra ir poliglotų
Daugiau kaip 92 proc. arba 133 Seimo nariai biografijose nurodė turintys aukštąjį universitetinį išsilavinimą. 5 pažymėjo, kad yra įgiję aukštąjį, 2 – aukštąjį neuniversitetinį, 1 – aukštesnįjį.
21 Seimo narys nurodė turįs mokslo daktaro laipsnį.
10 anketose įrašė mokantys 5 ir daugiau užsienio kalbų.
Didžiausi poliglotai – Simonas Gentvilas ir Valdas Rakutis. Jie abu nurodė įvairiais lygiais mokantys po 7 užsienio kalbas.
6-iomis užsienio kalbomis susikalbėtų Žygimantas Pavilionis. Po 5 kalbas yra įvaldę Vaida Aleknavičienė, Linas Balsys, Dainoras Bradauskas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Laurynas Šedvydis, Agnė Širinskienė ir Tomas Tomilinas.
Daugiausia Seimo narių nurodė mokantys anglų (130), rusų (113), lenkų (40), vokiečių (31), prancūzų (22) kalbas. Keletas Seimo narių susikalbėtų ispaniškai (7), itališkai (6), latviškai, švediškai, ukrainietiškai, baltarusiškai ir lotyniškai (po 3), norvegiškai ir portugališkai (po 2).
Atsirado po vieną Seimo narį, mokantį ir tokias kalbas kaip japonų, turkų, danų, rumunų ir jidiš. Seimo narys Antanas Nedzinskas rinkėjams pateiktoje savo biografijoje pripažino nemokantis nė vienos užsienio kalbos.
Daugiau kaip 80 proc. arba 113 Seimo narių nurodė, kad yra susituokę. 5 deklaravo esantys partnerystėje. Nevedusių (netekėjusių) yra 14. 8 – išsiskyrę, o 1 nurodė našlystės statusą.
2024–2028 Seimo kadencija darbą pradėjo 2024 m. lapkričio 14 dieną.
Paaiškės komitetų sudėtis
Šią savaitę paaiškės, kokiose komitetuose dirbs naujos kadencijos Seimo nariai.
Iš viso Seime yra 16 komitetų.
Išrinktieji Seimo nariai pareiškė savo norus, tačiau, sudarant komitetus, turi būti paisoma kvotų.
A. Dudėnas sakė norintis dirbti Kaimo reikalų komitete. I. Kižienė sakė išreiškusi norą dirbti trijuose komitetuose, bet prioritetą teikianti Kultūros komitetui. Domintų ir darbas Valstybės valdymo ir savivaldybių bei Žmogaus teisių komitetuose.
Seime veikia ir įvairios komisijos. Pasiskirstymas jose paaiškės per šią savaitę.
Komitetai ir komisijos svarsto teisės aktų projektus, vertina jiems pateiktus pasiūlymus ir teikia išvadas Seimui, taip pat patys rengia teisės aktų projektus, analizuoja, kaip vykdomi įstatymai ir kiti Seimo sprendimai, svarsto Seimui atskaitingų įstaigų veiklos ataskaitas, teikia institucijoms pasiūlymus ir rekomendacijas bei stebi jų įgyvendinimą, atlieka parlamentinius tyrimus.
Priminsime, kad pirmo posėdžio metu neprisiekė keturi išrinkti asmenys: Lietuvos socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė, iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininko pareigų atsistatydinęs Gabrielius Landsbergis, Europarlamente dirbantys demokratas Virginijus Sinkevičius ir „valstietis“ Aurelijus Veryga. Šie politikai jau anksčiau buvo informavę, kad dirbti Seime neketina.
Jų mandatai bus perleisti kandidatų sąrašuose už brūkšnio likusiems politikams. V. Blinkevičiūtę turėtų pakeisti Kauno rajono vicemeras Paulius Visockas, G. Landsbergį – Vytautas Juozapaitis, V. Sinkevičių – Rūta Miliūtė, A. Verygą – Rimas Jonas Jankūnas.
UŽ inf.