Rekordiškai šiltą rudenį pakeitė žiema. Praėjusią savaitę sode dar galėjome rinkti rudeninius obuolius, o jau po kelių dienų žemę sukaustė gruodas. Medikai sako, kad staigus atšalimas neigiamai veikia žmogaus savijautą, kenkia augalijai ir gyvūnijai bei mūsų automobiliams.
Ligita JUODVALKIENĖ,
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Žemę pakeitė žiemos rūbas…
Ukmergės meteorologijos stoties stebėtoja Jolanta Dunčienė pastebi, kad šis žiemiškas atšalimas buvo nepaprastai staigus. Per savaitę oro temperatūrų skirtumas gali būti net iki 30 laipsnių. Praėjusį trečiadienį temperatūra dar buvo pliusinė, o šios savaitės viduryje – gruodžio 1-osios ir 2-osios naktį – numatomi iki 23 laipsnių speigai.
Kol kas sinoptikai prognozuoja, kad staiga užklupę šalčiai labai ilgai laikytis neturėtų. Savaitgalį orai bus kiek ramesni.
Orų stebėtojai tvirtina, kad šiųmetinis ruduo buvo išties rekordiškai šiltas. Praėjusią savaitę buvo gauta gyventojų pranešimų apie pražydusias pienes, susprogusius medžių pumpurus. Dėl tokių nenormalių pokyčių žiema atrodo labai netikėta.
Nepamiršti sveikatos
Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėjos Elenos Mirinavičienės, užklupus žiemai, labai tinka pasakymas, kad nėra blogo oro, yra tik bloga apranga.
„Minus dešimt laipsnių būtų dar ne tiek ir daug, juk bus ir dvidešimt, ir trisdešimt. Neįprasta šiemet gal tik tai, kad tas šaltis staigiai užklupo“, – sako ji.
Kuo žemiau nulio, tuo mūsų aprangoje turi būti daugiau sluoksnių. Oro tarpai tarp drabužių sulaiko šilumą. „Tačiau nereikia ir persistengti. Suprakaitavus bus daugiau bėdos nei naudos. Ypač per daug neprirengti vaikų – jie judresni už suaugusiuosius, greičiau suprakaituos“, – pataria vedėja.
Pasak gydytojos, temperatūrų skirtumas labai veikia mūsų veido odą. Jei visą kūną galime drabužiais apsaugoti, veidas visuomet šaltį ir vėją turi iškęsti atviras.
Prieš išeinant iš namų, veidą reikia patepti riebiu, nuo šalčio saugančiu kremu. Kuo šaltesnis oras, tuo riebesnes apsaugines priemones reikia rinktis. Jas panaudojus, neskubėti eiti į šaltį, palaukti, kol susigers. Pašnekovė sako, kad neturint po ranka kremo, tam kartui tiks ir sviesto krislelis. Vis geriau, nei neapsaugota oda į šaltį išeiti.
Jei termometras rodo žemiau nulio, geriau po kepure slėpti ir galvą bei plaukus. Pasak specialistų, klaidinga manyti, kad galvą nuo šalčio apsaugos plaukai. Jie kaip tik pirmieji ir nukenčia – sausėja, pradeda slinkti.
Atšalus orams, daugeliui pradeda mausti sąnarius. Norint juos apsaugoti, žiemą reikia pamiršti apie demisezoninius batus ar plonas kojines. „Ypač dažnai tokias klaidas daro moterys. Joms norėtųsi patarti prisiminti, kaip šaltuoju metų laiku rengdavosi mūsų mamos“, – gydytoja nesutinka, kad tokiu atveju grožis turėtų reikalauti aukų. Jauniems žmonėms neapgalvotas elgesys gali atsiliepti senatvėje.
Žiemą pataria gerti kuo daugiau žolelių arbatų. Parėjus namo vakare padės karšta liepžiedžių, čiobrelių arbata. „Jei jaučiatės labai sušalę, į naudą bus šilto vandens kompresai. Jei nušalo tik rankos ir kojos, jas reikia įmerkti į kambario temperatūros vandenį. Jei atšalo visas kūnas, sušalusįjį galima guldyti į kambario temperatūros vonią ir pamažu leisti šiltesnio vandens“, – sako E. Mirinavičienė.
Būtina pasirūpinti automobiliais
Staiga atšalę orai – smūgis ir mūsų automobiliams. Specialistai pataria pirmiausia automobilio radiatoriuje patikrinti variklio aušinimo skysčio kiekį ir jo užšalimo temperatūrą. „Jei aušinimo sistema pripildyta vandens, per šalčius jis pavirs ledu. Vanduo šaldamas plečiasi ir gali išsprogdinti radiatorių bei cilindrų bloką“, – sako UAB „Optima13 auto“ direktorius Saulius Varžgalys.
Pasak jo, reikia laiku į sistemą įpilti atsparaus šalčiui antifrizo. Kokybiškas antifrizas į ledą nesušąla ir esant žemesnėms temperatūroms. Aušinimo skystį specialistas pataria keisti kartą per porą metų. Tačiau yra ir tokio, kuris savo savybių nepraranda penkerius metus.
Nukritus oro temperatūrai iki minusinių žymų, būtina vasarinį langų plovimo skystį pakeisti žieminiu, neužšąlančiu prie 20 ar 25 laipsnių šalčio.
Prieš žiemą rekomenduojama atidžiai patikrinti akumuliatorių ir generatorių. Prasidėjus šalčiams, neretas vairuotojas susiduria su variklio užvedimo problemomis. Reikia įvertinti, ar ne laikas keisti kad ir ne iki galo nusidėvėjusias stabdžių trinkeles. Žiemą nuplovus automobilį durų ir bagažinės dangčio sandarinimo gumas reikėtų apipurkšti priemonėmis su silikonu – kad neprišaltų.
Augalams – stresas
Sodų bendrijos „Statikai“ pirmininkas Jonas Zalepūga primena, kad sodininkai nepamirštų apdengti šalčio bijančių augalų eglišakėmis, pamulčiuoti durpių sluoksniu. „Ypač saugoti šaknis mulčiuojant reikėtų rudenį pasodintų augalų. Kol nėra sniego, šaltis joms gali labiausiai pakenkti“, – sako pašnekovas.
Ilgamečio sodų bendrijos pirmininko patarimas – žiemą sodas turi pasitikti tvarkingas. Kol sniego nedaug, išgrėbstyti lapus, nuskinti ant vaismedžių kabančias obuolių „mumijas“. Dar ne vėlu tą padaryti, tik begrėbstant svarbu pačiam nesušalti.
Pašalus ir pasnigus, į sodus vis dažniau užsuka kiškiai. Jaunus medelius nuo jų J. Zalepūga pataria rišti eglišakėmis, linų pluoštu, medžiagos skiautėmis. Siūlo nesusigundyti celofanu ar toliu, nes per šias medžiagas nekvėpuos medelio kamienas.
Peržiem nemažų nuostolių gali sodui pridaryti pelės ir žiurkės. Pirmininkas siūlo nusipirkti cheminių preparatų. Tik šį masalą reikia labai slėpti nuo paukščių, nes pelių nuodai yra sumaišyti su grūdais.
Paukšteliams lesyklas sode įrengti turėtų tik tie, kurie arba dažnai čia atvažiuoja, arba gyvena sode. „Jei kokį kartą ar du peržiem pabersit, naudos iš to nebus. Atvirkščiai – paukščiai ieškos toje pačioje vietoje, bet neras“, – aiškina sodininkas.
Renkasi į posėdį
Pirmadienį į posėdį rinkosi Ukmergės rajono ekstremalių situacijų komisija. Jos sudėtyje: policijos, ugniagesių, medicinos įstaigų, dujų, vandens, šilumos tiekimo įmonių, miškų urėdijos vadovai, kelininkai, aplinkosaugininkai bei kitų tarnybų vadovai.
Rajono savivaldybės vyresnysis specialistas civilinei saugai Valdas Rabazauskas pasakojo, kad minėto posėdžio tikslas – aptarti, kaip tarnybos pasiruošusios žiemos sezonui.