Pavasarį darbo neturintys žmonės bando užsidirbti rinkdami sraiges. Tačiau praėjusią savaitę jie tokią galimybę bent jau laikinai prarado. Paaiškėjo, kad surinktų sraigių niekam nebereikia – jų rinka šiuo metu perpildyta.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Lietuvių virtuvėje sraigės – retenybė.
Ukmergiškis Algis pasakojo, kad prieš mėnesį internete rado informaciją apie tai, kad rajonuose reikalingi sraigių supirkėjai. Žadėtas puikus atlygis. Žmogus susigundė ir nutarė imtis laikino verslo. Nuo gegužės pradžios jis pasiskelbė laikraštyje apie superkamas sraiges. Važinėjo po mūsų ir aplinkinius rajonus ir supirkinėjo sraiges. Žmonės atnešdavo jų nuo keliolikos iki keturiasdešimties kilogramų.
Algis pasakojo, kad, galimybė užsidirbti sudomino daugelį. Telefonai netyla nuo skambučių žmonių, norinčių sužinoti, ar priimamos sraigės ir kiek už jas mokama.
Deja, šią savaitę paaiškėjo, kad sostinėje įsikūrusiai sraigių supirkimo įmonei sraigių jau nebereikia. Nuo lito iki pusės lito sumažinę supirkimo kainą galiausiai supirkėjai pareiškė, kad šliužų daugiau visai nebereikia, nes rinka perpildyta.
Bent laikiną uždarbį radęs ukmergiškis sako, kad per kelias savaites, kuomet sraigių dar reikėjo, pridavė jų per keturias tonas.
Deja, uždarbis sulig kiekvienu vežimu vis mažėjo, kol galiausiai tapo nuostolingas.
Dabar didžiausias Algio rūpestis – išplauti sraigių pridergtą automobilį.
Apie tai, kad nebesupirkinėja sraigių, šį savaitgalį sakė ir kiti mūsų ir aplinkiniuose rajonuose tuo užsiimantys smulkūs supirkėjai.
Vynuoginių sraigių rinkimo sezonas tęsiasi nuo gegužės 1 iki birželio 10 dienos. Taigi, galima tikėtis, kad laikinas verslas šį sezoną dar „neužsidarys“.
Nacionalinės vynuoginių sraigių perdirbėjų asociacijos duomenimis, pernai sraiges rinko ir pardavė supirkėjams 24 tūkstančiai žmonių. Sraigių rinkėjams buvo sumokėta 1,164 milijono litų. Vienas žmogus vidutiniškai uždirbo 47,76 lito.
Lietuvoje daugiausia vynuoginių sraigių prirenkama Utenoje, Molėtuose, Anykščiuose, Jurbarko apskrityje, mažiausiai – pajūryje.
Tuo tarpu sraiges savo virtuvėje naudojantys gurmanai siūlo ne tik bandyti užsidirbti, bet ir pasigaminti bei paragauti pikantiškų patiekalų.
* * *
Pirmiausia reikia paruošti pačią žaliavą. Surinktas sraiges patalpinti medinėje ar plastikinėje prapučiamoje dėžutėje ir nemaitinus laikyti 3-5 paras sausoje vėsioje vietoje. Išsivaliusios sraigės pasūdomos ir sumetamos į verdantį vandenį (vandens kiekis turi mažiausiai du kartus viršyti sraigių kiekį). Po 5 minučių sraigės kiaurasamčiu išgraibomos ir šakute išlupamos iš kiautų. Nukerpamas žarnynas, mėsa nuplaunama ir verdama su prieskoniais ir druska.
Sraigės padaže
80 gabaliukų išvalytų sraigių mėsos, 2 morkos, 2 saliero lapai, 4 svogūnai, 4 skiltelės česnako, 1 litras sauso balto stalo vyno, 2 šaukštai pomidorų pastos, 100 g sviesto, tarkuoto parmezano sūrio, druskos ir pipirų.
Išimtą iš kiautų, nuplautą ir nuvalytą sraigių mėsą įdėti į puodą kartu su trintomis daržovėmis, baltu vynu ir neatšildytu sviestu. Virti apie keturias valandas. Verdant pamaišyti vis įpilant po truputį vandens. Galiausiai įdėti druskos ir pipirų. Paruoštos sraigės pabarstomos tarkuotu parmezanu ir patiekiamos kartu su gabalėliu virtos ar apkeptos kukurūzų košės.
Kiaušinienė su sraigėmis ir svogūnais
500 g sraigių mėsos, 3 val. virtų baltame vyne, 1 svogūnas, 2 skiltelės česnako, 6 kiaušiniai, 1 šaukštelis grietinės, svogūno laiškų, 1 šaukštelis cukraus, alyvų aliejaus, tarkuoto sūrio, acto, druskos ir pipirų.
Įmušti kiaušinius į talpų molinį dubenį, sudėti ir smulkiai sutrintas sraiges. Atskirai aliejuje pakepinti svogūnus ir česnakus, viską sudėti kartu ir gerai išmaišyti. Turinį supilti į kepimo formą, išklotą kepimo popieriumi, atsargiai, kad nepriliptų ir neviršytų kepimo formos aukščio, kitaip gerai neiškeps. Įdėti į karštą orkaitę ir kepti apie 15 minučių.