Į šalį atplūdusi karščio banga koreguoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų iš anksto susidarytus planus. Termometrų stulpeliams kylant iki 30 oC, dėmesys sutelkiamas į maisto produktų gaminimo, laikymo, transportavimo ir pardavimo sąlygas.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Per karščius padidėja rizika apsinuodyti maistu.
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Ričardas Gleiznys sako, kad šiomis dienomis atliekamų patikrinimų metu kuo akyliausiai stebima, kaip laikomasi vadinamosios šalčio grandinės reikalavimų.
Šalčio grandinė – tai reikalavimus atitinkanti temperatūra, kurioje produktas nuo pagaminimo patenka į parduotuves ar visuomeninio maitinimo įstaigas.
„Tai reiškia, kad jei vienam ar kitam produktui yra reikalavimas, kad jis būtų laikomas tam tikroje temperatūroje, toks ir turi būti visas jo kelias iki vartotojo“, – sako R. Gleiznys.
Pataria nukainoti
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai per savaitę atlieka apie 10 patikrinimų. Pasak pašnekovo, praktikuojami teminiai patikrinimai, kurių metu tikrinama atskirai mėsos, žuvies, pieno bei kiti produktai.
Iki šiol mūsų miesto bei rajono parduotuvėse ir kavinėse didelių pažeidimų nenustatyta, tačiau R. Gleiznys pripažįsta, jog produkto galiojimo laiko nesilaikymų aptikta.
Greitai gendančius produktus labai svarbu realizuoti iki nustatytos ir ant jo pakuotės nurodytos datos. „Patariame prekybininkams verčiau jau nukainoti maisto prekes bei produktus prieš pasibaigiant galiojimo terminui, nei paskui iš viso juos išmesti“, – sako R. Gleiznys.
Dėmesys – šaldytuvams
Maisto produktų gaminimo, transportavimo bei laikymo neįsivaizduojama be šaldytuvų. Tačiau maisto ir veterinarijos specialistai tikina, kad vien fakto, jog produktas laikomas šaldytuve, nepakanka. Mat ir pats šaldytuvas gali tapti užkrato šaltiniu, jei jis nevalomas ar valomas per retai ar netinkamai.
Tai turėtų prisiminti ir su maistu susijusių įmonių savininkai, ir gyventojai. „Šaldytuvo nešvarumuose – visos sąlygos daugintis virusinių, bakterinių ligų sukėlėjams“, – pasakoja tarnybos viršininkas.
Pataria poilsiautojams
Per karščius padaugėja vasarotojų gamtos prieglobstyje. Jie su savimi į stovyklavietes atsitempia ir krepšius maisto.
R. Gleiznys aiškina, kad dabar geriau neimti į iškylą greitai gendančio maisto. Neturint sąlygų jo tinkamai laikyti, suklaidinti gali ir galiojimo data – karštyje laikant produktą šis nurodymas netenka prasmės.
Per karščius maisto produktus nuo greito sugedimo gelbsti šaltkrepšiai. Įdėjus į jį plastikinį butelį su užšalusiu vandeniu, į gamtą atsivežtus maisto produktus galima naudoti saugiau.
Daugelis buvimo gamtoje neįsivaizduoja be ant laužo keptų gardumynų. Specialistai pataria atkreipti dėmesį į produktą, kuris bus kepamas, ypač į dešreles. Reikėtų pirkti tik tas, ant kurių nurodyta, jog jos tinka kepimui. Mat į dešreles paprastai būna dedama priedų, kuriems kepant susidaro kancerogeninės medžiagos.
Kavinėse ir kitose viešojo maitinimo įstaigose patariama užsisakyti kuo lengvesnių, gaivesnių patiekalų, daržovių, vaisių. Tokie valgiai neapkraus virškinimo sistemos. Nors patariama naudoti daug skysčių, vengti turėtume gėrimų, kuriuose yra saldiklių. Pirmenybę teikti mineraliniam bei geriamam vandeniui, arbatoms.
Ragina pranešti
R. Gleiznys ragina ukmergiškius būti pilietiškus – pastebėjus prekybos vietoje pasibaigusio galiojimo produktus, pranešti apie tai šios įstaigos administracijai, vadovams, kad produkto nenusipirktų kitas pirkėjas.
Net parsinešus į namus sugedusį produktą, nepatingėti grįžti į parduotuvę – pateikus mokėjimo kvitą, pirkėjui turi būti grąžinami pinigai. Svarbu neskubėti išmesti kasos čekio.
Jei nepavyksta gražiuoju susikalbėti su prekybininkais, siūloma kreiptis į Ukmergės valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Pranešti galima telefonu 63541 bei nemokama linija 8 800 40403.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ