Kaimo turizmo sodybų šeimininkai teigia, jog krizė jų verslui pakišo koją. Lankytojų, lyginant su praėjusia vasara, sumažėjo. Ukmergės rajone įsikūrusių kaimo turizmo sodybų nuomos kainos siekė nuo trijų šimtų iki šešių tūkstančių litų. Tačiau sunkmečio laikotarpiu savininkai kainas mažina.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Ukmergės rajone yra trylika kaimo turizmo sodybų – trys Veprių ir Vidiškių, dvi Želvos ir Žemaitkiemio ir po vieną Pabaisko, Pivonijos, Siesikų seniūnijose. “Ilgajo” kaimo turizmo sodyba įsikūrusi ant Ilgajo (Šinkūnų) ežero kranto. Pasak savininko Sigito Gelumbausko, čia žmonės dažniausiai atvyksta švęsti jubiliejų, vestuvių, kitų švenčių. Čia yra vietos seminarams, konferencijoms. Sodyboje gaminamas maistas. Atvykusieji gali paplaukioti atvirame baseine, pasikaitinti pirtyje, pasilepinti kubile. Siūloma pažaisti tinklinį, krepšinį, badmintoną. Ilgajo ežere galima paplaukioti vandens dviračiais, valtelėmis, pažvejoti.
Kaimo turizmo sodybų šeimininkai teigia, jog krizė jų verslui pakišo koją. Lankytojų, lyginant su praėjusia vasara, sumažėjo. Ukmergės rajone įsikūrusių kaimo turizmo sodybų nuomos kainos siekė nuo trijų šimtų iki šešių tūkstančių litų. Tačiau sunkmečio laikotarpiu savininkai kainas mažina.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Kaimo turizmas vilioja natūraliu grožiu.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
S. Gelumbauskas priklauso Kaimo turizmo asociacijai, todėl informacija apie “Ilgajo” sodybą ir visas paslaugas pateikta internetiniame šios asociacijos tinklalapyje. Nors sodybos nuomos kainos tinklalapyje nurodytos aukštos, šeimininkas sako, jog užsakovams visada taikomos nuolaidos: „Klientai pasiskambina ir dėl kainos susitariam. Jei vasara bus gera, tikiuosi, kad žmonės užsuks į mūsų sodybą.“
Miškų apsuptyje glaudžiasi sodyba „Juodasis namas“. Mūsų rajono kaimo turizmo pradininkai – vepriškiai Kamilė ir Rimvydas Bajorinai tikina nejaučiantys klientų stygiaus. „Lyginant su praėjusiais metais, skirtumo nejaučiame, užsakymų turime visai vasarai, jie priimami iš anksto. Tik pasikeitė užsakovai. Anksčiau daugiau bendradarbiaudavome su įmonėmis, dabar daugiau užsisako privačių žmonių“, – sakė K. Bajorinienė. „Juodojo namo“ savininkai neslepia, jog kainos jų sodyboje, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo dvigubai. Poilsiautojai gali mėgautis japoniška pirtimi po atviru dangumi, taip pat garine pirtimi, pasipliuškenti tvenkinyje, pažvejoti. Sodyboje įrengtos krepšinio bei tinklinio aikštelės, gaminamas maistas. K. ir R. Bajorinai siūlo pailsėti „Sodyboje dviems“. Už romantišką savaitgalį dviese miškų apsuptyje prašoma 300 litų. Norinčiųjų pailsėti šioje sodyboje taip pat nestinga.
Jelenos Žvinienės sodyba „Žirnaja“ – prie vaizdingo Žirnajų ežero. Čia siūlomi dviviečiai liuksai, dviviečiai kambariai. Yra penkių vietų su visais patogumais namelis bei iš rastų suręsta jauki trobelė prie pat ežero kranto. Sodyboje įrengta 50 vietų konferencijų salė. Pasak J. Žvinienės, klientų šiais metais yra mažiau nei pernai. „Sodyboje nebevyksta mokymai ir seminarai, kuriuos užsakydavo įvairios firmos. Šių užsakymų beveik nebeliko“, – sakė sodybos savininkė. Ji džiaugiasi nuolatiniais klientais, kurie čia atvyksta iš Vilniaus ir Kauno bei ilsisi šeimomis. Jiems taikomos ypatingos nuolaidos. Sodyboje – kaimiška pirtis su beržinėmis vantomis, lauko teniso ir krepšinio aikštelės, šaudykla. Čia galima pažaisti biliardą, pašaudyti iš lanko, paminti vandens dviračius, paplaukioti po ežerą valtimis ar pažvejoti. Klientams pateikiamos čia pat auginamos ekologiškos daržovės. Maistą atvykusieji gali gaminti ir patys. Vaikų laukia žaidimų aikštelė bei mini zoologijos sodas. Sodyba užsakoma vestuvėms, kitoms šventėms.
Pivonijos seniūnijoje Urnėžių kaime esanti Birutės Norušaitienės sodyba vasarą nebūna tuščia. Savininkė sakė, jog lankytojus į sodybą priims tik nuo liepos mėnesio, nes dabar vyksta remonto darbai. „Žinoma, žmonių sumažėjo, tačiau mes visą vasarą ir rugsėjo mėnesiui jau turime užsakymų. Kainos, lyginant su praėjusiais metais, taip pat mažesnės. Su klientais aptariame, kiek jie laiko praleis sodyboje, ko pageidaus, tuomet ir kainą suderiname“, – sakė B. Norušaitienė. Į sodybą pailsėti atvyksta ne tik šeimos, čia švenčiamos vestuvės, vyksta klasės draugų susitikimai. Šeimininkai svečiams maitinimo neteikia, atvykusieji maistą gamina patys.
Vytauto Masiuko etnografinio stiliaus sodyba – Želvos seniūnijos Virbalų kaime. Joje ramų poilsį ant nedidelio ežero kranto pasirenka nuolatiniai klientai, kurie, pasak šeimininko, dažniausiai atvyksta iš Vilniaus, Kauno, net iš Maskvos. „Žmonės sodyboje ilsisi nuo savaitės iki mėnesio. Poilsį užsisako iš anksto. Kainas, kaip ir visur, sumažinau. Atvykę žmonės mėgsta ne tik pasikaitinti pirtyje, bet ir žvejoti, uogauti, grybauti“, – atviravo V. Masiukas.