Asta KROGERTIENĖ
Policijos komisariato atstovė spaudai
Praėjusį sekmadienį rajono policijos komisariate buvo pradėti trys ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje.
Apie 12.33 val. telefonu gautas pranešimas iš Dainavos – namuose siautėjo neblaivus A. J. (g. 1959 m.). Jis primušė savo podukrą 21-erių metų D. V., tampė ją už plaukų ir spardė. Vėliau kirviu ir pistoletu grasino podukros vyrui. Atvykę policijos pareigūnai neblaivų vyriškį sutramdė, pristatė į policijos komisariatą. Jis buvo dviems paroms sulaikytas.
Kitas moters, prašančios pagalbos, skambutis suskambėjo 14.13 val. Vyro smurtą teko patirti ukmergiškei M. U. (g. 1950 m.). Girtas sutuoktinis N. U. (g. 1956 m.) visą agresiją išliejo mušdamas žmoną, ją stumdė ir smaugė. N. U. pastarąsias dešimt dienų gerdavo kasdien. Policijos pareigūnai smurtautoją pristatė į policijos komisariatą ir sulaikė dviems paroms, jam nustatytas sunkus girtumo laipsnis.
Pas ukmergiškę V. P. (g. 1960 m.) pareigūnai nuskubėjo apie 17.21 val., kuomet buvo gautas pranešimas, kad J. P. (g. 1960 m.) namuose smurtauja. Vyras, mušęs, spardęs ir smaugęs žmoną, buvo sulaikytas dviem paroms ir patalpintas į areštinę. Jam nustatytas lengvas girtumo laipsnis.
Ukmergės rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Inga Malinauskienė pastebi – tokių pranešimų padažnėja savaitgaliais, o smurtą visuomet lydi alkoholis.
Nuo gruodžio 15 d., kuomet įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, rajono policijos komisariate jau pradėti 22 ikiteisminiai tyrimai. Tiek ikiteisminių tyrimų dėl smurto šeimoje nebuvo pradėta per visus praėjusius metus. „Tai parodo, kokia gili ši problema. Moterys tylėjo, nes pradėti ikiteisminiam tyrimui buvo reikalingas jų pareiškimas. Dabar pareiškimas nėra būtinas, o smurtautojas iš karto yra atskiriamas nuo aukos“, – sako I. Malinauskienė.
Visais atvejais, kai buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje, smurtautojai buvo sulaikyti ir uždaryti į areštinę. Vėliau jiems buvo paskirtos Baudžiamojo proceso kodekse numatytos kardomosios priemonės – pasižadėjimas neišvykti ir nesiartinti bei nebendrauti su nukentėjusiuoju arba gyventi skyriumi. Taip pat vadovaujantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, užtikrinant smurtą patyrusio asmens apsaugą, smurtautojai buvo įpareigoti laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos.