Ukmergės rajono valdžia imasi priemonių, kurios turėtų pagelbėti ištempti iš skolų duobės savivaldybės biudžetą. Įsiskolinimai jau peržengė 40 milijonų litų – taip išaugę jie dar niekuomet nebuvo.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Antradienį vykusiame rajono tarybos posėdyje politikai buvo informuoti apie dabartinę situaciją savivaldybės biudžete bei priemones jo subalansavimui. Informaciją pateikė rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas.
Jis priminė, kad patvirtintas šių metų biudžeto pajamų planas – 90 mln. 63 tūkst. Lt. Tačiau lėšų poreikis net 30 proc. didesnis.
Pasak S. Jackūno, iki ekonominės krizės, 2008-aisiais, į savivaldybės biudžetą buvo gauta 106 mln. 536 tūkst. Lt. Tai – beveik 16,5 mln. Lt daugiau nei planuojama gauti šiemet.
Šiuo metu savivaldybės skola siekia 40,9 mln. Lt. Iš jų 29,2 mln. – paskolos.
Ukmergė artėja prie paskolų limito ribos – pagal Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymą, mūsų savivaldybė gali būti skolinga bankams iki 31,6 mln. Lt.
Viena pagrindinių skolų augimo priežasčių – įvairūs europiniai projektai. Prisidėti prie jų vykdymo privalome, tačiau – tik skolintomis lėšomis. Tai smarkiai didina įsiskolinimus.
Vienas iš savivaldybės pajamų šaltinių – mokesčiai. Šiemet planuota jų gauti 36 mln. 563 tūkst. Lt. Iki rugsėjo 1 gauta 63,5 proc. metinio plano.
Didžioji mokesčių riekė – gyventojų pajamų mokestis, jo gauta 12 mln. 56 tūkst. Lt. Nekilnojamojo turto mokesčio – 1 mln. 41 tūkst. Lt. Vietinės rinkliavos už atliekų surinkimą gauta 1 mln. 899 tūkst. Lt.
Ar bus įvykdytas metinis biudžeto pajamų surinkimo planas, dar neaišku.
Siekiant išspręsti problemas, kilusias dėl Ūkio banko veiklos sustabdymo, rajono taryba dar vasarį buvo priėmusi sprendimą dėl paskolos iš Finansų ministerijos suteikimo valstybės deleguotų funkcijų vykdymui užtikrinti. Tačiau šios paskolos suteikimas buvo atidėtas.
S. Jackūnas išdėstė pagrindines priemones, kurias yra numačiusi rajono valdžia biudžeto subalansavimui.
Šiame sąraše – savivaldybės administracijos išlaidų, viešosios pirties paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš savivaldybės biudžeto tvarkos peržiūrėjimas, vietinės rinkliavos už komunalines atliekas surinkimo kontrolės stiprinimas.
Peržiūrėti ketinama ir benamių šunų ir kačių kontrolės programos finansavimą. Neapsieita be kertinių savivaldybės klausimų – šilumos kainos mažinimo galimybės, šilumos sąnaudų biudžetinėse įstaigose mažinimo.
Numatoma biudžetinių įstaigų sutaupytas lėšas panaudoti įsiskolinimams dengti. Per 8 mėnesius savivaldybės biudžetinės įstaigos dėl darbuotojų ligos, neužimtų etatų ir kitų priežasčių sutaupė 313 tūkst. Lt, o iki metų pabaigos planuoja sutaupyti dar beveik 98 tūkst. Lt darbo užmokesčiui skirtų asignavimų.
Kartu su socialinio draudimo įmokoms numatytomis lėšomis planuojama sutaupyti 0,5 mln. Lt. Šie pinigai bus panaudoti lėšas sutaupiusių įstaigų įsiskolinimams dengti.
Jau kreiptasi į Socialinės apsaugos ir darbo bei Švietimo ir mokslo ministerijas su prašymais skirti papildomų lėšų. Tai susiję su Ūkio banko žlugimu. Ūkio banke „užstrigo“ savivaldybės beveik 6 mln. litų. Didžiausią įšalusių lėšų dalį sudaro šių ministerijų kuruojamoms funkcijoms vykdyti.
Rajono valdžia taip pat planuoja sustiprinti savivaldybės teritorijoje esančio neprižiūrimo nekilnojamojo turto kontrolę. Bus tęsiamas ir biudžetinių įstaigų tinklo optimizavimas.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ