Anykščių rajone kadaise gyvavusį Albitiškių kaimą dabar žemėlapyje vargiai berastume. Tačiau Ukmergėje gyvenančiam Juozui Račickui tai – viena brangiausių vietų, kurioje dalį savo širdies jis palieka, šią žemę gražindamas paminklais.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Kavarske esančios bažnyčios šventorių neseniai papuošė J. Račicko rūpesčiu pastatyta Jėzaus Kristaus skulptūra. Šios apylinkės vyrui ypač brangios, nes minėtame kaime Kavarsko valsčiuje prabėgusi visa vaikystė.
Tolesni jo prisiminimai skaudūs – susiję su šeimos tremtimi į Sibirą. Tačiau širdgėla seniai atlėgo, ir ponas Juozas šiandien be nerimo veide pasakoja apie sunkų darbą nuo 14 metų, svetur bėgusią kasdienybę. Reikšmingomis vadina įgytas mokslo žinias: technikos mokyklą Belgrade jaunas albitiškietis paliko kaip garvežio mašinistas.
Mintimis sugrįžęs į anuos laikus, pašnekovas dalijasi ir neįprastais prisiminimais. Prisipažįsta, jog kai kurie jų pačiam ligi šiol kelia nuostabą ir verčia karštai tikėti Dievo apvaizda.
Lydi neįprasti potyriai
J. Račickas puikiai pamena vieną paskutinių tremtyje praleistų vakarų. Ruošdamasis grįžti į gimtinę, nutarė atsisveikinti su bičiuliais. Kalbos apie gimtąją Lietuvą užsitęsė ligi pusiaunakčio, ir namolio teko skubėti spaudžiant, kaip pats sako, 30 laipsnių šalčiui.
Tas jausmas vyrą lydi ligi šiol: „Toks nepaaiškinamas silpnumas, miegas tąsyk suėmė… Atrodė – taip šalta ir negera, jog nė žingsnio daugiau nebegaliu paeiti. Norėjosi kristi vietoje ir apie nieką nebegalvoti. Tačiau kažkas lyg sulaikė, ragino neklupti, nepasiduoti silpnumui…“ Jis neabejoja, jog būtų mirtinai sušalęs, bet staiga pajuto, kaip sugrįžta jėgos…
Panašius pojūčius pašnekovas neslepia siejantis su Aukščiausiojo parama, kuri, anot jo, lydėdavusi daugelyje nemalonių gyvenimo situacijų. Apie tai galėtų papasakoti ne vieną istoriją. „Tą pagalbą ir globą jaučiu ne vien širdimi. Teko patirti ir, rodos, neįtikėtinų dalykų. Todėl visąlaik kirbėdavę – lyg skolą kokią turėčiau atiduoti“, – šypsosi ponas Juozas.
Tačiau nepavyko išvengti skaudžios lemties, atsiuntusios artimuosius ištikusią nelaimę.
Vyras pasakoja apie sunkiai paaiškinamą įspūdį, patirtą sykį žuvaujant ežere. Ramus vanduo aplinkui valtį staiga ėmė drumstis, garuoti, tykšti… Išsigandęs jis parskubėjo namo. Čia laukė skaudi žinia: mirė jo brolio sūnus, kuriam buvo vos keturiasdešimt metų…
Dovana – visai bendruomenei
J. Račickas sako ne vienus metus audęs mintį, kaip galėtų įprasminti savo padėką. Nutaręs pastatyti Jėzaus Kristaus skulptūrą, ėmė domėtis galimybėmis įsigyti, lankėsi pas gamintojus. Tai, ko ieškojo, surado Vidiškiuose esančiose paminklų dirbtuvėse – ten ir įsigijo granitinį 1,52 m dirbinį.
Pašnekovas dėkingas įmonės kolektyvui, darbininkams, kurie padėjo nuvežti ir pastatyti skulptūrą šalia Kavarsko bažnyčios. „Sulaukiau ne tik klebono, bet ir miestelio bendruomenės padėkų už tokią gražią dovaną“, – džiaugiasi jis.
Sumanymui išleistų nemažų pinigų vyrui negaila. „Juk mums su žmona Bronislava nieko per daug nereikia, visko užtenka. Gražiai bendraujam su jos giminaičiais, vieni kitiems padedam, tad ir kilniam tikslui po truputį sutaupiau“, – atvirauja ponas Juozas.
Jėzaus Kristaus skulptūra – šeštasis vyro rūpesčiu pastatytas paminklas. Jo iniciatyva vandentiekio įmonės, kurioje 30 metų dirbo, teritoriją papuošė medinė moters skulptūra. Prie Vytauto g. 61 namo iškilo tūkstantmetį minėjusiai Lietuvai skirta skulptūra.
Gimtuosius Albitiškius puošia medinis ir metalinis kryžiai bei paminklinė akmeninė lenta, skirta įamžinti jau nebeegzistuojančio kaimo istoriją.
Nuotr. Juozas Račickas įgyvendino seną sumanymą – Kavarsko bažnyčios šventoriuje pastatė Jėzaus Kristaus skulptūrą.
Asmeninio archyvo nuotr.