Į „Ukmergės žinių“ redakciją kreipėsi Pivonijos seniūnijos, Graužiečių kaimo gyventojas Albertas Vėbra, norėdamas išsiaiškinti, kodėl Gerseniškių gatvėje esančioje didelių gabaritų buitinių atliekų aikštelėje negalima priduoti šiferio. Žmogus pasakojo, kad nepavykus šiferio palikti šioje aikštelėje, paskelbė paieškas, kur galėtų jį išvežti.
Ir rado – asbesto atliekas priėmė tokia pati didelių gabaritų aikštelė Anykščiuose.
Vyras stebisi, kodėl mūsų mieste dažnai viskas kažkaip sukomplikuojama – aikštelė yra, ji erdvi, vietos tikrai pakanka, o šiferio neima. Atliekų vietinę rinkliavą valdžia įvedė, o dėl infrastruktūros kūrimo nebesuka galvos.
„Ko paskui pykstame, kad pamiškės šiukšlių pilnos? Tikrai ne visi per galvas versis, kol atsikratys šių atliekų krūva – nuveš iki artimiausio griovio ir išvers“, – svarsto pašnekovas.
Ukmergės rajono savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vilija Grabauskienė sako, kad skirtinga tvarka didelių gabaritų aikštelėse yra dėl to, kad Anykščių aikštelė priklauso Utenos regiono atliekų tvarkymo centrui. Tuo tarpu mūsų – Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui (VAATC).
Anot jos, Kazokiškių komunalinių atliekų sąvartyno patvirtintame VAATC‘o Taršos integruotos kontrolės ir prevencijos leidime šiferio priėmimas nėra numatytas.
Vedėja paaiškino, kad į didelių gabaritų aikštelę gyventojai turėtų atvežti namų ūkiuose susidarančias atliekas, kurios negali būti šalinamos kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis.
Aikštelėje priimamos stambiosios atliekos (baldai, buities prietaisai, televizoriai, lengvųjų automobilių padangos ir pan.), perdirbimui į antrines žaliavas tinkančios atliekos (stiklas, plastmasės, metalai, makulatūra), statybinės ir griovimo atliekos (plytos, betonas, mediena, stiklas, plastikai, metalų mišiniai, izoliacinės medžiagos, turinčios gipso), buities pavojingos atliekos (buitinės chemijos gaminiai, dažų, lakų ir apdailos medžiagų atliekos, lengvųjų automobilių akumuliatoriai ir autokosmetikos priemonės, elektroninė technika).
Gamybos atliekos, sunkvežimiais pristatomos namų statybos ir griovimo atliekos, buities pavojingos atliekos didesnėje negu 10 l taroje į aikštelę nepriimamos. Taip nepriimamos ir ruberoido atliekos. Tokias atliekas reikia pristatyti tiesiai į šių atliekų tvarkymo vietas.
Kokios perspektyvos laukia ukmergiškių? Ar Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras neketina įtraukti į atliekų, priimamų didelių gabaritų aikštelėje, sąrašą asbesto lakštų bei nuolaužų?
„Suprantama, kad gyventojų namų ūkiai ir jų poreikiai nėra vienodi, todėl pasitaiko situacijų, kuomet žmonės pasigenda konkrečios, jiems rūpimos, atliekos priėmimo galimybės aikštelėje“, – sako Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Lukas Andronavičius.
Taip pat jis informavo, kad ruošiasi įgyvendinti Vilniaus apskrities regioniniame 2014–2020 m. atliekų tvarkymo plane numatytą priemonę – įrengti asbesto turinčių atliekų šalinimo aikštelę regioniniame sąvartyne.
„Tuomet atliekų tvarkymo aikštelėse galėsime priimti ir vėliau sutvarkyti asbesto turinčias atliekas“, – apie centro planus kalbėjo vadovas.