Prireikus policijos pagalbos, jos tikimasi sulaukti nedelsiant. Tačiau kartais užtikrinti saugumą gali padėti ne kas kitas, o kaimynai. Todėl gyventojai skatinami glaudžiau bendrauti su gyvenamosios aplinkos žmonėmis ir burtis į saugios kaimynystės grupes.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Saugi kaimynystė skirta paraginti bendradarbiauti, kuriant saugią aplinką, bendruomenės narius, gatvės, namo arba kad ir laiptinės gyventojus. Tačiau mūsų rajone ji dar neįgavusi pagreičio. Nors būtų ypač pravarti kaimuose, policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininko Vlado Butkaus teigimu, ne visos rajono seniūnijos prisijungusios prie šios programos.
Burtis kaimynams patariama tam, kad būtų lengviau užkertamas kelias nusikalstamumui. Anot pareigūno, saugios kaimynystės teritorijoje mažesnė vagysčių, chuliganizmo, kitų pažeidimų tikimybė.
„Gyventojai, pranešdami apylinkės inspektoriui apie prie kaimynų namų besisukiojančius įtartinus asmenis ar, pavyzdžiui, kaime pastebėtus svetimus automobilius, gali apsaugoti savo ir kitų turtą. Tai ypač aktualu dabar, kai kalbama apie euro įvedimą ir padaugėjo sukčių – litų „perskaičiuotojų“, – sako jis.
Pateikia vienos garbaus amžiaus Širvintų rajono gyventojos pavyzdį. Moteris fotografuoja visus kaime pravažiuojančius automobilius. „Apylinkės inspektorius nuvažiuoja, susirenka visą informaciją. Jei išlįstų vagystė ar kažkas kitas, būtų už ko užsikabinti“, – pasakojo pareigūnas.
Prisimena ir iniciatyvių deltuviškių dėka užbaigtą vagysčių miestelyje istoriją: „Deltuvoje naktimis buvo pradėję lankytis vagys. Žmonės, nors ir be saugios kaimynystės, susibūrė, ėmė patruliuoti, ir viskas baigėsi.“
V. Butkus sako, jog įkūrusieji saugios kaimynystės grupę bendradarbiauja su savo apylinkės inspektoriumi: „Jam tiesiogiai galima pranešti apie kilusius incidentus. Kad ir apie namo rūsyje besirenkantį, triukšmaujantį jaunimą.“ Tuo metu policijos pagalbą paskambinus bendruoju pagalbos telefonu, anot jo, galbūt ne visada pavyktų suteikti kuo skubiau.
Saugi kaimynystė, pasak pašnekovo, reikalinga ne vien dėl nusikaltimų prevencijos, bet ir gyventojų gerovės. Pastebima, jog neretai namo gyventojai nė nepažįsta savo kaimynų, į kuriuos kreiptųsi, ištikus bėdai. „Jeigu pas ką nors trūksta vamzdis ir užlieja visą namą, kaimynai negali surasti šeimininko, nes nežino, nei kur dirba, nei kur ieškoti, kam paskambinti“, – sako jis.
Norintieji dalyvauti „Saugios kaimynystės“ programoje turėtų sušaukti bent kelių kaimynų susirinkimą, kuriame dalyvautų ir teritoriją aptarnaujantis apylinkės inspektorius. Išrinktas saugios kaimynystės grupės vadovas pasirašys saugios kaimynystės susitarimą. Taip pat patariama pasikeisti telefono numeriais, o policijos pareigūno duotame lankstinuke susirašyti kaimynų duomenis.
Dėl informacijos šiais klausimais galima kreiptis į V. Butkų tel. (8 340) 60413 arba 8 612 75863.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ