Skaityti negalinčiam vaikui padės virtualioji biblioteka

Skaityti negalinčiam vaikui padės virtualioji biblioteka / ELVIS – patogi sistema

Asta GIRNIENĖ

Lietuvos aklųjų bibliotekos Ukmergės padalinio vyriausioji bibliotekininkė

Skaitymas, regis, – visiems įprastas dalykas. Ką reiškia negalėti skaityti greičiausiai pajuntame, kai nukeliaujame į užsienio valstybę, kurios kalbos nemokame. Visi užrašai tuomet tampa beprasmiai. Nebent turime vertėją, kuris gali išversti nesuvokiamus užrašus.

Vaikai, turintys skaitymo sutrikimų, taip jaučiasi visada. Netgi matydami tekstus savo gimtąja kalba, jie nepajėgia jų perskaityti. Jiems reikia to vertėjo, kuris padėtų suprasti, kas parašyta.

Lietuvos aklųjų bibliotekos administruojama virtuali biblioteka ELVIS (Elektroninių leidinių valdymo sistema) gali būti tuo vertėju.

ELVIS skirta centralizuotai kaupti, tvarkyti ir teikti skaitytojams garsinius ir kitų skaitmeninių formatų leidinius. Registruotis gali visi norintys, tačiau, remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių turėtojų įstatymu, ne visas ELVIS fondas prieinamas kiekvienam. Tačiau vaikai, turintys skaitymo sutrikimų, gali be apribojimų juo naudotis. Reikalingas tik dokumentas, patvirtinantis, jog vaikas turi sutrikimą, negalią ar sveikatos problemą, kuri neleidžia jam skaityti. Pažymas apie skaitymo ir rašymo sutrikimus (disleksiją) Ukmergėje vaikams patvirtina Švietimo pagalbos tarnyba.

Prie ELVIS galima prisijungti naudojantis mobiliuoju įrenginiu su internetu. Čia įkeliami garsiniai ir kiti leidiniai skaitmeniniais formatais: knygos ir žurnalai, filmai su garsinio vaizdavimo takeliu, tekstiniai dokumentai.

ELVIS fondas nuolat didėja. Mokiniai čia gali rasti knygas, kurias turi perskaityti pagal bendrąsias mokymosi programas.

Lietuvoje apie 16–19 proc. specialiųjų ugdymo poreikių turinčių vaikų susiduria su mokymosi sutrikimais, kurių vienas iš simptomų – skaitymo sunkumai. Tai – opi mūsų visuomenės problema.

Disleksija – skaitymo sutrikimas, dažniausiai įtariamas tik vaikui pradėjus lankyti mokyklą. Kuo jaunesniame amžiuje skiriamas specialus dėmesys skaitymo sutrikimų riziką turintiems vaikams, tuo didesnė tikimybė atrasti būdus vaikams padėti, keisti skaitomą spausdintą tekstą į klausomą garsinį, kitaip pateikiant užduotis, suteikiant daugiau laiko joms atlikti.

Kokie vaikai gali naudotis ELVIS?

– Vaikai, turintys raidos, kompleksinių sutrikimų. Raidą įvardijame kaip natūralų žmogaus vystymąsi nuo kūdikystės iki brandos. Kažkuriame vystymosi etape atsiranda sutrikimas, kuris lemia vaiko nesėkmę, susidūrus su spausdintomis įprastinėmis knygomis. Tai, pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimai ar kitokie raidos sutrikimai. Taip pat gali pasireikšti ir kompleksiniai sutrikimai. Kai kurie žmonės yra metų metais prižiūrimi tėvelių, o pastarieji nežino, kad jų vaikų dienas galėtų praskaidrinti įgarsinta knyga.

– Vaikai, patiriantys mokymosi sunkumų. Tai gali būti skaitymo sutrikimai, rašymo sutrikimai. Tai įvardijama kaip disleksija. Jei jūsų vaikučiui ar jūsų mokiniui buvo nustatytas skaitymo ar rašymo sutrikimas, tai yra ta pati disleksija. Gali būti ir kiti mokymosi sutrikimai, kurie apsunkina spausdinto teksto skaitymą, supratimą ar netgi padaro jį neįmanomu. Visi sutrikimai, kurie sukelia mokymosi sunkumų, liudija, kad vaikas gali klausytis įgarsintų knygų.

ELVIS – patogi sistema, kuria gali naudotis visi, kam sunku skaityti spausdintą tekstą. Reikia tik sutvarkyti keletą formalumų ir atsivers kelias į virtualias kalbančių knygų lentynas.

Šiais klausimais Ukmergėje konsultuoja Lietuvos aklųjų bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Asta Girnienė, tel. 8 610 30 067, el. p. ukmerge@labiblioteka.lt, adresas – Vytauto g. 30, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios biblioteka.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *