Šiukš­lių rin­klia­va kurs­to aist­ras

Autorius Ukmergės žinios

 

Ne­se­niai ra­jo­no ta­ry­ba pri­ėmė spren­di­mą nuo ki­tų me­tų pra­džios vi­so­je Uk­mer­gės ra­jo­no te­ri­to­ri­jo­je įves­ti vie­ti­nę rin­klia­vą už ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mą. Pa­skelb­ta in­for­ma­ci­ja apie vie­ti­nės rin­klia­vos dy­džius fi­zi­niams ir ju­ri­di­niams as­me­nims su­lau­kė gy­ven­to­jų kri­ti­kos.

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Sa­vo nuo­mo­nę iš­sa­kė Miš­kų 33 na­mo gy­ven­to­jų ben­dri­jos „Žil­vi­tis“ na­riai. Ben­dri­jos pir­mi­nin­kė Vio­le­ta Kvi­rie­nė sa­ko, kad gy­ven­to­jai ne­su­tin­ka su siū­lo­mu skai­čia­vi­mo bū­du.

 

 

Pa­ga­liau ga­lė­si­me rei­ka­lau­ti, kad šiukš­lės iš kon­tei­ne­rio „ne­lip­tų“.
Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr.







„Ma­no­me, jog ne­lo­giš­ka bui­ti­nes at­lie­kas skai­čiuo­ti pa­gal gy­ve­na­mą­jį plo­tą. Gal šią me­to­di­ką su­da­rė ir kom­pe­ten­tin­ga ko­mi­si­ja, bet mū­sų nie­kaip ne­įti­ki­no, kaip ga­li di­des­nia­me bu­te gy­ve­nan­tis vie­nas žmo­gus šiukš­lin­ti dau­giau nei gy­ve­nan­tis ma­žes­nia­me“, – svars­to pa­šne­ko­vė. Gy­ven­to­jai ti­ki­si, kad rin­klia­vos dy­dis bus nu­sta­to­mas ne spe­cia­lis­tams pa­to­ges­niu bū­du, bet taip, kad ne­bū­tų skriau­džia­mi skur­džiau­si sluoks­niai.

Dau­gia­bu­čiuo­se bei nuo­sa­vuo­se na­muo­se gy­ve­nan­tie­ji sa­ko, kad ir taip jau ant jų pe­čių gu­la di­de­li mo­kes­čiai ar iš­lai­dos už šil­dy­mą. „Tai šis mo­kes­tis bent jau lo­giš­kas – di­des­nį bu­tą ap­šil­dy­ti kai­nuo­ja bran­giau“, – svars­to gy­ven­to­jai.

Ne­pa­ten­kin­ti ir so­di­nin­kai. Jie abe­jo­ja, ar kas nors jų so­duo­se pa­sta­tys šiukš­lių kon­tei­ne­rius, į ku­riuos ga­li­ma bus mes­ti at­lie­kas, nes kas­met tu­rin­tie­ji so­do na­me­lius tu­rės mo­kė­ti po dvi­de­šimt li­tų.

Uk­mer­gei – miš­rus

Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Mo­kes­čių sky­riaus ve­dė­jas Alek­san­dras Gra­žys sa­ko, kad daž­nai rin­klia­va yra su­pran­ta­ma kaip mo­kes­tis už tam tik­rą at­lie­kų kie­kį.

„Tai yra tru­pu­tį ki­taip, nei pa­rai­džiui su­pran­ta­ma. Tai rin­klia­va cen­tra­li­zuo­tam at­lie­kų tvar­ky­mui ra­jo­ne. Lie­tu­va pa­si­skirs­čiu­si į dvi da­lis. Pu­sė sa­vi­val­dy­bių rin­klia­vos dy­dį skai­čiuo­ja nuo plo­to, ki­ta pu­sė – nuo gy­ven­to­jų skai­čiaus. Mes ieš­ko­jo­me so­cia­liai tei­sin­gau­sio bū­do. Pa­si­rin­ko­me miš­rų, ta­čiau ir šis bū­das to­li gra­žu ne ide­a­lus“, – ma­no A. Gra­žys. Pa­sak jo, pri­ar­tė­ju­sį prie ide­a­laus ga­li­ma bū­tų lai­ky­ti tik to­kį bū­dą, jei prie at­lie­kų kon­tei­ne­rių sto­vė­tų svars­tyk­lės ir, iš­mes­da­mas šiukš­les, gy­ven­to­jas iš kar­to su­si­mo­kė­tų pa­gal svo­rį. Nė­ra ko net ir svars­ty­ti – jei toks ir yra tai­ko­mas ko­kio­se nors ša­ly­se, kol kas tai – ne mums.

Ieš­kant pri­im­ti­niau­sio bū­do ap­skai­čiuo­ti rin­klia­vos dy­dį, tar­ta­si su ki­tų sa­vi­val­dy­bių spe­cia­lis­tais, da­ly­vau­ta tarp­tau­ti­niuo­se se­mi­na­ruo­se.

Kon­tei­ne­riai – ne­mo­ka­mai

A. Gra­žys sa­ko, kad so­dų ben­dri­jo­se pla­nuo­ja­ma pa­sta­ty­ti at­lie­kų kon­tei­ne­rius. „Jie ne­sto­vės prie kiek­vie­no so­do na­me­lio, ta­čiau tam tik­ro­se vie­to­se kon­tei­ne­riai tik­rai tu­rės sto­vė­ti. Jei jau nu­sta­to­ma rin­klia­va, tu­ri bū­ti su­tei­kia­ma ir pa­slau­ga“.

Nuo­sa­vų na­mų gy­ven­to­jai iki šiol tu­rė­jo su­si­mo­kė­ti už prie na­mų sta­to­mus at­lie­kų kon­tei­ne­rius. Ve­dė­jas tei­gia, jog įve­dus rin­klia­vą už ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mą, ope­ra­to­rius pri­va­lės ap­rū­pin­ti vi­sas at­lie­kų su­si­da­ry­mo vie­tas kon­tei­ne­riais. Gy­ven­to­jai bei įmo­nės jais bus ap­rū­pi­na­mi ne­mo­ka­mai.

Ant vie­no kur­pa­lio?

Kai ku­rių įstai­gų bei biu­rų tar­nau­to­jams ky­la abe­jo­nių, ar lo­giš­ka tai­ky­ti vie­no­dą ta­ri­fą to­kioms skir­tin­goms at­lie­kų su­si­da­ry­mo vie­tų gru­pėms, kaip įstai­gos, kon­to­ros, biu­rai ir vieš­bu­čiai bei kai­mo tu­riz­mo so­dy­bos.

Pa­sak ve­dė­jo, pa­grin­di­nis in­for­ma­ci­jos apie rin­klia­vos dy­dį pa­tei­ki­mo tiks­las ir bu­vo su­lauk­ti kuo dau­giau pa­siū­ly­mų, klau­si­mų ar net kri­ti­kos. „Juk tai ne ga­lu­ti­nis rin­klia­vos dy­džių nu­sta­ty­mo va­rian­tas, bet pro­jek­tas. Dėl to ir skel­bia­me vie­šai, kad pa­tys ieš­ko­me so­cia­liai tei­sin­giau­sio bū­do“.

Klai­din­gai su­pra­to

Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Mo­kes­čių sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Ju­li­ja Gri­ciū­tė sa­ko, kad in­for­ma­ci­ja apie vie­ti­nės rin­klia­vos dy­džius skir­ta gy­ven­to­jams, įmo­nių va­do­vams. Su pa­siū­ly­mais, pa­sta­bo­mis jie ga­li kreip­tis į sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tus. Sa­vo nuo­mo­nę jau iš­sa­kė ke­lio­li­ka uk­mer­giš­kių.

Dau­giau­sia te­le­fo­nu bei elek­tro­ni­niu paš­tu dis­ku­tuo­ja pri­va­čių na­mų bei bu­tų gy­ven­to­jai. Ne vie­nas jų su­pra­to ga­lin­tis pa­si­rink­ti me­ti­nio rin­klia­vos dy­džio nu­sta­ty­mo bū­dą – ar­ba pa­gal gy­ven­to­jų skai­čių, ar­ba pa­gal plo­tą. Iš tie­sų taip nė­ra: fi­zi­niams as­me­nims pro­jek­te tai­ko­mas miš­rus bū­das – rin­klia­vos dy­dis pri­klau­so nuo as­me­nų skai­čiaus ir gy­ve­na­mo­jo būs­to plo­to.

„Ne vi­si su­pra­to, ko­kiu tiks­lu skel­bia­ma ši in­for­ma­ci­ja. Gal­vo­ja, kad me­ti­nius vie­ti­nės rin­klia­vos dy­džius jau pa­tvir­ti­no ra­jo­no ta­ry­ba“, – aiš­ki­no J. Gri­ciū­tė. Ji pa­ti­ki­no, kad taip nė­ra – spren­di­mas bus pri­im­tas iš­klau­sius gy­ven­to­jų nuo­mo­nę, kon­struk­ty­vius pa­siū­ly­mus.

 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *