Šilumos vartotojų laukia pokyčiai

Autorius Vaidotė Šantarienė
Šilumos vartotojų laukia pokyčiai / Autorės nuotr. Įmonės veiklą apžvelgė UAB „Ukmergės šiluma“ vadovai.

Sąskaitos už šilumą gyventojams kitais metais žadamos mažesnės. Prie to prisidės ir atnaujinamas šilumos ūkis. Tokiais pažadais ir darbų planais pasidalijo UAB „Ukmergės šiluma“ vadovai, baigiantis metams į susitikimą pakvietę žiniasklaidos atstovus.

Susitikime dalyvavo įmonės direktorius Vydas Paknys, valdybos pirmininkas, savivaldybės administracijos direktorius, Stasys Jackūnas, vyriausiasis inžinierius Gimantas Bernotas ir vyr. buhalterė Eugenija Šniurevičienė.

Įmonės vadovai vienu didžiausių šių metų projektų, kuriam teko pagrindinės investicijos, įvardija naują biokuro katilą. 6,5 MW galios katilas su kondensaciniu ekonomaizeriu pradėti eksploatuoti metų pradžioje. Tai bei modernizuota kitų katilinių įranga leido sumažinti šilumos gamybos kainą vartotojams, nes gaminant tą patį šilumos energijos kiekį sutaupoma gamtinių dujų.

Minėtam projektui skirta ES parama. Pasak G. Bernoto, tam skirtos lėšos su investicijomis į įrangos tobulinimą sudarys apie 2,5 mln. Eur.

Taip pat kapitališkai suremontuotas susidėvėjęs Šventupės katilinės katilas. Pakeista po dujinį katiliuką kiekvienoje mažoje katilinėje – jų įmonė valdo dešimt: viena – Vytauto g. 4, septynios – Pašilėje ir dvi – Deltuvos miestelyje. Mažinti dujų suvartojimą leidžia ir nauja automatinio vandens ruošimo įranga.

„Be ES paramos įmonė nepakeltų tokios modernizavimo naštos“, – sako direktorius V. Paknys. Reikšminga vadina metų viduryje pasirašytą sutartį su nepriklausomu šilumos gamintoju UAB „Ukmergės katilinė“: „Jų parduodamos šilumos kaina 10 proc. mažesnė nei mūsų pasigaminimo savikaina.“

Kaina mažės

Anot jo, valstybinė kuro kainodaros politika energetikos įmonėms šiuo metu nedėkinga. Didelę kuro dalį sudaro gamtinės dujos, kurios brango. „Ukmergės šiluma“, vadovo teigimu, už megavatvalandę mokėjo daugiau nei dvigubai, lyginant su vidutine rinkos kaina. Mat pirkti dujas iš privalomojo dujų tiekėjo įpareigoja įstatymas. Tuo metu biokuras perkamas per biržą.

„Kitąmet dujų kaina, Seimui priėmus įstatymo pakeitimus, nebebus tokia skaudi. Naudą ir perspektyvas pajusim nuo 2016 metų, o šiemet vartotojai dar turi mokėti tiek, kiek patvirtinta pagal metodiką. Tačiau techniniai sprendimai turės poveikį, norint sutaupyti“, – sako V. Paknys.

Nauja šilumos kaina, palyginti su galiojančia, mažėja nuo 7,53 ct/kWh iki 6,25 ct/kWh, t. y. 1,28 euro cento (17,0 proc.). Tai – didžiausias pokytis nuo 2012 metų, kai, anot jo, kaina buvo 8,5 cento. Naujoji – 6,25 – bus taikoma nuo sausio 1 d. Gyventojai, vasarį mokėdami už sausio mėnesį, jau pajus pokyčius. Žinoma, kaina priklausys ir nuo orų.

Susitikime kalbėta ir apie tai, jog sprendimas visiškai atsisakyti dujų netinkamas, jei dėl sutrikimų ar kitų priežasčių jų nebūtų kuo pakeisti. 2016 m. RK-1 katilinės zonoj bus naudojama 85 proc. biokuro, RK-2 – vien dujos, nes nėra galimybės kūrenti biokuru. RK-3 – apie 60 proc. biokuro, kuris perkamas iš nepriklausomo gamintojo.  

Davė naudos

„Ukmergės šilumos“ valdybos pirmininkas S. Jackūnas pažymėjo, jog naudos šilumos vartotojams duoda ir namų renovacija. Pasak jo, 12 renovuotų daugiabučių jau priduota, pritarta dar 37 rajono namų renovacijai. Vertinant apšiltintų namų mokamą kainą už šilumą, bus atliekama stebėsena, kviečiami ekspertai.

Keis vamzdynus

Kalbėdamas apie kitų metų investicijas, įmonės vyriausiasis inžinierius G. Bernotas minėjo laukiančius didžiausius – šilumos trasų atnaujinimo darbus. Pivonijos mikrorajone RK-3 katilinės teritorijoje numatyta pakeisti apie 1,5 km magistralinių vamzdynų į bekanalę trasą. Dukstynos mikrorajone – apie 300 m, daugiausia – S. Daukanto gatvėje. Tai bus susiję ir su Veterinarijos gatvės rekonstrukcija. 

Toliausiai nuo RK-3 katilinės esančioje Jaunimo gatvėje numatoma įrengti apie pusės megavato galios biokuro katilą, sprendžiant šilumos nuostolių mažinimo šiuose namuose ir kitas problemas.

Atsinaujino

Susitikime pasidžiaugta atsinaujinusiu įmonės administraciniu pastatu ir katiline, baigiamu kurti nauju informatyvesniu tinklalapiu. Įmonėje neseniai įdiegta dispečerinio valdymo sistema, leidžianti greičiau ir patikimiau valdyti miesto katilines. Iš kompiuterinės valdymo bazės stebint įrenginių darbą, nebereikia į jas važinėti.

Besibaigiančių metų pokyčiai „Ukmergės šilumoje“ buvo susiję ir su valdžios kaita. Raimondas Ragauskas, kurį pakeitė buvęs rajono meras V. Paknys, dabar – vienas iš UAB „Širvintų šiluma“ vadovų. Keitėsi ir įmonės valdyba. Ji sudaryta iš trijų narių.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *