BNS konferencijų salėje pirmadienį surengta spaudos konferencija, kurios metu pristatytos Ukmergės rajono savivaldybės pertvarkos šilumos ūkyje. Susitikime su šalies žiniasklaidos atstovais dalyvavo rajono meras Algirdas Kopūstas, kiti atsakingi asmenys, pristatę šilumos ūkio pertvarkos aktualijas.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šilumos ūkis Ukmergėje – jau seniai problema Nr.1.
Šilumos ūkio perėmimas Ukmergėje yra virtęs tikru kriminalu. Dėl UAB „Miesto energija“ direktoriaus Artūro Stravinsko ir jo advokato elgesio teisme policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas. Teisėsaugos pagalbos šaukiasi ir „Miesto energijos“ vadovai, teigdami, kad buvo užgrobta jų įmonei teisėtai priklausanti, aukcione įsigyta Šventupės katilinė.
Trukdė teismui
Problemos prasidėjo rajono savivaldybei nutraukus sutartį su UAB „Miesto energija“ ir bandant atsiimti turtą.
Kadangi „Miesto energijos“ vadovai vengė susitikti su šilumos ūkio turto perėmimo komisija, savivaldybė kreipėsi į Ukmergės rajono apylinkės teismą, prašydami taikyti laikinas apsaugos priemones ir įpareigoti „Miesto energiją“ perduoti turtą.
Prašymą nagrinėjęs teismo pirmininkas Evaldas Pašilis priėmė nutartį, kad visas išnuomotas ir naujai sukurtas turtas skubiai turi būti perduotas savivaldybei valdyti.
Birželio 3-iąją teismo pirmininkas, nagrinėjantis šią civilinę bylą, surengė nutarties išaiškinimą.
Įstatymai numato nutarties išaiškinimą be jos pakeitimo. Tačiau, pasak E. Pašilio, „Miesto energijos“ direktorius ir jo advokatas įkyriai prašė pakeisti nutartį. Be to, pastebėta, kad A. Stravinskas mobiliuoju telefonu įrašinėja tai, kas vyksta teismo pirmininko kabinete. E. Pašilis liepė telefoną padėti ant stalo ir iškvietė policiją. Pareigūnai dėl trukdymo teisėjui pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Nupjovė spynas
Teisėsaugos pagalbos šaukiasi ir „Miesto energiją“ valdančios „E Energijos“ vadovas Virginijus Strioga. Anot jo, birželio 2-osios vakarą Ukmergės rajono savivaldybės atstovai, padedami policijos pareigūnų, nupjovė Šventupės katilinės durų spynas, išdaužė langą ir įsiveržę į patalpą išvarė katilinę prižiūrintį jų įmonės darbuotoją. Valdžios atstovai sustabdė katilinę ir Šventupės miestelio gyventojai liko be karšto vandens. Šventupės katilinė – jų įmonės aukcione įsigytas objektas.
„Tokio įžūlaus privačios nuosavybės nusavinimo ir brutalios jėgos demonstravimo atvejo, kai ignoruojamos įstatymuose numatytos priemonės ir visuomenės interesas, Lietuvoje dar nebuvo.
Labiausiai apmaudu dėl niekuo dėtų Šventupės gyventojų, tapusių teisinio neraštingumo ir politinių ambicijų įkaitais”, – sakė V. Strioga.
Anot jo, šiuo metu Ukmergės rajone licenciją teikti šilumą turi vienintelė „Miesto energija“, todėl savivaldybės atstovų manevrai kelia grėsmę viso rajono aprūpinimui šiluma ir karštu vandeniu, nes šios licencijuojamos paslaugos tiekimui užtikrinti šiuo metu jie neturi teisės.
V. Striogos įsitikinimu, jei bus sustabdytos ir Ukmergės katilinės, ukmergiškiai liks be karšto vandens mažiausiai trims mėnesiams, net teisėtai tik per tokį laiką įmanoma gauti licenciją.
„Miesto energija“ praėjusią savaitę apskundė teismui antstolės Jūratės Blažienės veiksmus dėl Šventupės katilinės perėmimo ir paprašė ją nušalinti nuo tolesnio teismo nutarties vykdymo.
Reikalauja užtikrinti vartotojų teises
Nacionalinės dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lygos prezidentas Kęstutis Grinius dėl vartotojų teisių užtikrinimo Ukmergėje raštu kreipėsi į UAB ,,Miesto energija”, Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją bei Ukmergės rajono savivaldybės merą.
,,Miesto energijos”, kuri turi šilumos ir karšto vandens tiekėjo licenciją ir privalo užtikrinti šilumos ir karšto vandens tiekimą Ukmergės rajone, prašoma nedelsiant atnaujinti karšto vandens tiekimą Šventupės vartotojams.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos prašoma užtikrinti jos kontroliuojamą licencijuojamą veiklą.
Rajono mero prašoma netrukdyti vykdyti licencijuojamos veiklos garantuotą šilumos ir karšto vandens tiekimą.
Visoms šalims primenama, kad šilumos ir karšto vandens nutraukimo tvarka reglamentuojama įstatymu ir niekas savavališkai negali nutraukti šilumos ir karšto vandens tiekimo.
Dėl savavališko šilumos ir karšto vandens tiekimo nutraukimo, pareigūnų baudžiamos atsakomybės ir viešo vartotojų intereso gynimo Lyga taip pat kreipėsi į LR generalinį prokurorą.
Sudarytas grafikas
Tuo tarpu pirmadienį rajono savivaldybėje toliau buvo derinami šilumos ūkio turto perėmimo klausimai. Anot vicemero Grigorijaus Malčanovo, pagal sudarytą turto perėmimo grafiką birželio 8 dieną turėtų būti perimta Pivonijos mikrorajono gyventojams šilumą tiekianti „Šilo“ katilinė, 9 dieną – šalia Vaikų globos namų esanti III katilinė, 10 dieną – ,,Miesto energijos” administracijos pastate esantis turtas, 11 dieną – Klaipėdos gatvėje esanti katilinė. Sustabdžius šias katilines gyventojai neteks karšto vandens.