Šilumos ūkį savivaldybė sieks išlaikyti savo rankose

Autorius Ukmergės žinios

Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė ku­ria ši­lu­mos ūkio op­ti­mi­za­vi­mo pla­ną.  Šį sek­to­rių nuo pri­va­ti­nin­kų įta­kos ti­ki­ma­si ap­gin­ti kon­ku­ren­cin­go­mis ši­lu­mos kai­no­mis.

 

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

Sa­vi­val­dy­bė­je yra su­da­ry­ta dar­bo gru­pė ra­jo­no ši­lu­mos ūkio op­ti­mi­za­vi­mo stra­te­gi­niam pla­nui pa­reng­ti.

Pra­ei­tą sa­vai­tę spau­dos at­sto­vams bu­vo iš­dės­ty­tos pa­grin­di­nės ši­lu­mos ūkio kryp­tys. Jas pri­sta­tė dar­bo gru­pės pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas ra­jo­no ta­ry­bos na­rys Vy­das Pa­knys.

Pa­sak jo, mi­nė­ta­sis pla­nas grin­džia­mas per dau­ge­lį me­tų at­lik­to­mis stu­di­jo­mis, eko­no­mi­niais ir fi­nan­si­niais mo­de­liais, gra­fi­kais bei Vy­riau­sy­bės įsta­ty­mais.

Dar­bo gru­pės na­riai vie­nin­gai su­ta­ria: pa­grin­di­nis ši­lu­mos ga­min­to­jas ir vie­nin­te­lis tie­kė­jas ra­jo­ne tu­ri iš­lik­ti sa­vi­val­dy­bės įmo­nė.

At­si­ra­dus ši­lu­mos ūky­je pri­va­čiam sek­to­riui, sa­vi­val­dy­bės in­te­re­sams pa­vo­jaus ne­kil­tų tik tuo at­ve­ju, jei bū­tų iš­lai­ko­mas kon­ku­ren­cin­gu­mo prin­ci­pas.

V. Pa­knys įsi­ti­ki­nęs, kad pri­va­tus sek­to­rius „kor­tų“ ne­su­mai­šy­tų, jei at­lik­tų tik ga­min­to­jo vaid­me­nį. Tarp pri­va­taus ver­slo ir var­to­to­jų kaip tar­pi­nin­kas sto­tų sa­vi­val­dy­bė, per­kan­ti iš ga­min­to­jų ši­lu­mos ener­gi­ją ir cen­tra­li­zuo­tai tie­kian­ti ši­lu­mą gy­ven­to­jams bei ju­ri­di­niams as­me­nims.

„Kuo pi­giau ga­mins ši­lu­mą sa­vi­val­dy­bės ka­ti­li­nės, tuo pi­giau tu­rės ją par­duo­ti pri­va­ti­nin­kas“, – aiš­ki­no jis.

Dėl šios prie­žas­ties vie­nas svar­biau­sių su ši­lu­mos ga­my­ba su­si­ju­sių tiks­lų – var­to­to­jams ši­lu­mą tiek­ti kuo ma­žes­nė­mis są­nau­do­mis bei kai­na.

Tai ga­li­ma pa­siek­ti ra­cio­na­liai in­ves­tuo­jant į ši­lu­mos ūkio tur­to at­sta­ty­mą.

Pa­skai­čiuo­ta, kad ši­lu­mos ūkio op­ti­mi­za­ci­ja pa­rei­ka­laus apie 20 mi­li­jo­nų li­tų. Ši su­ma ga­lė­tų bū­ti in­ves­tuo­ta pa­laips­niui at­sta­tant ka­ti­li­nes, pri­tai­kant jas nau­do­ti ke­lias ku­ro rū­šis.

Op­ti­ma­lus va­rian­tas – ši­lu­mą ga­min­ti ir tiek­ti į vien­ti­są tin­klą iš ke­lių ši­lu­mos ga­my­bos šal­ti­nių. To­kį lanks­tų ši­lu­mos ūkį pla­nuo­ja­ma su­kur­ti per 4–5 me­tus.

V. Pa­knys pa­ti­ki­no, kad su­da­rant šį pla­ną ne­links­ta­ma į kraš­tu­ti­nu­mus. Ne­ke­ti­na­ma per­ei­ti tik prie bio­ku­ro ka­ti­li­nių. Mat iš anks­to prog­no­zuo­ti bio­ku­ro kai­ną ri­zi­kin­ga.

Mies­te iš bio­ku­ro tu­rė­tų bū­ti ga­mi­na­ma ne dau­giau kaip 60 pro­cen­tų ši­lu­mos. Toks ap­si­drau­di­mas pra­vers­tų tuo at­ve­ju, jei at­pig­tų du­jos.

At­krei­pia­mas dė­me­sys į lė­šų pri­trau­ki­mą. Jos tu­rė­tų at­ke­liau­ti iš vals­ty­bi­nių ar eu­ro­pi­nių pa­ra­mos šal­ti­nių.

Spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je da­ly­va­vęs sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio ir in­fra­struk­tū­ros sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Al­gi­man­tas Šu­mins­kas pri­mi­nė, kad ši­lu­mos ūkio op­ti­mi­za­vi­mo pla­nas ren­gia­mas ir jį įgy­ven­din­ti ke­ti­na­ma su­dė­tin­gu sa­vi­val­dy­bei lai­ko­tar­piu – ne­si­bai­gia teis­mų ma­ra­to­nai su bu­vu­siu nuo­mi­nin­ku – „Mies­to ener­gi­ja“.

Ne­paisant ga­li­mų truk­džių, eko­no­mi­nio efek­to, op­ti­mi­za­vus ši­lu­mos ūkį, lau­kia­ma po 2–3 me­tų.

Pa­baig­ti ši­lu­mos ūkio op­ti­mi­za­vi­mo pla­ną dar­bo gru­pė įsi­pa­rei­go­ju­si iki ba­lan­džio pa­bai­gos. Ge­gu­žės mė­ne­sį jis tu­ri bū­ti pa­teik­tas ra­jo­no ta­ry­bos svars­ty­mui.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *