Ukmergės rajono savivaldybė kuria šilumos ūkio optimizavimo planą. Šį sektorių nuo privatininkų įtakos tikimasi apginti konkurencingomis šilumos kainomis.
Ligita JUODVALKIENĖ
Savivaldybėje yra sudaryta darbo grupė rajono šilumos ūkio optimizavimo strateginiam planui parengti.
Praeitą savaitę spaudos atstovams buvo išdėstytos pagrindinės šilumos ūkio kryptys. Jas pristatė darbo grupės pirmininko pavaduotojas rajono tarybos narys Vydas Paknys.
Pasak jo, minėtasis planas grindžiamas per daugelį metų atliktomis studijomis, ekonominiais ir finansiniais modeliais, grafikais bei Vyriausybės įstatymais.
Darbo grupės nariai vieningai sutaria: pagrindinis šilumos gamintojas ir vienintelis tiekėjas rajone turi išlikti savivaldybės įmonė.
Atsiradus šilumos ūkyje privačiam sektoriui, savivaldybės interesams pavojaus nekiltų tik tuo atveju, jei būtų išlaikomas konkurencingumo principas.
V. Paknys įsitikinęs, kad privatus sektorius „kortų“ nesumaišytų, jei atliktų tik gamintojo vaidmenį. Tarp privataus verslo ir vartotojų kaip tarpininkas stotų savivaldybė, perkanti iš gamintojų šilumos energiją ir centralizuotai tiekianti šilumą gyventojams bei juridiniams asmenims.
„Kuo pigiau gamins šilumą savivaldybės katilinės, tuo pigiau turės ją parduoti privatininkas“, – aiškino jis.
Dėl šios priežasties vienas svarbiausių su šilumos gamyba susijusių tikslų – vartotojams šilumą tiekti kuo mažesnėmis sąnaudomis bei kaina.
Tai galima pasiekti racionaliai investuojant į šilumos ūkio turto atstatymą.
Paskaičiuota, kad šilumos ūkio optimizacija pareikalaus apie 20 milijonų litų. Ši suma galėtų būti investuota palaipsniui atstatant katilines, pritaikant jas naudoti kelias kuro rūšis.
Optimalus variantas – šilumą gaminti ir tiekti į vientisą tinklą iš kelių šilumos gamybos šaltinių. Tokį lankstų šilumos ūkį planuojama sukurti per 4–5 metus.
V. Paknys patikino, kad sudarant šį planą nelinkstama į kraštutinumus. Neketinama pereiti tik prie biokuro katilinių. Mat iš anksto prognozuoti biokuro kainą rizikinga.
Mieste iš biokuro turėtų būti gaminama ne daugiau kaip 60 procentų šilumos. Toks apsidraudimas praverstų tuo atveju, jei atpigtų dujos.
Atkreipiamas dėmesys į lėšų pritraukimą. Jos turėtų atkeliauti iš valstybinių ar europinių paramos šaltinių.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs savivaldybės Žemės ūkio ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Algimantas Šuminskas priminė, kad šilumos ūkio optimizavimo planas rengiamas ir jį įgyvendinti ketinama sudėtingu savivaldybei laikotarpiu – nesibaigia teismų maratonai su buvusiu nuomininku – „Miesto energija“.
Nepaisant galimų trukdžių, ekonominio efekto, optimizavus šilumos ūkį, laukiama po 2–3 metų.
Pabaigti šilumos ūkio optimizavimo planą darbo grupė įsipareigojusi iki balandžio pabaigos. Gegužės mėnesį jis turi būti pateiktas rajono tarybos svarstymui.