Nors vasara – pačiame įkarštyje, rajono tarybos nariai nepoilsiauja ir atsiraitoję rankoves sprendžia ūkinius rajono klausimus. Eilinis rajono tarybos posėdis vyko praėjusią savaitę.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šilumos ūkio klausimai kursto aistras.
Kadangi į tradicinę Piliečių tribūną su savo skundais lipti niekas nepageidavo, posėdis buvo pradėtas nuo eilinių klausimų.
UAB Ukmergės autobusų parko direktorius Alfonsas Prabišas pristatė jungtinės veiklos sutartį su UAB „SG dujos“. Finansuojant mažai taršių miesto autobusų keitimą, Aplinkos ministerija yra skyrusi Ukmergės autobusų parkui 6 supresuotomis gamtinėmis dujomis varomus autobusus. Tačiau buvo iškelta sąlyga – iki jų perdavimo dienos įsirengti stacionarią supresuotų gamtinių dujų degalinę. Vykdant šį reikalavimą iškilo būtinybė ieškoti dujų degalinės statytojų.
Posėdyje taip pat dalyvavo pasirinktieji partneriai – „SG dujos“ atstovai. Jie atsakė į tarybos nariams rūpimus klausimus. Kadangi sutarties galiojimo trukmė numatyta 15 metų, vienas iš klausimų buvo, kas bus po to. Dujininkai tikino, kad sutartis galės būti arba pratęsta, arba įranga perpirkta iš to pageidaujančios šalies, arba demontuota.
Balsų dauguma nuspręsta pritarti jungtinės veiklos sutarčiai dėl suslėgtų gamtinių dujų kompresorinės pastatymo ir įrengimo Ukmergės autobusų parko teritorijoje Deltuvos gatvėje.
Tačiau konservatorius Andrius Kalesnikas įžvelgė sutartyje korupcines apraiškas ir pagrasino dėl jos kreiptis į Korupcijos prevencijos komisiją.
Perdavė nereikalingus pastatus
Ukmergės kultūros centro direktorė kreipėsi į savivaldybę dėl buvusių kultūros namų pastatų Lyduokiuose, Taujėnuose ir Siesikų seniūnijoje Petronių kaime.
Petronyse ir Lyduokiuose pastatai kultūros centro reikmėms nebenaudojami, yra avarinės būklės ir įtraukti į savivaldybės privatizuojamų objektų sąrašą.
Pastate Taujėnuose įsikūrę kultūros namai kartu su biblioteka. Jo būklė yra taip pat avarinė. Renovavus buvusią miestelio mokyklos katilinę ir įrengus patalpas, tinkančias kultūros centro filialui ir bibliotekai, artimiausiu metu šios įstaigos persikels ten. Siūlyta perduoti minėtus statinius rajono savivaldybei, o ateityje – privatizuoti. Šiam projektui buvo pritarta.
Pirks butą
Rajono savivaldybė neseniai buvo informuota, kad Valstybinė mokesčių inspekcija parduoda 7,68 kv. m butą su bendro naudojimo patalpomis, esantį Žiedo g. 3-506B. Būsto kaina 3 570 litų.
Šis butas yra bendrabučio tipo, 5 metus jame niekas negyvena, šalia yra rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausantis butas. Abiejuose yra įrengtos bendros bendro naudojimosi patalpos bei apskaitos prietaisai.
Pagal įstatymą savivaldybė turi pirmenybės teisę pirkti minėtą būstą. Taryba siūlymui pritarė. Turtas bus panaudotas socialinio būsto reikmėms.
Vertins kultūros paveldą
Posėdžio dalyviai pritarė sprendimui „Dėl Ukmergės rajono nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sudarymo ir veiklos nuostatų patvirtinimo“.
Minėta taryba bus sudaryta iš 6 narių, kurie yra atestuoti archeologinio, architektūrinio, urbanistinio, istorinio, memorialinio, etnokultūrinio, želdynų nekilnojamojo kultūros paveldo specialistai, turintys ekspertizės specialisto kvalifikacinę kategoriją bei esantys atitinkamos srities mokslininkai.
Nauja tvarka
Gegužės mėnesį sudaryta darbo grupė parengė rajono savivaldybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti tvarkos aprašą. Su šiuo aprašu supažindino tarybos narys Vydas Paknys.
Tikimasi, kad jis sudarys galimybę daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkams gauti finansinę paramą įsigyjant pastato energinio naudingumo sertifikavimą ir investicijų plano parengimą iki namo atnaujinimo (modernizavimo) priemonių įgyvendinimo pradžios bei statinio techninį projektą ir pastato energinio naudingumo sertifikato parengimą.
Minėtos paslaugos bus finansuojamos iš savivaldybės Daugiabučių namų savininkų rėmimo programos. Panaudotos biudžeto lėšos bus kompensuojamos Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros prie Aplinkos ministerijos.
Pripažintos netekusiomis galios 2007 metais patvirtintos Ukmergės rajono savivaldybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti teikimo taisyklės.
Viskas suskaičiuota
Sveikatos apsaugos ministro įsakyme nurodoma, kad vaikų socialinės globos įstaigų minimalias vaikų aprūpinimo apranga, minkštu inventoriumi ir asmens higienos priemonėmis normas tvirtina įstaigos steigėjas.
Ukmergės vaikų globos namų administracija, atsižvelgdama į vaikų poreikius, metų sezoniškumą, vaikų lytiškumą ir kitas aplinkybes, sudarė ugdytinių aprūpinimo drabužiais, avalyne, patalyne, asmens higienos priemonėmis minimalių normų sąrašą.
Jame tiksliai nurodomos minimalios berniukams ir mergaitėms skiriamų striukių, kelnių, kojinių, avalynės, pirštinių, galvos apdangalų ir net kelnaičių, įvairios patalynės bei mokymosi priemonių normos. Pagal reikalavimus suskaičiuoti ir pieštukai, rašalo kapsulės, liniuotės bei drožtukai. Be jokių diskusijų sąrašui buvo pritarta.
Maitinimas kainuos daugiau
Rajono taryba šį pavasarį patvirtino Ukmergės švietimo centro Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filialo teikiamų paslaugų įkainius.
Tačiau sprendime nebuvo numatytos lengvatos Ukmergės vaikų globos namų auklėtiniams, besinaudojantiems stacionarios stovyklos Vepriuose paslaugomis. Todėl šįkart teiktas projektas dėl sprendimo papildymo, kad globos namų auklėtiniams už minėtas paslaugas būtų taikoma 40 proc. nuolaida. Tokiam siūlymui pritarta.
Pritarta ir dar vienam su Ukmergės vaikų globos namais susijusiam klausimui. Vasarą čia lieka gyventi per 70 vaikų. Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale yra galimybė globos namų vaikams ilsėtis rugpjūčio 24–30 dienomis.
Pagal anksčiau patvirtintą tarybos sprendimą nustatyta maitinimo dienos norma vienam globos namų ugdytiniui – 10,70 Lt. Tuo tarpu Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale ši norma dvigubai didesnė – 23,50 Lt. Tarybos nariai balsuodami pritarė siūlymui globos namų administracijai leisti organizuoti ugdytinių maitinimą vaikų stovykloje vasaros atostogų metu didesne negu nustatyta norma – 23, 50 Lt kaina.
Pritarė priemonių planui
Šios kadencijos rajono taryba atlieka savotišką eksperimentą – rengia išvažiuojamuosius posėdžius į seniūnijas. Jau aplankytos keturios seniūnijos, bendrauta su jų gyventojais.
Savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys pateikė priemonių planą išvažiuojamųjų posėdžių Siesikų, Žemaitkiemio, Pivonijos ir Deltuvos seniūnijose iškeltoms problemoms spręsti. Jame atsispindi minėtų seniūnijų gyventojų išsakyti skundai ir pageidavimai bei galimybės juos išspręsti.
Dauguma problemų visose seniūnijose panašios – nepakankamas kelių finansavimas, apleisti neprižiūrimi pastatai, autobusų maršrutų trūkumas, beglobiai šunys ir katės, gatvių apšvietimas…
Plane kai kurie tarybos nariai pasigedo konkretumo ir net dvejojo, ar tokios išvykos turi naudos.
Tuo tarpu posėdį vedęs rajono vicemeras Regimantas Baravykas pasvarstė, ar nevertėtų surengti atskirą tarybos posėdį visų išvažiuojamųjų posėdžių problemoms aptarti. Nors ne visai tobulam, priemonių planui vis dėlto buvo pritarta. Nutarta informaciją apie išspręstas problemas viešinti kaimų skelbimų lentose.
Savivaldybės įmonę likviduos
Liepos pabaigoje baigė galioti nuomos sutartis, sudaryta tarp patalpų savininko – savivaldybės įmonės UAB „Ukmergės knygynas“ ir veiklą šiame Kęstučio aikštėje esančiame pastate vykdančios įmonės UAB „Ukmergės senasis knygynas“.
Artėjant prieš dešimt metų pasirašytos sutarties pabaigai buvo sudaryta darbo grupė tolesnei UAB „Ukmergės knygynas“ veiklai išnagrinėti.
Darbo grupės nariai nusprendė, kad šią savivaldybės įmonę reikia likviduoti pratęsiant patalpų nuomos sutartį likvidavimo laikotarpiui.
Siekiant, kad šiose patalpose ir toliau būtų prekiaujama mokomąja ir kita literatūra, siūloma skelbti viešą negyvenamųjų patalpų Kęstučio a. 8–8 nuomos konkursą, nekeičiant veiklos pobūdžio.
Nekilnojamojo turto nuoma užsiimančios įmonės likvidatore siūlyta paskirti savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistę Rasą Ivanauskienę.
Nors A. Kalesnikas suabejojo šios likvidatorės kompetencija, balsų dauguma pateiktajam siūlymui pritarta. Spėjama, kad likvidavimo procesas gali trukti iki pusmečio. Pinigų šiai procedūrai turėtų pakakti iš likviduojamos įmonės turimų lėšų.
Nuo mokesčio neatleido
Tarybos posėdyje nagrinėti keli su šilumos ūkiu susiję klausimai.
Savivaldybėje gauti UAB „Dainavos energetika“ ir „Ukmergės šiluma“ prašymai atleisti jas nuo nekilnojamojo turto mokesčio. Kadangi ,,Dainavos energetika“ šiuo metu nevykdo veiklos ir negauna jokių pajamų, nutarta ją atleisti nuo 6028 Lt nekilnojamojo turto mokesčio už praėjusius metus.
,,Ukmergės šiluma“ savo prašymą atleisti nuo mokesčio motyvavo tuo, kad prieš dvejus metus taryba nustatė bazines šilumos kainos dedamąsias, kurios nustatytos įvertinus nulinį nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. Už praėjusius metus įmonė privalo sumokėti 122 444 Lt nekilnojamojo turto mokestį.
Klausimą pristačiusi Finansų skyriaus vedėja Vida Butkevičienė priminė, kad savivaldybės taryba šiemet patvirtino 1560 tūkst. Lt nekilnojamojo turto mokesčio surinkimo planą, tačiau per I pusmetį į biudžetą gauta tik 590,6 tūkst. Lt arba 37,9 proc. planuotos surinkti sumos. Kadangi savivaldybės biudžeto finansinė padėtis pakankamai sudėtinga, siūlyta „Ukmergės šilumos“ nuo mokesčio neatleisti.
Šiam siūlymui buvo pritarta.
Dės ir langus
UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Raimondas Ragauskas tarybai pristatė 2012–2013 metų investicijų planą. Jame – keturi punktai.
Keičiant gamtines dujas į biokurą numatoma įrengti iki 5 MW galios biokuro katilinę centralizuotam šilumos tiekimui. Investicijos vertė 7 mln. 282 tūkst. Lt. Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas šiam projektui yra skyręs daugiau nei 2 mln. Lt paramą. Su rajono savivaldybe ruošiama partnerystės sutartis viešųjų pirkimų vykdymui. Dar 5 mln. Lt ketinama skolintis iš banko. Katilinė 1 ha plote bus statoma už „Vilkmos“ gamyklos.
Antras investicijų objektas – RK-2 katilinėje Klaipėdos gatvėje 3,5 MW galios visiškai automatizuoto dujinio katilo statyba. Investicijos vertė 450 tūkst. Lt.
Trečias punktas – šilumos tinklų J. Basanavičiaus gatvėje renovavimas. Numatomas šios gatvės renovavimas, tad reikia keisti ir visus gatvės inžinierinius tinklus. Investicijos vertė 240 tūkst. Lt.
Paskutinis investicijų punktas – katilinės RK-1, esančios Šviesos gatvėje, langų keitimas. Priminta, jog prieš trejus metus rajono tarybos patvirtintame UAB „Miesto energija“ investiciniame plane buvo numatyta 158 tūkst. Lt skirti minėto pastato remontui, tačiau darbai nebuvo vykdomi. Šiuo metu pastato būklė dar prastesnė, langų rėmai visiškai supuvę. Langų keitimas kainuotų 60 tūkst. Lt.
Pastaruosius tris punktus ketinama įgyvendinti UAB „Ukmergės šiluma“ lėšomis. Kaip investicijos atsispindės vartotojų sąskaitose už šildymą? Pasak R. Ragausko, kaina dėl šių investicijų turėtų sumažėti maždaug vienu centu. Į tarybos narių klausimą dėl vamzdynų keitimo Šventupėje atsakyta, kad to planuose nenumatyta.
Socialdemokratas Arūnas Dudėnas kolegoms pristatė apklausos dėl elektrinių vandens šildytuvų Šventupės daugiabučiuose rezultatus. Apklausą neseniai atliko būrys jaunųjų socialdemokratų. Jie išsiaiškino, kad daugiau nei pusė šventupiškių sumanymui jų butuose statyti vandens šildytuvus nepritaria. O būtent tokį sprendimą, neatsiklaususi gyventojų nuomonės, birželio pabaigoje palaimino rajono taryba.
Išklausius visų posėdžio dalyvių pastabas bei nepritarus A. Kalesniko siūlymui iš strateginių planų išbraukti langų keitimą, taryba balsų dauguma pritarė „Ukmergės šilumos“ 2012–2013 metų investicijų planui.
Boileriukų per prievartą nebruks
Į kai kuriuos su šilumos ūkiu susijusius klausimus pabandė atsakyti savivaldybės administracijos direktorius J. Varžgalys.
Jis patikino, kad šiuo metu dedamos visos pastangos, kad iš buvusio šilumos ūkio nuomininko būtų atsiimtas visas turtas. Kai tai bus padaryta, gal gyventojų nebepasieks ir dvigubos sąskaitos už šildymą: „Ukmergės šilumos“ ir UAB „Miesto energija“.
Tarybos narys Mindaugas Tamošiūnas klausė, kodėl abi minėtos sąskaitos dabar išnešiojamos drauge, esą ar tik „Ukmergės šiluma“ netarnauja „Miesto energijai“. Pasak administracijos direktoriaus, sąskaitų išnešiojimo paslaugą „Ukmergės šiluma“ perka iš Butų ūkio. Tačiau, jo manymu, tai nevykęs sprendimas.
Kalbėdamas apie Šventupės boileriukus, direktorius pabrėžė, jog per jėgą gyventojams jie nebus brukami. Teks svarstyti kitą alternatyvą – kelti Šventupėje šilumos kainą. Būtent šis klausimas artimiausiu metu bus aptariamas su Šventupės bendruomenės aktyvu.
Taip pat J. Varžgalys informavo, kad už pažeidimus „Ukmergės šilumos“ direktoriui skirta drausminė nuobauda – papeikimas.
Reikalauja milijonų
Savivaldybėje gautas UAB „Miesto energija“ atstovų – advokatų profesinės bendrijos „Baltic Legal Solutions Lietuva“ advokatės raštas, kuriame siūloma rajono tarybai pritarti geranoriškam turto perdavimui–priėmimui bei gera valia susitarti dėl kompensacijos sumokėjimo.
UAB „Miesto energija“ prašoma kompensacija – 13 mln. 46 tūkst. 614 Lt. Savivaldybė mano, kad ši suma nepagrįsta.
Pateikdamas šią informacija rajono tarybai, J. Varžgalys teigė: „Atsižvelgiant į vykstančius procesus Ukmergės šilumos ūkyje, savivaldybė galėtų pareikšti savo poziciją dėl sutarties nutraukimo teisinių pasekmių tik tuomet, kai bus įvertinta UAB „Ukmergės šiluma“ perimto turto būklė.“
Rajono taryba protokoliniu sprendimu patvirtino, kad yra pasirengusi visus su rašte minimomis aplinkybėmis susijusius klausimus spręsti teisminiu keliu.