Siekiame išsaugoti Dainavos krašto atmintį

Siekiame išsaugoti Dainavos krašto atmintį / Dainava šiandien. Ingos Šuminskienės ir Lolitos Gričinienės nuotr.

Lolita GRIČINIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Dainavos padalinio bibliotekos tarnautoja

Deltuvos seniūnijoje esantis Dainavos kaimas pradėtas statyti 1965 m. buvusio Algirdų kaimo teritorijoje. Statant gyvenvietę sunaikinta, sugriauta, nebeliko ar beveik nebeliko Raziūnų, Trainių, senojo Dainavos, Kalvelių, Dieglelių, Sabališkio, Algirdų, Dimšiškių, Navikų, Baraučiznos, Mikačių, Gegužinės ir kitų kaimų bei viensėdžių.

Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Dainavos padalinys įgyvendino projektą „Dainavos krašto išlikę, nykstantys, išnykę vietų vardai“.

Įgyvendinant jį surengtos trys ekspedicijos į Trainių, Dovydiškių, Baraučiznos kaimus, aplankyti ir nufotografuoti Dainavos krašto išlikę kaimai, išnykusių kaimų simbolinės ir kitos vietos.

Taip pat sutvarkytas į pietryčius nuo Dovydiškių kaimo, Ratkalnio miške esantis valstybės saugomas nacionalinės reikšmės istorinis ir memorialinis kultūros paveldo objektas – sukilėlių kapas, vadinamas Skerdimų (Majako) kalnu. Trainiuose aplankyta 1921 m. Užpolevičiaus dvaro pastate įkurta Rakaučiznos pradinė mokykla. Dar prieš trejetą metų šiame pastate buvo gyvenama. Dabar gyventojų nebėra, pastatas griūvantis.

Baraučiznos kaime stovi graži sodyba, tvarkoma aplinka, nors nuolatinių gyventojų kaime ir nėra. Per kaimą teka Armona ir jos dešinysis intakas Pavarklos upelis. Armonos žemupys 1960 m. paskelbtas Armonos valstybiniu geologiniu draustiniu, kuris užima 146 ha plotą. Draustinyje saugomos devono periodo atodangos su žuvų, gyvenusių prieš tūkstančius metų čia buvusios jūros dugne, liekanomis.

Armonos ir Šventosios santakoje yra kalva, vadinama Ročkalniu arba Kukovaičio kalnu. Apie jo kilmę žinių galima rasti istorikų veikaluose bei metraščiuose užrašytuose padavimuose. XVI amžiuje sukurtame Lietuvos metraščių sąvade pasakojama, kad čia, ant vieno kalno, legendinis kunigaikštis Utenis pastatė savo mirusiam tėvui Kukovaičiui medinį stabą. Jam supuvus, žmonės garbinę ten išaugusį mišką ir vadinę jį Kukovaičio vardu.

Surengta edukacija vaikams „Sveikinimas senojo kaimo vaikams iš XXI amžiaus“ ir viktorina suaugusiesiems „Kalbinis kraštovaizdžio pažinimas“. Feisbuko paskyroje „Dainavos kultūra“ paviešintas iš surinktos medžiagos sukurtas filmukas, išleistas sieninis kalendorius „Dainavos krašto išlikę, nykstantys, išnykę vietų vardai“.

Spalio 20 dieną surengtas baigiamasis projekto renginys ir projekto metu išleistas kitų metų kalendorius. Vakaro atlikėjai – gitaristai ir dainininkai Justinas Aleksandravičius, Alvydas Padriezas, Vytenis Šikšnys, Česlovas Talačka, Loreta Talutienė, poetės Janė Gied-raitienė ir Valdutė Kunigėlienė. Gitaristų ir poetų kūrybos vakarus planuojame tęsti ir ateityje.

Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su Dainavos kaimo bendruomene ir kultūros centro Dainavos skyriumi pagal rajono savivaldybės skelbtą „Etninės kultūros globos programos projektą“.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *