Savivaldybė nori supaprastinti licencijos prekiauti alkoholiu gavimo tvarką. Leistiną atstumą nuo ugdymo įstaigų iki alkoholiu prekiaujančių vietų siūloma mažinti iki 1 metro. Tokio siūlymo siekis – atgaivinti Ukmergės senamiestį.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Norima keisti licencijų prekybai alkoholiu išdavimo tvarką.
Savivaldybės, nustatydamos ir tvirtindamos licencijos išdavimo tvarką, turi vadovautis Alkoholio kontrolės įstatymu. Jame išdėstyti pagrindiniai jų išdavimo kriterijai.
Vienas svarbiausių rodiklių – parduotuvės ar kavinės, kurioje bus parduodamas alkoholis, vieta ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigų, policijos, karinių tarnybų, maldos namų atžvilgiu.
Pasak Ukmergės rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Aušros Šičkinienės, konkretūs atstumai įstatyme nenurodomi.
Kiekviena savivaldybė juos gali nusistatyti pati. Atstumai derinami su įstaigų, nurodytų įstatyme, vadovais, bendruomenėmis ir tvirtinami rajono taryboje.
Tarybos nariams pateiktame sprendimo projekte sakoma, kad mažmeninė prekyba alkoholiniais gėrimais draudžiama karinėse ar sukarintos tarnybos, policijos ir kitose statutinėse, sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigose, maldos namuose ir jų teritorijose.
Pagal dabar galiojančią tvarką nuo ugdymo įstaigų alkoholio parduotuvės ar kavinės gali būti ne arčiau kaip 50 metrų nuo ugdymo įstaigos pastato.
Ukmergės rajono savivaldybės administracija siūlo šią tvarką keisti – matuoti ne nuo pastato, bet nuo teritorijos. Mat būtent toks matavimo būdas ir nurodytas Alkoholio kontrolės įstatyme.
Atstumas – minimalus
Naujoje tvarkoje siūloma – jeigu prekybos vieta yra rajono teritorijoje, neįeinančioje į Ukmergės senamiesčio ribas, ji negali būti arčiau nei 15 metrų nuo ugdymo įstaigų teritorijų.
Siūloma gerokai švelninti licencijos išdavimo tvarką alkoholiniais gėrimais prekiaujančioms įmonėms, esančioms senamiestyje. Čia siūlomas vos vieno metro draudžiamasis atstumas.
Jis būtų matuojamas nuo įstaigos teritorijos iki pastato, kuriame bus prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Jeigu ugdymo įstaigos teritorija nesuformuota, matavimas atliekamas nuo arčiausiai esančios ugdymo įstaigos pastato vietos.
A. Šičkinienė sako, kad savivaldybės administracija, pateikdama tokį pasiūlymą, tikisi rasti būdą, kaip atgaivinti senamiestį, padaryti jį traukos objektu vakarais ar savaitgaliais.
Ši miesto dalis vertinama kaip gerokai praradusi miestelėnų dėmesį. Čia daugiausia įsikūrę įvairios įstaigos. Pasibaigus darbo dienai, senamiestis ištuštėja.
Priėmus tokį sprendimą, teisės aktai nerištų rankų ir verslininkams, norintiems senamiestyje įkurti kavinę, barą ar alkoholiu prekiaujančią parduotuvę.
Pačioje miesto širdyje yra Meno bei Sporto mokyklos. Į senamiesčio teritoriją dar įsispraudžia Senamiesčio pagrindinė mokykla, vaikų lopšelis-darželis „Žiogelis“, specialioji mokykla „Rytas“.
Nuo karinių ar sukarintos tarnybos, policijos ir kitų statutinių, sveikatos priežiūros įstaigų ir jų teritorijų, maldos namų ir jų teritorijų mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais atstumo siūloma iš viso neriboti.
Palikta galimybė
A. Šičkinienė sako, kad buvo vykdoma apklausa – įvairių Alkoholio kontrolės įstatyme numatytų įstaigų vadovai, bendruomenės išsakė savo nuomonę prekybos alkoholiu klausimu.
Dauguma jų atstumą nuo ugdymo įstaigų linkę ne tik nemažinti, bet didinti.
Tačiau apklausoje įstaigoms net nebuvo užsiminta apie galimą vos 1 metro atstumą.
Jis, pasak specialistės, atsirado keleto darbo grupės narių reikalavimu svarstyti jį tarybos posėdyje.
Jei bus patvirtintas toks minimalus atstumas, įstaigų bendruomenės, gyventojai, visuomeninės organizacijos turi teisę kreiptis į tarybą su prašymu peržiūrėti ir riboti konkrečios alkoholiu prekiaujančios įmonės laiką ar neišduoti licencijos.
„Tai reiškia, kad palikta galimybė riboti atstumą. Tačiau tuo rūpintis jau reikės patiems – raštu kreiptis į tarybą“, – sako A. Šičkinienė.
Baiminasi kavinių žiedo
Kadangi šiuo metu alkoholiu prekiaujančios įmonės negali kurtis arčiau nei 50 metrų iki ugdymo įstaigų, Vienuolyno gatvėje veikiantis kinų patiekalų restoranas svaigalais negali prekiauti. Jiems Ukmergės meno mokyklos Muzikos skyrius – per artima kaimynystė.
Šios mokyklos direktorius Egidijus Petrikas baiminasi, kad sušvelninus licencijos išdavimo tvarką senamiestyje, jie gali atsirasti kavinių ir barų apsuptyje.
„Gatvė neseniai remontuota, graži, žmonių mėgstama – ko daugiau bereikia verslininkams. Jei įsigalios tokia tvarka, kavinių aplink tikrai padaugės“, – įsitikinęs jis.
E. Petrikas sako, kad jei bus priimta ši tvarka, jų bendruomenė tikrai išnaudos progą kreiptis dėl pakartotinio sprendimo.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ