Siekia keisti visuomenės požiūrį į teismus

Siekia keisti visuomenės požiūrį į teismus / Lietuvos teisėjų asociacijos pirmininkas G. Sagatys pristatė organizacijos veiklą. Autorės nuotr.

Lietuvos teisėjų asociacijos išvažiuojamasis valdybos posėdis praėjusią savaitę buvo surengtas Ukmergėje. Į jį pakviesti ir mūsų savivaldos, verslo bei švietimo atstovai. Diskusija surengta tikintis, kad ji padės išsiaiškinti visuomenės lūkesčius iš teismų sistemos.

Teisėjų asociacijos pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyrius teisėjas Gediminas Sagatys pasakojo, kad ši asociacija buvo įsteigta 1993-iaisiais ir veikia kone tris dešimtmečius. Tai – visuomeninė organizacija, jungianti šalies teismų teisėjus, siekianti plėtoti teismo ir teisėjų nepriklausomumą, savivaldą, padėti dalyvauti rengiant bei tobulinant teisės aktus, dalyvauti teisėjų profesinio tobulinimo veikloje, kelti teisėjų profesijos prestižą.

Pirmininkas apgailestavo, kad visuomenės apklausose, teismų sistema nepasitikima. Todėl, rengiant posėdį tokiu formatu, tikimasi jog vieša diskusija prisidės prie teisėjų teigiamo įvaizdžio formavimo.

Renginį vedė Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėjas Evaldas Pašilis, nuo šio antradienio perkeltas į Apeliacinio teismo teisėjo pareigas. Jis atkreipė dėmesį, kad įstatymų ir kodekso žinojimas yra tik pirmas žingsnis teisėjo darbe. Svarbu ir gebėti pasverti, kad bausmė būtų proporcinga nusikaltimui ir vadovautis išmintimi.

Savivalda ir teisė

Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas taip pat pabrėžė kalbėjimosi, kuris didina tarpusavio supratimą, svarbą. Meras prisiminė rajono savivaldybės kovą su privačiu verslu dėl šilumos ūkio, ginant viešąjį interesą. Ginčas truko dešimt metų – tuo laikotarpiu prireikė daugybės teisinių konsultacijų.

Renginio metu Ukmergės rajono merui R. Janickui mero pavaduotojai Agnei Balčiūnienei, savivaldybės administracijos direktoriui Dariui Varnui bei verslininkui Petrui Narbutui įteikti Lietuvos teisėjų asociacijos ženklai.

Diskutavo Aukščiausiojo Teismo, apygardų ir apylinkių teismų teisėjai, prokuratūros, policijos atstovai. 

Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Kazlauskas dėkojo teisėjams už bendradarbiavimą.

Verslas ir teisė

Verslo sritį atstovavo verslininkas Petras Narbutas, UAB „Narbutas International“ įkūrėjas. Jis pristatė įmonės istoriją bei vertybes, kurias laiko sėkmingo verslo pagrindu. Pasak P. Narbuto, būtent vertybės, tokios kaip pasitikėjimas, atsakomybė, sąžiningumas, padėjo susidoroti su krizėmis.

Papasakojo, kaip jam teko susidurti su išankstine nuostata, kad Lietuvoje verslas yra nesąžiningas. P. Narbutas apgailestavo, kad visuomenėje per maža pasitikėjimo, atkreipė dėmesį į vienų nuo kitų priklausomybę. Verslas negali egzistuoti be teisinės sistemos, o teismai yra biudžetinės institucijos, kurių veikla išlaikoma per mokesčius surenkamomis lėšomis.

Verslininkas sakė, kad tarptautinėse mugėse įmonės produkcija pristatoma su „Pagaminta Lietuvoje“ ženklu. Teisininkai pastebėjo, kad tai – didelis pasiekimas, nes globalioje rinkoje Lietuva dažniau matoma kaip žaliavų tiekėja, bet ne gamintoja. O iš bylų, pasiekiančių teismus, matyti, jog tam tikrais atvejais netgi daromas spaudimas, kad Lietuvos įmonės ir liktų tik tiekėjomis, bet ne pridėtinės vertės kūrėjomis.

Teisininkams buvo įdomu sužinoti, kokia verslininko nuomonė apie „žaidimo taisykles“ (teisinę bazę), kuriant verslą Lietuvoje ar sprendžiant ginčus su partneriais.  P. Narbutas pastebėjo, kad kai iš darbo atleidžiami bankrutuojančios įmonės darbuotojai, mokesčiai sumokami ir nuo tų atlyginimų, kurių iš tiesų darbuotojas negauna.

Švietimas ir teisė

Švietimo sritį atstovavęs Antano Smetonos gimnazijos direktorius Adolfas Girdžiūna apgailestavo kad dabartinė abiturientų laida gimnaziją baigs teisinių žinių įgavusi tik konkurse „Temidė“. Pasak direktoriaus, disciplinos, kurioje būtų supažindinama su Lietuvos teismų sistema, nėra. Anksčiau, kol teismas veikė pastate Kęstučio aikštėje, buvo organizuojamos ekskursijos, kurių dabar nebeliko.

A.Girdžiūna prisiminė posakį, teigiantį, kad teismuose geriau nesibylinėti, pasidalijo įžvalga, kad visuomenę dažniau pasiekia neigiami atgarsiai, kuriais dalijasi tie, kurie būna nepatenkinti bylų baigtimi, o tie, kurių teisės būna apginamos, dažniausiai viešumo neieško. Tad natūraliai visuomenės požiūris daugiau neigiamas. Siekiant jį keisti, naudinga būtų, kad mokiniai apsilankytų teisme ir ten sužinotų, kaip civilizuotai sprendžiami ginčai, kokių savybių reikia, norint tapti teisėju.

Kitų šalies apylinkių bei apygardų teismų teisėjai pasidalijo jų bendradarbiavimo su švietimo įstaigomis patirtimi. Išsakyta viltis, kad Ukmergės rūmams persikėlus į naująjį pastatą, tokios ekskursijos rajono gimnazistams vėl bus rengiamos. Tikimasi, kad teismas naujajame pastate pradės dirbti nuo birželio. 

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *