Istorikai teigia, kad Ukmergė yra labai glaudžiai susisiejusi su Lietuvos kunigaikščių Gediminaičių dinastija. Dabar atsirado galimybė šiuos istorinius faktus įkinkyti į mūsų krašto garsinimo vežimą – Ukmergė siekia įsilieti į tarptautinį projektą „Gediminaičių kelias“.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ant Ukmergės piliakalnio 13 a. stovėjo Gediminaičio Jogailos pilis.
Rajono savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Lolita Gerulskienė pasakojo, kad projekte „Gediminaičių kelias“ dalyvauja keturios valstybės, kurių žemes kadais lietė kunigaikščių kojos. Tai Ukraina, Baltarusija, Lenkija ir Lietuva.
Projekte jau dalyvauja 14 miestų: Ukrainos Luckas, Podolės Kamenecas, Dubnas, Ostrogas, Iziaslavas, Starokonstantinovas, Chotynas, Volynės regionas, Baltarusijos Brestas, Lyda, Naugardukas, Lenkijos Liublinas, Lietuvos Kaunas ir Trakai.
Šių metų pradžioje dalyvauti projekte buvo pakviesta ir Ukmergė. Kvietimą atsiuntė Ukrainos vietos valdžių asociacija ,,Gediminaičių kelias“.
Projekto tikslas – sukurti tarptautinį turizmo maršrutą, kuris driektųsi per Baltarusijos, Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos šalių teritorijas ir apjungtų istorines vietas, susijusias su Gediminaičių dinastijos paveldu.
Siekiama sukurti vienodą maršruto objektų ženklinimą, interneto svetainę su maršruto informacija, parengti informacinius leidinius, pristatyti maršrutą tarptautinėse parodose.
Kitas labai svarbus projekto tikslas – tapti Europos Tarybos pripažintu tarptautiniu turistiniu maršrutu bei pritraukti ES struktūrinių fondų paramą.
Savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos pavaduotojas Julius Zareckas priminė, kaip mūsų kraštas susijęs su Gediminaičių dinastija. 1435 m. įvyko Pabaisko (Šventosios) mūšis, kuriame dėl kunigaikščio sosto susikovė du Gediminaičiai – Švitrigaila ir Žygimantas Kęstutaitis. Šis Lietuvos istorijai svarbus mūšis dar vadinamas antruoju Žalgiriu.
Kita istorinė vieta – Ukmergės piliakalnis. 13 a. ant jo stovėjo Gediminaičio Jogailos pilis. Atlaikiusi daugybę kryžiuočių antpuolių, 1391 m. Gediminaičių Vytauto ir Jogailos kovų metu ji buvo sudeginta.
Dalyvavimas projekte tvirtinamas pasirašius bendradarbiavimo memorandumą. Jei bus suderinti visi reikiami dokumentai, artimiausiu metu tokią sutartį su projekto koordinatoriais pasirašys mūsų rajono meras Vydas Paknys.
Primenama, kad jokie dalyvių finansiniai įsipareigojimai šiame memorandume nenumatyti.
Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Širmenė pastebi, kad vien tai, jog dalyvaujant bendruose projektuose nereikia rūpintis viešinimu, yra labai svarbu. Kai maršrutas sertifikuojamas, jis papuola į įvairius leidinius, tampi matomas ir internetinėje erdvėje.
Ukmergės kraštas yra įtrauktas į ne vieną nacionalinį maršrutą. Pavyzdžiui, Vepriai – į Piligrimų kelią, Šventoji – į nacionalinę vandens trasą. Puoselėjama mintis inicijuoti maršrutą žydų istorijos takais.