Praėjusią savaitę į paskutinį posėdį susirinko senoji rajono taryba. Vieniems tarybos nariams šis posėdis buvo atsisveikinimas su mandatu, kitiems reiškė naujų darbų pradžią. Tiesa, bemaž iš dešimties tarybą paliekančiųjų gėlių sulaukė tik du…
Ligita JUODVALKIENĖ
Posėdis prasidėjo šilumos ūkio eksperto Vyginto Sidzikausko tyrimų studijos pristatymu. Šilumos tiekimo-vartojimo studijos tikslai atspindi principą „vartotojas renkasi“ bei siekia įtraukti gyventojus, sprendžiant centralizuotos šilumos tiekimo organizavimo klausimus.
Studijos sudarytojai akcentavo didėjančius mokesčius už buto šildymą, priemonių reguliuoti šilumą nebuvimą daugiabučiuose, poreikio atsijungti nuo centralizuotų tinklų augimą, gyventojų nepasitikėjimą daugiabučių renovavimo programa. Tarp priežasčių, nulėmusių analizės būtinumą, – ir užsitęsęs savivaldybės teisinis ginčas su šilumos ūkio nuomininku.
Pristatytos penkios alternatyvos, kaip centralizuotai ar decentralizuotai organizuoti šilumos energijos tiekimą rajone. Anot V. Sidzikausko, jose yra ir teigiamų pusių, ir trūkumų. Tačiau ekspertas prisipažino, kad nuodugni šios temos analizė daro jį vis didesniu decentralizuoto šilumos energijos tiekimo šalininku.
„Vyriausybė palengvino atsijungimą teisės aktais – atsijungimo viso namo pagrindu teisės aktai neriboja“, – teigia ekspertas. Šios studijos ilgai stalčiuje laikyti jis nepataria – tai nenaudinga savivaldybei. „Jei dujos pabrangs, po kelerių metų žmonės nebeturės pinigų susimokėti už šilumą“, – perspėjo pranešėjas.
Tarybos nariai priėmė rezoliuciją „Dėl Ukmergės rajono šilumos ūkio plėtros koncepcijos“. Savivaldybės administracija įpareigota supažindinti su ja rajono gyventojus bei atlikti nuomonės tyrimus.
Tvirtino ataskaitas
Taryba patvirtino savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos, Visuomenės sveikatos biuro praeitų metų ataskaitas. Taip pat – VšĮ Jaunimo laisvalaikio centro veiklos programą bei Nestacionarių socialinių paslaugų centro nuostatų naują redakciją.
Diskusija iškilo dėl Jaunimo laisvalaikio centro finansavimo. Pritrūkus pinigų atlyginimams, jo darbuotojai buvo priversti eiti nemokamų atostogų. Nors tarybos narių nuomonės, ar turi savivaldybė finansuoti viešąsias įmones, nesutapo, centrą vis dėlto pažadėta „patempti“.
Palikta galimybė
Svarstytas klausimas apie licencijų verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išdavimo tvarką. Diskutuota, kaip reikėtų matuoti atstumą nuo įmonės, prekiaujančios alkoholiniais gėrimais, iki ugdymo bei kitų Alkoholio kontrolės įstatyme išvardintų įstaigų.
Savivaldybė siūlo riboti šį atstumą iki 50 metrų, matuojant nuo ugdymo ar kitos įstaigos artimiausio pastato iki įėjimo į pastatą, kuriame prekiaujama alkoholiniais gėrimais.
Konservatorius Antanas Dambrauskas siūlė licencijos išdavimo klausimą spręsti kiekvienu konkrečiu atveju, neprimetant iš anksto paruoštų sąlygų. Šį siūlymą kritikavo naujasąjungietis Valdas Petronis. Jo manymu, „turi būti aiškumas“, kad verslininkas perskaitytų savivaldybėje galiojančias taisykles ir nuspręstų, investuoti ar neinvestuoti į tokį verslą.
Galiausiai nuspręsta, kad atstumas turi būti ne mažesnis kaip 50 metrų. Tačiau verslininkui dėl licencijos gavimo suteikiama galimybė kreiptis į tarybą, kad situacija būtų peržiūrėta konkrečiu atveju.
Daugėja darželinukų
Buvo patvirtintas rajono ugdymo įstaigose organizuojamo priešmokyklinio ugdymo modelių ir grupių bei bendrojo lavinimo mokyklų klasių komplektų ir mokinių skaičiaus projektas 2011–2012 mokslo metams.
Šiais mokslo metais rajone veikia 26 priešmokyklinio ugdymo grupės, kurias lanko 356 ugdytiniai. Planuojama, kad kitais mokslo metais jų padaugės iki 397. Vaikų ugdymą numatoma organizuoti 29 grupėse.
Šie skaičiai džiugina, nes pastarąjį dešimtmetį vaikų nuolat mažėjo. Per šį laikotarpį rajono mokyklose moksleivių sumažėjo nuo 8062 iki 4911.
Vasarą ikimokyklines įstaigas ir skyrius lanko mažiau vaikų, tad, taupant lėšas, laikinai uždaromi kai kurie skyriai, grupės. Kai kurios grupės laikinai perkeliamos į kitas ugdymo įstaigas. Jų sąrašą patvirtino tarybos nariai. Remonto darbai numatomi lopšelyje-darželyje „Eglutė“ bei specialiojo ugdymo centre „Vyturėlis“. Šių įstaigų darbo grafikas taip pat buvo aptartas.
Neėmė į galvą
Sprendimas dėl savivaldybės rezervinių gyvenamųjų patalpų nuomos atvykstantiems specialistams suteikimo buvo priimtas neatsižvelgus į Vyriausybės atstovo Jurgio Jurkevičiaus perspėjimą. Pastarasis teigia, kad savivaldybė neturinti teisės suteikti būstą iš kitų rajonų atvykstantiems policijos komisariato pareigūnams, kadangi nėra jų darbdavė. Anot J. Jurkevičiaus, geri tarybos norai prasilenkia su įstatymais.
Rezerviniai būstai buvo skirti Ukmergės policijos komisariato specialistams ir anksčiau. Tarybos nariams pastebėjus, kad šio sprendimo Vyriausybės atstovas neapskundė, jis paaiškino, kad tą padaryti nevėlu.
Atleido nuo mokesčio
Į tarybos narius kreipėsi keletas asmenų, prašydami suteikti nekilnojamojo turto mokesčio lengvatas. Tačiau taryba yra nutarusi nesusitvarkiusiesiems būsto paskirties dokumentų jokių lengvatų nesuteikti. Vis tik išskirtinis atvejis pernykštį sprendimą sušvelnino.
Vidiškių miestelio gyventoja Jolanta Čekauskaitė-Grinevičienė prašė atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio, motyvuodama tuo, kad jos šeima gyvena administracinėse patalpose bendrasavininkų teisėmis. Keturių asmenų Grinevičių šeima valdo mažąją dalį pastato ir be kitų savininkų sutikimo patalpų paskirties keisti neturi teisės. Kiti būsto savininkai to daryti neketina.
Pagal įstatymus už gyvenamosios paskirties būstą nekilnojamojo turto mokesčio mokėti nereikia.
Kai kuriems tarybos nariams kilo abejonių, ar viską gyventojai padarė, kad būsto paskirtis būtų pakeista.
Liberalcentristas Romas Pivoras patarė savivaldybės administraciją įpareigoti savo juristus padėti žmonėms susigaudyti šiose teisinėse peripetijose, patarti, kokiu keliu eiti, kad būsto paskirtis būtų pakeista.
Teisybės ieškojo taryboje
Lionginas Dikas, dar neseniai dirbęs UAB „Ukmergės šiluma“ kūriku, rajono tarybai pasiskundė dėl įmonės direktoriaus Raimondo Ragausko savivaliavimo. Anot L. Diko, jį direktorius atleido iš darbo tik dėl to, kad atsisakė plauti jo tarnybinį automobilį. Žmogus tikina, kad sužinojęs apie atleidimą bandė rasti bendrą kalbą su viršininku, tačiau jam nepavyko. „Norėjau išspręsti gražiuoju. Sakau – direktoriau, randam kompromisą… Nebent jis nežino, ką tas žodis reiškia“, – ironizavo nukentėjusysis.
Rajono meras Algirdas Kopūstas pasiūlė buvusiam savivaldybės įmonės darbuotojui išbandyti vienintelę išeitį – kreiptis į teismą. „Viskas į vienus vartus“, – po posėdžio kalbėjo L. Dikas. Prisipažino, kad išsakydamas šią problemą tarybai tikėjosi kitokios reakcijos. Žmogus mano, kad įmonės steigėjas turėtų atkreipti dėmesį į jo paminėtus faktus, ir patikino, kad į teisėtvarkos institucijas kreipsis.
Reikia aikštelių šunims
Informaciją apie Savivaldybės teritorijų tvarkymo ir švaros taisyklių įgyvendinimą pateikė miesto seniūnas Stasys Jackūnas. Tarybos nariai išdėstė savo pastebėjimus. Valstietė liaudininkė Elena Mirinavičienė pastebėjo, kad pats laikas pasirūpinti specialiomis šunų vedžiojimo aikštelėmis bei mažinti šiukšlynus aplink atliekų konteinerius. Taip pat teiravosi, ar kapinių priežiūros taisyklėms prieštarauja, jei duobę kasti imasi pažįstami ar draugai, o nesamdoma įmonė.
V. Petronis mano, kad aplink konteinerius labai praverstų ažūrinės tvorelės. Jos bent jau neleistų šiukšlėms lakioti pavėjui…
Seniūnas patikino, kad leidus kasti duobę bet kam, nesukontroliuosi nelegalaus darbo bei jo kokybės. Būna atvejų, kai po laidotuvių skundžiasi kaimynines kapavietes prižiūrintys asmenys dėl sulaužytų tvorelių ar apdaužytų paminklų.
Apie įkeistą turtą
Pernai pasirašyta kredito sutartis tarp AB Ūkio banko ir UAB „Ukmergės šiluma“. „Ukmergės šiluma“ apyvartinėms lėšoms yra paėmusi 1,5 milijono litų paskolą iš AB Ūkio banko. Bankas kreipėsi į Ukmergės rajono savivaldybę su prašymu suteikti šiai paskolai papildomą garantiją, įkeičiant nekilnojamąjį turtą.
Savivaldybė pasiūlė įkeisti buvusios Lyduokių pagrindinės mokyklos pastatus. Jų įsigijimo vertė – 1,3 milijono litų. Pastatai yra nenaudojami.
UAB „Ukmergės šiluma“ vartotojų įsiskolinimas už suteiktas paslaugas šiuo metu siekia 800 tūkstančių litų, tad pasiūlymas teikiamas, siekiant užtikrinti įmonės funkcionavimą bei šilumos ir karšto vandens tiekimą vartotojams. Taryba pasiūlymui pritarė.
Siūlo duoti meškerę ir teptuką
Informaciją apie socialinio būsto remontuotinus butus tarybos nariams pateikė Savivaldybės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Lukoševičius. Savivaldybė yra numačiusi remontuoti du butus, esančius Kauno gatvėje. Pasak specialisto, jų būklė – „kaip po cunamio“.
Vieno iš būstų gyventoja su dviem vaikais laikinai perkelta į kitas patalpas, kito – neseniai mirusi.
Žiūrėdami šių būstų nuotraukas, tarybos nariai neslėpė nuostabos, kad įmanoma taip nugyventi savivaldybės turtą. Jie patarė administracijos specialistams surasti būdų dažniau pakontroliuoti, kaip eksploatuojamas savivaldybės turtas. Pasigirdo siūlymų duoti gyventojams „ne žuvį, o meškerę“ – išdalinti teptukus, kad nusidažytų patalpų sienas.
Atleido iš pareigų
Gauti savivaldybės administracijos direktoriaus Juozo Varžgalio, jo pavaduotojų Rolando Janicko bei Klavdijos Stepanovos prašymai atsistatydinti iš užimamų pareigų. Taryba sutiko juos atleisti pagal prašymus nuo balandžio 11 dienos.
J. Varžgalį bei R. Janicką rinkėjai išrinko į rajono tarybą. Pagal Rinkimų įstatymą jie turi pranešti apie savo apsisprendimą likti užimamose pareigose arba pasirinkti tarybos nario mandatą. Pranešti apie tai privaloma likus ne mažiau nei 10 dienų iki pirmojo naujosios sudėties tarybos posėdžio.
Paskutinis terminas, kada reikia pareikšti apie apsisprendimą, – balandžio 10-oji. Tarybos posėdį numatoma surengti balandžio 14 dieną.
Laikinai savivaldybės administracijos direktorės pareigas eis dabartinė Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė.
Klavdija Stepanova iš posto traukiasi savo noru. Ji pareiškime jokio motyvo nenurodė. Belieka spėlioti: pavaduotoja tikisi, kad į tarybą išrinktų asmenų sąraše bus atlikti perstumdymai. Atsisakius mandato prieš ją sąraše esančiam miesto seniūnui S. Jackūnui, ji galėtų užimti jo vietą taryboje.
Administracijos vadovų ir tarybos nario pareigos tarpusavyje yra įstatymiškai nesuderinamos.
Gėlės – tik dviem
Posėdžio pabaigoje padėkos žodį kolegoms tarė jauniausias buvusios tarybos narys konservatorius Andrius Kalesnikas. Anot jo, jam vyresnieji nestokojo patarimų, pamokymų. Už palaikymą ypač jis sakėsi esantis dėkingas Antanui Dambrauskui ir Evaldui Čirbai. Šiems kolegoms, neišrinktiems į naująją tarybą, bendrapartiečiai įteikė po puokštę gėlių.