Trečiadienį į Ukmergę sugužėję Seimo nariai domėjosi gyvsidabriu apnuodyto Ukmergės rajono apylinkės teismo situacija.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Didžiausias Ukmergės teisininkų rūpestis – jų sveikata.
Posėdyje konstatuota, kad šalies medicina neturi aiškios diagnostikos ir gydymo metodikos, nesutariama net dėl norminių gyvsidabrio kiekių organizme.
Seimo išvažiuojamajame posėdyje buvo aptartas gyvsidabriu užteršto teismo pastato likimas, naujojo pastato statybos. Tartasi, kokių priemonių valstybė turėtų imtis, kad nukentėję asmenys galėtų pasitikrinti sveikatą bei tikėtis gydymo. Paliestas ir kompensacijų už sutrikdytą sveikatą aspektas.
Posėdyje dalyvavo Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai, Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Erikas Mačiūnas. Atvyko ir Nacionalinės teismų administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Šarūnas Šoblinskas, VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės, Anesteziologijos ir reanimatologijos klinikos Toksikologijos skyriaus direktorius Robertas Badaras, Seimo nariai ukmergiškiai Loreta Graužinienė ir Kazys Grybauskas, Ukmergės rajono savivaldybės vadovai, teisininkai, kiti kviestieji asmenys.
Teismo reikalai – vėžlio greičiu
Posėdį vedęs Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas teigė, kad į Ukmergę vykta dėl neraminančios neeilinės situacijos. Nors Seimo nariai šiais klausimais posėdžiauja jau trečią kartą, reikalai juda per lėtai.
Pastatas vis dar neišvalytas nuo nuodingų gyvsidabrio garų. Jais užterštomis bylomis naudotis teisėjams neramu net su specialiomis priemonėmis. Žmonės nėra tikri dėl savo sveikatos ir net gyvybės. Nerimas ir organizaciniai nesklandumai lėtina darbo procesą.
Gyvsidabrio gali būti likę
Nacionalinės teismų administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Š. Šoblinskas paaiškino, jog reikalai juda lėtai dėl paslaugų viešųjų pirkimų konkurso. Susidurta su nemenka problema – pašalinti reikia kelias tonas atliekų. Šiuo metu paslaugų teikėjas jau parinktas ir pradėjo darbus. Iki rugpjūčio vidurio turėtų būti išgabentas pastate esantis turtas.
Š. Šoblinskas informavo, kad išgabenus turtą, pastate vėl bus inicijuota gyvsidabrio paieška. Manoma, kad jo ten dar gali būti likę.
Seimūnės L. Graužinienės požiūriu, Nacionalinė teismų administracija vilkina šių klausimų sprendimą. Aktyviau ėmėsi jų tik prieš keletą dienų – tuomet, kai sužinojo apie Seimo išvažiuojamąjį posėdį.
Reabilitacija – tik mokama
Ukmergės rajono apylinkės teismo laikinoji pirmininkė Edita Zarembienė priminė, kad teismo patalpose praeitų metų gruodį radus apie du kilogramus gyvsidabrio, teismas persikraustė į kitas patalpas. Vėliau gyvsidabrio buvo rasta dar apie kilogramą.
Šiuo metu administracinės bylos nagrinėjamos Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre, baudžiamosios – rajono policijos komisariato patalpose.
Tai sukelia nepatogumų. Kad jie greitai baigsis, nepanašu – nors numatyta vėl „suvienyti“ teismą, skiriant daugiau patalpų policijos komisariate, jos vis tiek bus per mažos – 400 kvadratinių metrų 26 teismo darbuotojams su jų gausiais interesantų būriais.
Tačiau daugiausiai nerimo darbuotojams kelia jų sveikata. Manoma, kad gyvsidabris iš pastato konstrukcijų savo nuodus skleidė apie dešimtmetį. Atlikę sveikatos tyrimus teisėjai, advokatai, prokurorai sužinojo, kad jiems nustatytas lėtinis lengvo laipsnio apsinuodijimas gyvsidabriu.
E. Zarembienė prašė Seimo narių papildyti ligų sąrašą, pagal kurias galima gauti nemokamą reabilitaciją. Mat ukmergiškiai teisėjai susidūrė su šia problema – medikai paaiškino, jog jiems, apsinuodijusiems gyvsidabriu, nemokama reabilitacija nepriklauso.
Rūke plaukioja ir medikai
Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėjas Rinaldas Adamonis tikisi, kad Sveikatos apsaugos ministerija apgalvos ir parengs specialią strategiją, kuria numatys, kokie vaistai, maisto papildai turėtų būti vartojami žmogaus organizme susikaupus nuodingam metalui – gyvsidabriui.
Advokatė Regina Šaltinienė neslėpė savo nusivylimo valstybės vykdoma politika – valstybė ne tik neužtikrina saugaus darbo, bet ir užkerta kelius į gydymą. Ji piktinosi, jog tuomet, kai reikia daryti skubius sprendimus, vyksta ilgas kelis mėnesius trunkantis susirašinėjimas.
Daugybę savo darbo valandų teismo salėse praleidę Ukmergės prokurorai sveikatą tikrinosi savo iniciatyva.
Posėdyje dalyvavę Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros Septintojo skyriaus prokurorai posėdžio dalyviams atskleidė detales apie tai, su kokiomis spragomis medicinos metodikoje susidūrė.
Mat medikai patys nežino, kokius konkrečius tyrimus turi atlikti esant įtarimų dėl organizme susikaupusio gyvsidabrio. Nereta, nors ir paradoksali situacija, kuomet daktarai patys klausia atėjusiojo pasitikrinti, kokius jis norįs atlikti tyrimus. Tokiam rūke plaukiojama jau gerą pusmetį.
Kad ši situacija yra dviprasmiška, išduoda ir medicinos įstaigų nesusikalbėjimas. Atliekantys tyrimus medikai savo išvadose prieštaravo vieni kitiems. Situaciją galima vadinti absurdiška, kuomet tiems patiems pacientams vienoje įstaigoje nustatomas apsinuodijimas gyvsidabriu, kitoje – jo nerandama. Pasirodo, išvados skiriasi vertinant pagal dvi skirtingas sąvokas – ūminis tai apsinuodijimas ar lėtinis.
Kai medikai ieško ūminio apsinuodijimo požymių, jų niekaip negali rasti, jei gyvsidabris žmogaus audiniuose ir organuose kaupėsi keletą metų, žeidė juos palaipsniui. Tuomet ūminio apsinuodijimo požymiai nebūdingi.
Reikalauja nukentėjusiųjų skaičiaus
Sveikatos apsaugos viceministras E. Mačiūnas pasigenda tikslaus nukentėjusių nuo gyvsidabrio garų asmenų skaičiaus. Jis baiminasi, kad nepateikus tokio sąrašo dabar, gali būti piktnaudžiaujama nukentėjusiojo nuo gyvsidabrio statusu – laikui bėgant nukentėjusieji pradės tiesiog „daugintis“.
Toks viceministro požiūris daugelį teisininkų papiktino.
Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas Rolandas Kiškis teigė, jog dabartinėje situacijoje, nesant medicinos metodikų, tiesiog neįmanoma vienareikšmiškai nustatyti, kokią žalą gyvsidabris padarė konkrečiam organizmui.
„Žmonių sąrašą lemia patikrinimas, o dabar nėra konkretumo, kur ir ką žmonėms tikrintis“, – kalbėjo jis.
Be to, ikiteisminio tyrimo stadijos metu dar nėra aišku, kiek laiko gyvsidabris tūnojo teismo patalpose, tad negalima tiksliai nustatyti apibrėžto skaičiaus – nustatyti, kurie asmenys ilgiausiai buvo veikiami šio metalo garų.
Perimti turi Generalinė prokuratūra
Anot Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto nario Vitalijaus Gailiaus, nėra normalu, kad ikiteisminį tyrimą šioje byloje atlieka patys nukentėjusieji – Ukmergės prokurorai.
Iki šiol nuošalyje nuo bylos ikiteisminio tyrimo laikosi Generalinė prokuratūra. Tačiau turi imtis iniciatyvos, nes ši byla svarbi visai Lietuvai. Be to, atkristų šališkumo požymis.
Sveikatos apsaugos ministerija įpareigota parengti norminių aktų pakeitimus, kad nukentėjusieji nuo gyvsidabrio galėtų gauti nemokamą reabilitaciją.
Kuo skubiau turi būti atlikta teismo pastato demerkurizacija – gyvsidabrio ir garų pašalinimas, kad būtų galima perkelti bylas. Gyvsidabrio paieška pastate bus tęsiama.
Pateiktose išvadose sakoma, kad iki rugpjūčio vidurio teismas turėtų būti perkeltas į vienas patalpas – Ukmergės rajono policijos komisariatą.
Ukmergės rajono savivaldybės administracija įpareigota sudaryti sąrašą tų, kuriems būtinas sveikatos patikrinimas.
Nusivylė prioritetų dėlione
Seimo posėdžio eiga ir išvadomis Ukmergės teisininkai bei policijos pareigūnai liko nusivylę. Anot jų, svarstomų klausimų prioritetai buvo dėliojami taip, kad žmonių sveikata liko antrame plane po pastato išvalymo nuo gyvsidabrio reikalų.
Buvo išsakyta mintis, kad tokie ir panašūs atvejai turi būti traktuojami kaip nelaimingo atsitikimo darbe faktai, turi būti sudaromi aktai. O nukentėjusiesiems valstybė turėtų mokėti kompensacijas.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ
Daugiau nuotraukų kaip visada galite rasti mūsų facebook profilyje.