Žolinė į nediduką Pabaisko seniūnijos Padvarių kaimą kasmet suburianti po Lietuvą išsibarsčiusius kraštiečius. Šventėn susirinkę buvę ir esami kaimo gyventojai paminėjo dar vieną progą – Padvarių bendruomenės dešimtmetį.
Autorės nuotr. Padvariuose paminėta Žolinė ir bendruomenės gimtadienis.
Padvariai vadinami unikaliu krašto kampeliu. Tai – išlikęs gatvinis kaimas, kuriame nuolatos gyvenančių žmonių nesuskaičiuotum nė dešimt. Sodybos čia atgyjančios vasarą, kai į tėvų ir protėvių tėviškę suvažiuoja giminės ir artimieji.
Prisiliesti prie to meto gyventojų kasdienybės leidžia svirne įkurtas etnografinis muziejus ir jo eksponatai. Muziejaus įkūrimo idėjos autorė Edita Balandienė sako norėjusi įprasminti senųjų kaimo žmonių palikimą.
Padvarių istoriją, saviškius prisimena ir šiandien čia susirenkantieji. Visi kartu švenčia gimtadienius, Jonines, mini kitas progas. Vasaros palydėtuves paminėjo gausiai į Žolinę ir bendruomenės gimtadienį suvažiavę kraštiečiai.
Renginio metu ypatingai pagerbtas pirmininkės Genovaitės Balandytės-Rakauskienės atminimas, kurios bendruomenė netekusi pernai. Čia – tėvų žemėje – gimusi, augusi ir pasilikusi Genutė itin domėjosi savo krašto istorija. Ji siekė, kad gimtojo kaimo tradicijas tęstų ir savi, ir svetur išsibarstę žemiečiai.
Už tai, jog skatino vietos gyventojų ir kraštiečių bendruomeniškumą, saugojo Padvarių unikalumą, G. Rakauskienė pelnė Didžiojo kunigaikščio Gedimino apdovanojimą ir buvo pripažinta viena iškiliausių Vilniaus krašto žmonių.
Apie mamos nuveiktus darbus kalbėjo jos veiklą perėmusi Oksana Pakalniškienė. Pagerbti buvusią pirmininkę renginio dalyviai buvo pakviesti prie Padvariuose iškilusio paminklinio akmens. Jį pašventino kunigas Rimantas Laniauskas. Ženklas ant akmens – balandis, šalia akmens – dvi knygos. Užverstoji skirta šviesiam Genutės atminimui, atversta knyga – ateities kartoms, skaitysiančioms kaimo istoriją.
Balandis žymi pačių pirmųjų šiame kaime įsikūrusių gyventojų – Juozo, Jokūbo, Antano, Kazio ir Mykolo Balandžių – prisiminimą. Nuo jų, daug dirbusių kaimo labui, ir prasidėjusi Padvarių istorija. Balandžių darbus šiandien tęsia jų palikuonys.
Apie bendruomenės įgyvendintus projektus pasakojo daugumos jų koordinatorė Vida Meliūkštienė. Jų, vykdytų europinėmis ir kitomis lėšomis, – trylika.
Ypatingas bendruomenei – vienas projektų, į senojo kaimo aplinką įnešęs naujoviškų spalvų. Užsimojus sutvarkyti gatvinio kaimo rėžį ir jame įkurti parką, gauta Europos Sąjungos fondų parama. Vykdant projektą, darbavosi ir maži, ir suaugę padvariškiai. Buvo nušienauta aplinka, sutvarkyta teritorija, nebeliko senų medžių. Naujomis spalvomis sužėrėjo išvalytas tvenkinys, visur sužaliavo žolė. Padėka, padėjus sutvarkyti parką, skirta UAB „Ukmergės paslauga“.
Į gimtuosius namus parvykus kraštiečiams, šiame parke skamba sueituvių linkėjimai, bendrai švenčiamų gimtadienių sveikinimai, Joninių dainos. Čia – jauki pavėsinė, jaunimui – krepšinio aikštelė.
Tarp įgyvendintų projektų – ir išleista knygelė apie Padvarius, sukurtas filmas, kiti darbai. „Esam labai dėkingi Ukmergės rajono savivaldybės administracijai ir Vietos veiklos grupei, kad mumis patikėjo, kai nusprendėme siekti šių tikslų“, – sakė V. Meliūkštienė.
Šventės dalyvius sveikino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Giedrius Pocius, bičiuliai iš Pabaisko seniūnijos ir bendruomenės. Varinės kaimo bendruomenės choras ir moterų ansamblis „Jaunystės godos“ iš Lyduokių atvyko su muzikine programa.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ
Per Žolinę į Padvarių kaimo parką rinkosi svečiai.
Padvariams ir šio krašto žmonėms – paminklinis akmuo.
Bendruomenės pirmininkė Oksana Pakalniškienė (kairėje) ir projektų koordinatorė Vida Meliūkštienė.