Ketvirtadienį įvykusiame rajono tarybos posėdyje buvo pristatyta galimybė sudaryti Ukmergės senamiesčio išplanavimo projektą.
Ligita JUODVALKIENĖ
Projektą tarybai pristatęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto Urbanistikos katedros architektas Kęstutis Sabaliauskas paaiškino jo reikalingumą: „Vienos lėšos ateina keliams, kitos pastatams, kitiems objektams. Reikėtų sudaryti bendrą viso miesto sutvarkymo planą.“ Anot jo, Bendrasis miesto planas nenusako specifinių dalykų, formuojančių miesto įvaizdį, kuriančių bendrą visumą.
Ketvirtadienį įvykusiame rajono tarybos posėdyje buvo pristatyta galimybė sudaryti Ukmergės senamiesčio išplanavimo projektą.
Ligita JUODVALKIENĖ
Išplanavimo projekto pagrindu galima rengti techninius projektus, suskaičiuoti, kiek reikia pinigų vienam ar kitam konkrečiam sumanymui. Senamiestyje daug neišnaudotų erdvių, čia įsikūrusios įstaigos, kurioms baigus darbą, vakarais miesto širdyje tampa tuščia ir nyku. Architektas pabrėžė, kad didelių galimybių, kuriant išskirtinį miesto įvaizdį, suteikia Šventoji. Pasak rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Rolando Janicko, kitų metų pradžioje administracija pasirengusi skelbti konkursą „Ukmergės miesto (senamiesčio) projekto“ parengimui.
Daug diskusijų sukėlęs klausimas dėl Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo fondo administravimui skiriamų išlaidų sąmatos patvirtinimo liko nepatvirtintas. Tarybos nariai jį parengusiai Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro direktorei Vidai Meliūkštienei pasiūlė klausimą tinkamai paruošti ir pateikti svarstymui kitame posėdyje.
„Sąmata nepagrįsta. Nuimti iš verslo ir atiduoti administravimui – labai atsakingas momentas“, – kalbėjo liberalcentristas Regimantas Baravykas.
Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo fondo administravimo išlaidų sąmatoje nurodyta suma – 11 250 litų – dengiama iš fondo lėšų. Šiemet smulkiam ir vidutiniam verslui paremti skirta 75 000 litų. Jau išdalinta didžioji dalis pinigų.
Padengus fondo lėšomis administravimo išlaidas, fonde beliktų tik apie 18 000 litų. Į juos pretenduotų 44 rajono verslininkai.
Į tarybą neseniai kreipėsi įmonės savininkė Genovaitė Kapočienė. Ji prašė sumažinti nekilnojamojo turto mokestį dėl susidariusios sunkios finansinės padėties. Jos prašymas liko nepatenkintas, tačiau tarybos nariai siūlo įmonės savininkei teikti paraišką Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo fondui.
Taryba patvirtino Ukmergės rajono savivaldybės atliekų tvarkymo planą 2009-2018 metams. Pagrindinis jo tikslas – nustatyti komunalinių atliekų tvarkymo sistemų organizavimo priemones, užtikrinančias aplinkosaugos, techninius-ekonominius ir higienos reikalavimus.
Nuo vasaros nutraukus atliekų vežimą į Beržutės sąvartyną, į planą įtrauktas punktas apie jo rekultivaciją. Deja, uždari sąvartyno vartai nesustabdo kai kurių gyventojų – atliekos čia vis dar vežamos nelegaliai.
Socialdemokratas Kazys Grybauskas siūlo, kol dar nepradėti darbai, apsigalvoti dėl dumblo kompostavimo aikštelės įrengimo Kopūstėliuose: „Kol nuveš tą dvokiantį dumblą iš valymo įrenginių, kvapas po visą Ukmergę pasklis. Be to, dėl vyraujančių vėjų dumblo smarvę bus priversti uostyti kokių dvylika aplinkui esančių kaimų.“
Buvo patvirtintas Mokinių vežiojimo į bendrojo lavinimo mokyklas organizavimo tvarkos aprašas. Vienuolika rajono mokyklų turi geltonuosius autobusėlius, trys iš savivaldybės skirtų lėšų įsigijo mikroautobusus. Mokykliniu transportu vežiojami moksleiviai, gyvenantys toliau nei trys kilometrai nuo mokyklos ne miesto teritorijoje.
Mokiniams, važiuojantiems į švietimo įstaigas ir atgal ne UAB Ukmergės autobusų parko transportu, kelionės išlaidas kompensuoja švietimo įstaiga pagal pateiktus važiavimo bilietus.
Tarybos patvirtintame apraše numatomi ir kiti moksleivių vežiojimo būdai. Nesant galimybės užtikrinti mokinių vežiojimą UAB Ukmergės autobusų parko ar kitų rajonų maršrutiniais autobusais, mokyklų transportu, mokykla gali parinkti kitą vežėją.
„Tuomet mokykla skelbia viešuosius pirkimus ir savo nuožiūra atrenka geriausiai tinkantį vežėją. Tai gali būti ir Autobusų parkas, bet tuomet autobusas važiuos pagal mokyklos sudarytą maršrutą. Viešuosiuose pirkimuose gali dalyvauti ir moksleivių tėveliai“, – sako rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė.
Vietos savivaldos įstatymas numato, kad tarybos Etikos komisijoje gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai turi sudaryti ne mažiau kaip trečdalį narių.
Rajono seniūnams padeda darbuotis 32 seniūnaičiai. Seniūnaičius siūloma įtraukti į Ukmergės rajono savivaldybės tarybos Etikos ir procedūrų komisiją.
Tarybos nariai balsavo už Krikštėnų seniūnaitijos seniūnaitę Dalią Banišauskaitę ir Pilionių seniūnaitijos seniūnaitę Jolantą Lukšienę. Šias kandidates rekomendavo seniūnijų darbuotojai.
Taryba patvirtino rajono teritorijoje kitais metais numatomų atlikti viešųjų darbų sąrašą bei jų organizavimo programą. Pagal ją bus įdarbinta 550 bedarbių.
Posėdyje dalyvavusi rajono darbo biržos direktorė Raminta Kaušikienė informavo apie situaciją rajone. Šiemet darbo biržos slenkstį mynė 5100 bedarbių. Tai tris kartus daugiau nei pernai. Nedarbo lygis siekia 12,6 proc. Šalies nedarbo lygis – 11,7 proc. Prognozuojama, kad kitais metais darbo biržoje bus įregistruota apie 5700 bedarbių.
Posėdyje patvirtinta Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2009-2012 metų programa bei jos priemonių planas, kurį parengė Visuomenės sveikatos biuras, vadovaujamas Vaidos Puodžiūnienės.
Rajono meras Algirdas Kopūstas įpareigotas pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su Anykščių rajono savivaldybe, kurios teritorijoje Ukmergės visuomenės sveikatos biuras vienerius metus vykdys visuomenės sveikatos stebėsenos ir sveikatos stiprinimo funkcijas. Anykščiai sveikatos biuro neįkūrė ir yra pasirengę mokėti už šias paslaugas.
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Ukmergės skyriaus vardu kalbėjęs Evaldas Čirba priekaištavo administracijai dėl viešumo stygiaus, vykdant kai kuriuos projektus. Anot jo, sklando įvairūs gandai apie Vienuolyno bei Kauno gatvėse rastą akmeninį grindinį, kuris „išvežtas nežinoma kryptimi“.
Konservatoriai buvo nuraminti, kad visi klausimai svarstomi viešai, projektai pristatomi visuomenei ir viskas čia Ukmergėje yra skaidru…
Tarybos nariai nuolat gauna iš gyventojų pareiškimų vienu ar kitu klausimu. Posėdyje svarstyta, kaip elgtis su tarybai adresuotu pareiškimu – svarstyti posėdžiuose ar perduoti administracijos specialistams ir įgalioti rajono merą atsakyti į klausimus.
Po diskusijų žodį tarė savivaldybės juristas Rimas Jurgilaitis: „Pagal galiojantį įstatymą gyventojams turi būti atsakyta per dvidešimt dienų. Jei institucija yra nekompetentinga išnagrinėti klausimą, turi persiųsti specialistams.“