Ukmergės rajono savivaldybė labiausiai ištuštėja liepą ir rugpjūtį – šis laikotarpis greičiausiai išgraibstomas atostogoms. Tais mėnesiais paprastai vienu metu atostogauja net trečdalis savivaldybės administracijos ir seniūnijų specialistų.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Atostogos vasarą siūlo daugiausiai malonumų.
Ukmergės rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėja Zina Kurmelienė pasakojo, kad atostogų grafikas kasmet yra sudaromas dar vasario mėnesį, jį patvirtina savivaldybės administracijos direktorius.
Tačiau atostogų eiliškumas nėra nepajudinamas – jas galima kokia savaite paankstinti ar atidėti. Vis tik tai praktikuojama tik reikalui esant, kad nesutriktų darbo organizavimas.
Pasak vedėjos, populiariausi yra šiltieji mėnesiai – nuo gegužės iki rugsėjo. Tačiau labiausiai savivaldybės kabinetus ištuština liepa ir rugpjūtis. Šiuo metu atostogauja daugiau kaip 60 darbuotojų. Savivaldybėje įsteigta 194,5 etato.
Tuo tarpu kaimiškose seniūnijose situacija skiriasi – jų darbuotojai atostogauti dažnai pageidauja rugsėjį. Z. Kurmelienė mano, kad tai greičiausiai susiję su kaimišku gyvenimo būdu, neatidėliotinais darbais ūkyje: „Rudenį derliaus nuėmimo metas, kaime daugiau darbų, o nemažai seniūnijų darbuotojų ir gyvena kaime, ūkininkauja.“
Tarp savivaldybės darbuotojų atostoginių įpročių jaučiama ir kita tendencija – paprastai darbuotojai pageidauja jas padalinti į dvi, tris ar net keturias dalis.
Anot Z. Kurmelienės, sunku būtų įsivaizduoti darbo organizavimą, jei dauguma specialistų visas už metus priklausančias atostogas išnaudotų per vieną kartą. Atostogų trukmė ir dirbančiųjų pagal darbo sutartis, ir valstybės tarnautojų priklauso nuo darbo stažo, kitų aplinkybių.
Taigi tie, kuriems priklauso maksimalios atostogos – 42 darbo dienos, iš savo darbo vietų „dingtų“ beveik dviem mėnesiams.
Tai labai komplikuotų skyrių darbą, nes specialistai yra pasiskirstę pareigomis, kurias nuolat kuruoja. Išėjus atostogų tokiam ilgam laikotarpiui kai kurios veiklos sritys nukentėtų.
Daugumoje skyrių vienu metu atostogų išeina vienas specialistas. Tačiau didesniuose skyriuose – Socialinės paramos, Žemės ūkio ir infrastruktūros – ir keli iš karto. Mat vasara būna per trumpa visiems draugiškai ja pasidalinti.
Z. Kurmelienė tikina, kad nors vienu metu atostogauja trečdalis specialistų, darbo procesas savivaldybėje vyksta nenutrūkstamai. Mat atostogų grafiką sudarius ir patvirtinus iš anksto, skyrių vedėjai suplanuoja darbus.
O daugumą pareigų, pasak pašnekovės, galima atlikti ir prieš atostogas. Pavyzdžiui, paruošti kai kurias ataskaitas, sprendimų projektus rajono tarybos posėdžiams.
Jei sprendimo projektą parengęs darbuotojas atostogauja, jį svarstant rajono tarybos komitetuose, posėdžio metu, klausimą pristato skyrių vedėjai ar kiti kolegos.
Tiesa, kai kurie darbai vis tik „išeina“ atostogų su specialistu. „Tai, kas nedega, atidedama. Juk įsigilinti į kito kuruojamą konkrečią sritį per trumpą laiką neįmanoma“, – sako Z. Kurmelienė.
Prie kartu su specialistu „atostogaujančiųjų“ galima būtų priskirti daugelį tęstinių darbų. Anot pašnekovės, tuos, kurių „negali bet kas ir bet kaip nučiupti ir ant greitųjų padaryti“.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ