Vasaros atostogos moksleiviams – metas, kai galima ne tik pailsinti galvas, bet ir vieną kitą litą užsidirbti. Anksčiau po kelias dešimtis mokinių per vasarą priimdavo miesto seniūnija pagal viešųjų darbų programą. Ją finansuoja darbo birža kartu su savivaldybe. Tačiau šiemet savivaldybė tam pinigų nenumatė.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Daugelis jaunuolių svajoja vasarą padirbėti.
Pagal įstatymus iki 16 metų mokinių darbo diena sutrumpinta dviem valandom, vyresnių – viena valanda. Tačiau nežiūrint tokių lengvatų, miesto seniūnas Stasys Jackūnas sako, kad ištiestomis rankomis priimtų per vasarą padirbėti apie trisdešimt moksleivių. Mat jų darbas kur kas produktyvesnis nei daugumos viešuosius darbus dirbančių nemotyvuotų asmenų.
„Nors už kiekvieną įdarbintą nepilnametį jaučiu didesnę atsakomybę nei už suaugusiuosius, vis tiek priimdamas į darbą pirmenybę atiduočiau mokiniams“, – neslepia seniūnas.
Jis mano, jog savivaldybei tikslinga būtų skirti pinigų prisidėti prie darbo biržos indėlio, nes mokinių uždirbti pinigai vis tiek nueina į tas pačias ukmergiškių šeimas.
S. Jackūnas įsitikinęs, jog galimybė padirbėti vasaros atostogų metu pagal viešųjų darbų programą būtų naudinga ir patiems moksleiviams.
„Vasaros atostogų užimtumas – vienas svarbiausių etapų jaunuolio gyvenime. Prisiminkime kiekvienas, kokie svarbūs atrodė pirmieji atlyginimai“, – svarsto jis.
Tai ne tik savarankiškai uždirbti pinigai, bet ir darbinis auklėjimas. Anot seniūno, ne paskutinėje vietoje lieka pilietiškumo, patriotiškumo ugdymas – surinkusiam šiukšles, sutvarkiusiam kapines jaunuoliui tikriausiai šiukšlinti miesto ir gamtos, gadinti, laužyti ranka nebepakils.
Verslininkai nepriima
Praėjusią savaitę klausimus, susijusius su jaunimo užimtumu atostogų metu, aptarė savivaldybės jaunimo reikalų taryba bei Ukmergės rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“, kuris deleguoja savo atstovus į jaunimo reikalų tarybą.
Jaunimo reikalų tarybos narė VšĮ Jaunimo laisvalaikio centro vadovė Skaistė Vasiliauskaitė sako, kad jaunuoliai, pernai dirbę pagal viešųjų darbų programą, atvirauja norintys padirbėti per atostogas ir šiemet. Rajono socialdemokratinis jaunimas kreipėsi į teritorinę darbo biržą, prašydamas skirti lėšų moksleivių viešiesiems darbams.
S. Vasiliauskaitė mano, kad viešieji darbai būtų gera išeitis, norintiems padirbėti per atostogas. Mat moksleivių bandymai susirasti laikiną darbą parduotuvėse, kavinėse, įmonėse dažniausiai baigiasi nesėkme – verslininkai „terliotis“ su jais nenori.
Trūksta savivaldybės dalies
Pagal viešųjų darbų programą dirbantiems moksleiviams darbo birža moka 60 procentų, savivaldybė – 40 procentų atlyginimo.
Vilniaus teritorinės darbo biržos Ukmergės skyriaus vedėja Raminta Kaušikienė sako, jog darbo birža galėtų pagal šią programą įdarbinti apie 30 moksleivių. Tam pinigų turi skirti ir savivaldybė, tačiau viešiesiems darbams skirti pinigai jau išskirstyti. Šiemet tam skirta apie pusė milijono litų.
Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus jaunimo reikalų koordinatorė Julita Lopatienė pasakojo, jog buvo nutarta kreiptis į savivaldybę su prašymu peržiūrėti galimybę skirti pinigų mokinių, įdarbintų pagal viešųjų darbų programą, atlyginimams.